zpět

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.
zpět

Výpočet ascendentu

Pro výpočet svého ascendentu zadejte datum a čas narození.
zpět

Horoskop pro Vás každý týden

Stačí vybrat znamení a zadat Váš email. Jednou týdně vám zašleme horoskop pro vaše znamení.
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

Rozvody po padesátce: Přibývá jich! Proč tomu tak je?

Rozvody po padesátce jsou čím dál častější
Autor: istock.com Rozvody po padesátce jsou čím dál častější
cernanm , Vydáno: 29.01.2018
Možná jste si toho už všimli: Máme tady nový trend. Rozvodů po padesátce náhle přibývá. Dřív byly výjimkou, dnes jejich počet až znepokojivě roste. Souvisí to s potřebou žít i ve vyšším věku báječný život podle vlastních představ.

reklama

Varující je smutný fakt, že Česká republika má nejvyšší rozvodovost v Evropské unii, dvě třetiny žádostí o rozvod podávají ženy. Co jsou nejčastější důvody rozvodu po padesátce z pohledu žen je nedostatek citu a porozumění.

Pekelný stres

Padesáté narozeniny jsou jakýmsi přelomem, mezníkem. Půlstoletí života máme za sebou, ale ještě nás toho hodně čeká. Nemusíme se již tolik ohlížet na děti a jejich potřeby, na naši představu o životním závazku zachovat jim úplnou rodinu. Děti jsou dospělé, opustily ve většině případů zázemí dětského pokojíčku. Býváme zralejší a moudřejší a daleko lépe než dřív chápeme, které priority jsou podstatné pro spokojený vztah. Ale pozor, rozvod manželství není procházka růžovým sadem. Je to jedna z nejvíce stresujících životních situací. Podle statistik se řadí z hlediska psychické zátěže na druhé místo, hned po úmrtí blízkého člověka.

Stříbrné rozvody aneb rozvody po padesátce

V zahraničí už existuje pro tyto rozvody speciální termín, říká se jim stříbrné, protože ti, kdo usilují o ukončení manželství, mívají už zpravidla šedivé vlasy. Ale proč se to děje? Proč lidé, kteří toho spolu tolik vybudovali, dejme tomu že doplatili hypotéky, postavili dům, vychovali děti, překonali nejrůznější trápení v podobě nemocí či úmrtí blízkých lidí, najednou všechno házejí za hlavu, pálí mosty a staví se v pokročilejším věku znovu na pomyslnou startovní čáru?

Běžná věc

Vysvětlení je až překvapivě logické, důvodů je několik. Zatímco naše babičky vnímaly rozvod jako něco nemyslitelného, jako životní tragédii a nepopsatelnou hanbu, dnes se na něj díváme málem jako na běžnou záležitost. Sice nepříjemnou, ale častou, vždyť se u nás rozvádí bezmála polovina sezdaných párů. Před lety byli lidé s „pěti křížky na krku“ považováni za generaci, která má už radosti i strasti lásky více méně za sebou, nyní je to jiné. Padesátiletí jsou plni sil, připadají si v nejlepším věku, jsou takzvaně fit, v zimě jezdí na hory, v létě se opalují u moře.

Příliš mnoho času

Větu: „Už mám všechno za sebou, nějak to doklepu do důchodu,“ už zdaleka tak často neříkají. Bývají v dobré kondici, doba úvěrů a splátek většinou rovněž pomalu končí, děti vyletěly z hnízda. A tak se před jejich rodiči najednou otevírá to, co předtím neznali: spousta volného času. Pokud mají stabilní zaměstnání a již nejsou otroky hypotéky, na nedostatek peněz si nestěžují. Tudíž se stává, že vlastně mizí veškerá pojítka mezi partnery, společného ubývá. Navíc v tom nenadálém prostoru, který doposud vyplňovaly starosti s dětmi, se mnohem lépe zobrazují problémy, které ti dva mezi sebou třeba už roky mají, jen neměli čas si jich pořádně všimnout.

Mohlo by vás dále zajímat na téma manželství a rozvod:

Rozvod bývá pro děti těžký, ale neznamená konec světa

6 pozitivních věcí, které děti naučí rozvod rodičů

Dejte zlomenému srdci čas, až se samo uzdraví

Z deníku koučky: Jak po rozvodu znovu začít žít

 

autor: em

reklama

Související témata: láska , rozvod , rozchody , rozvod po padesátce

reklama

Přečtěte si také

reklama