Zdraví a nemoci

20. prosince 2016 06:00

Lucie Průchová

Víte, jakou daň platí naše tělo a duše za stres?

Stres se už tak nějak stal součástí našich životů. Většinou o něm víme, protože nás večer pobolívá hlava nebo břicho a v noci nemůžeme spát. Jenže tenhle fenomén dnešní doby má na náš organismus mnohem větší vliv. Čím platíme za to, že žijeme pod tlakem?

Stresové padání vlasů

Chomáč vypadlých vlasů na hřebenu je normální, ale jen do určité míry – udává se zhruba stovka vlasů denně. Vaše hříva se tímto způsobem pravidelně obnovuje. Jenže pokud čelíte psychickému (nebo i fyzickému) vypětí, může se vypadávání zrychlit natolik, že přijdete až o tři čtvrtiny svého vlasového porostu! Existuje dokonce tzv. telogenní výpar, při kterém se vlasům změní životní cyklus a vypadnou hned. Změnu může nastartovat právě stres. To je ale až extrémní reakce, většinou vlasy vypadávají několik týdnů nebo měsíců po nějaké naší náročné chvilce. A pak trvá šest až osm měsíců, než zase vyrostou.

Zapomnětlivost

Každému se někdy stane, že nemůže najít brýle (které má na nose) nebo třeba klíče od auta, které měl před minutou v ruce. Výzkumy ovšem ukazují, že lidé žijící ve stresu musí těmto situacím čelit výrazně častěji. Nejenže dlouhodobé napětí (v řádu týdnů nebo měsíců) může narušit komunikaci mezi mozkovými neurony, ale i jen krátkodobý několikahodinový stres ovlivňuje schopnost mozku uchovávat a vybavovat si informace. Řada lidí se při častém zapomínání začne bát, že trpí Alzheimerovou chorobou, ale dříve, než si na internetu začnete potvrzovat jeden příznak za druhým, zamyslete se, jestli u vás nehraje roli spíš právě stres.

Bolavé zuby

Pravidelné důkladné čistění, používání mezizubních kartáčků a preventivní prohlídky – naprostá většina z nás přesně ví, co má pro zdraví svých zubů dělat. Ale kolik lidí současně tuší, že velkou roli v tom, jak na tom náš chrup je, hraje i naše duševní zdraví. Konkrétně tedy to, jak často jsme ve stresu. Během dne, ale i když spíte, můžete totiž kvůli napětí zatínat zuby a skřípat jimi o sebe. A to poškozuje nejen sklovinu, ale může vést i k problémům s čelistním kloubem a velké bolesti čelisti a krku.

Kožní potíže

I vědci připouštějí, že naše vnitřní myšlenky a pocity hrají roli v tom, jak navenek vypadáme. A obzvlášť to platí v případě stresu. Naše pleť je kvůli němu citlivější k dráždivým látkám a dlouhodobý stres může i zhoršovat různá onemocnění – rosaceu (růži), lupénku nebo akné. Ovlivňuje však také hydrataci kůže. A ta je důležitá pro to, aby byla kůže odolná proti působení alergenů, bakterií a znečišťujících látek.

Pití a další závislosti

Pro lidi, kteří mají sklon k závislostem, je stres obrovským problémem. Funguje totiž jako spouštěč – lidé ve stresu mají potřebu se odreagovat. A jak jinak, než třeba skleničkou? Ani dlouholetí abstinenti nemusejí být v takové situaci v bezpečí. A nejde jen o stres, který zažíváme v dospělosti. Také krušné chvilky prožité v dětství zvyšují do budoucna riziko, že se staneme alkoholiky.

Problémy v posteli

Ano, stres dosahuje až do postele. U většiny mužů se může sem tam stát, že se nemohou dostatečně vzrušit. Pokud je však erektilní dysfunkce na denním pořádku, nejde už o normální stav a měl by o něm vědět lékař. Příčinou může být cukrovka, vysoký krevní tlak, může jít i o vedlejší účinky některých léků, ale i o důsledek chronického stresu. Ten může ostatně zhoršit libido i u žen.

Zhoršená koncentrace

To neuslyší rádi studenti – ukazuje se, že to, že musíme fungovat pod tlakem, ovlivňuje práci našeho mozku. Konkrétně jedna studie dokázala, že studenti medicíny, kteří se připravovali na závěrečné zkoušky, se na rozdíl od jiných studentů nedokázali na nic pořádně soustředit. Dobrou zprávou je, že měsíc po zkouškách už se jejich mentální schopnosti vrátily do normálu.

Snížená imunita

Nadměrný stres a úzkost mohou vést ke snížení imunity a zvýšenému riziku onemocnění různými chorobami. Toto spojení mezi stresem a schopností těla bojovat s nákazami nás přitom může zavést až do dětství. Děti a mladí lidé, kteří byli například zneužíváni nebo museli čelit jiným stresujícím chvílím, mají s imunitou problémy i v dospělosti. Právě tito lidé si musejí dávat na zvládání stresu obzvlášť dobrý pozor, aby tak vyrovnali dopad prožitého psychického vypětí.

Nespavost

Jen málo věcí je pro člověka tak frustrujících, jako když se převaluje dlouhé hodiny v posteli a nemůže usnout. Nespavost může být důsledkem mnoha věcí, jednou z těch nejdůležitějších je stres. Ten způsobuje jak potíže s usínáním, tak s kvalitou spánku, tedy i to, že se neustále probouzíte. Zkuste se přes den nějak odreagovat, věnujte se koníčkům, setkávejte se s přáteli… Přijdete na jiné myšlenky a uleví se vám po všech stránkách.

-ana-


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 18. 1. 2025

Pokud máte problémy ve vztahu nebo v milostném životě obecně, Berani, nečekejte, že se to dnes zlepší. Lidé ve vašem okolí by vás mohli považovat za velmi podrážděné. Může se zdát, že vám cokoli, co kdokoli řekne, leze na nervy. Dokonce i sladké řeči, které vám vaše drahá polovička šeptá do ucha, vám budou připadat jako horký vzduch. Vaše podrážděnost vám však bude odpuštěna a kromě toho, ne každý den musí být tak vášnivý a láskyplný, jak byste si přáli.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.