Vředy, rakovina i fleky na kůži. Co všechno způsobí stres?

Stres na naše tělo působí škodlivě, zvlášť když ho zažíváme dlouhodobě. Víte, jak se také může projevovat?

Ženy a muži reagují na psychické vypětí rozdílně, souvisí to s látkami v jejich těle. Zatímco muži mají vyšší hladinu androgenů, u žen převažují estrogeny. A tak jdou pánové do všeho po hlavě a chtějí se s problémem hned poprat, ženy radši všechno pěkně v klidu proberou a vyřeší.

Stresem tělo reaguje na nebezpečí. Předně zrychluje reakce, takže stihneme utéct před rychle jedoucím autem (stejně jako lovci kdysi dávno prchali před rozběsněným mamutem). Jenže když je stresu moc a trvá dlouho, projeví se i na našem zdraví – vysokým krevním tlakem, mrtvicí, žaludečními vředy... U žen navíc často problémy s cyklem, vynechání menstruace a také padání vlasů jsou dokonce prvními příznaky přílišného vypětí.

Jaké jsou další projevy stresu?

  • Zažívací problémy

Kvůli stresu často saháme po nezdravém jídle z fastfoodů, což žaludek může namíchnout tak, že už nám nedovolí pozřít ani sousto. Nejčastější problémy zažívací soustavy způsobené stresem jsou křeče, nadýmání, pálení žáhy nebo i syndrom dráždivého tračníku či žaludeční vředy. V souvislosti s tím je také obvyklé přibírání na váze nebo naopak hubnutí.

  • Problémy se srdcem

Psychické vypětí negativně ovlivňuje celou kardiovaskulární soustavu. Kdo se často stresuje, může počítat s vysokým krevním tlakem a časem i s infarktem nebo mozkovou mrtvicí.

  • Snížená imunita

Horší obranyschopnost je jednou z komplikovaných fyzických reakcí na stres. Tělo pak nezvládne bojovat s viry a nemoci se mohou rozvinout v chronické potíže.

  • Rakovina

Podle některých studií existuje spojení mezi stresem a rakovinou prsu a vaječníků. Jeden výzkum dokonce zjistil, že ženy, které zažily hodně stresující okamžik, jako je rozvod nebo úmrtí partnera, mají o 60 procent vyšší riziko vzniku nádoru.

  • Kožní reakce

Některým lidem naskáčou při vystoupení před lidmi po celém těle červené fleky, někomu se zase ve stresu objeví nepříjemné a svědivé vyrážky.

  • Změny nálad

Naštvání, plačtivost i vážnější duševní nemoci, jako je deprese... Naše psychika při stresu trpí. Ženy dokážou některé emoce, například vztek nebo agresi, lépe skrývat, ale deprese je skolí až dvakrát častěji. Často se totiž dostaví po porodu nebo po přechodu, což se mužů netýká.

  • Nespavost

Problémy s usínáním, když v práci nevíte, kam dřív skočit, zná každý. Potíž je hlavně v tom, že abychom dokázali problémy řešit, měli bychom mít dost sil. A kde jinde je vzít než v noci v posteli.

  • Problémy se soustředěním

Málokdo se ve stresu zvládne koncentrovat a pracovat efektivně. To pak může zapříčinit potíže v práci, vést k nespavosti... A tak pořád dokola.

ana

Sdílejte článek
Štítky rakovina stres

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 22. 9. 2023

Vaše mysl dnes bzučí jako pilná včela, Berani. Udržujte si lehkou a společenskou atmosféru. Nezaobírejte se příliš detaily. Možná máte tendenci dělat si starosti s výsledky, ale pravdou je, že problémy se vyřeší docela dobře samy, pokud si zachováte jasný pohled na své cíle. Není tak důležité, jak se tam dostanete, jako to, kam chcete dojít.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.