Prima maminka

29. května 2021 05:55

Anna Kopečková

6 pozitivních věcí, které děti naučí rozvod rodičů

Existuje spousta článků o negativních dopadech rozvodu na děti. Jistě, nikdo nechce, aby rozvodem děti trpěly. Možná právě proto se tak zaměřujeme na rizika, že zapomínáme na to pozitivní, co umí rozvod přinést.

Těch pozitivních věcí, které děti mohou z rozvodu rodičů vytěžit, není moc. Ale o to jsou pro jejich další život důležitější. Děti se totiž naučí:

… být flexibilní

Děti se naučí být flexibilní nebo alespoň pochopí, že je to důležité. Hodně často nemohou mluvit do toho, jaké uspořádání nastane po rozvodu. Brzo pochopí, že se musí přizpůsobovat novým situacím a někdy plout s proudem, pokud nemohou věci ovlivnit. V životě to taky tak chodí a ti, co jsou příliš strnulí, mají mnohem větší problém se věcem přizpůsobit. Z dítěte, které se naučí umění flexibility, vyroste sebejistý a společenský člověk, který je připravený na život, jaký je.

… spolupracovat

S notnou dávkou štěstí přistupují rodiče k rozvodu rozumně. Dítě pak u nich vidí, že se dá spolupracovat i ve chvílích, kdy má každá strana jiný názor. Rodiče vyjednávají, učí se, jak dítě odděleně vychovávat, rozdělují si práci, vybírají si, co budou řešit a jak zařídí dvě domácnosti. A dítě tak pochopí, že spolupráce je klíčová a naučí se, jak tuto zásadní dovednost v životě používat.

… že nás někdy lidé zklamou

A co když se rodiče nechovají zrovna vzorově? Rozvod není procházka růžovým sadem, ale děti se v takové situaci naučí, že i rodiče a lidé, kterým by měli věřit, umí zklamat. A na druhou stranu, že bychom měli ocenit lidi, kteří tu pro nás jsou.

A i když si nepřejeme, aby naše dítě prošlo podobným smutkem, stejně ho jednou v budoucnu zklame člověk, kterého miluje. Prožít zklamání je normální a problémem se stává jen ve chvíli, kdy dítě vyrůstá s myšlenkou, že vztahy jsou vlastně chyba a má problém důvěřovat dospělým a autoritám.

… jak najít štěstí

Pokud už manželé nezvládají žít společně a rozhodnou se raději vést spokojený život každý sám, naučí to děti něco o štěstí. Štěstí samo jen tak nepřijde, štěstí si vytváříte. A i když věci nejsou zrovna sluníčkové, můžete najít způsob, jak je sami zlepšit.

Děti jsou u toho, když se rodiče rozhodnou obrátit si život vzhůru nohama, ale zároveň vidí, že cílem je získat štěstí a klid pro sebe i jejich děti. Příliš mnoho lidí prožívá v negativních situacích beznaděj a neumí se rozhodnout. A právě rozvod může dětem ukázat, že nemusí setrvávat v neštěstí. Že existují možnosti volby.

… že je někdy třeba přinést oběti

Někteří lidé si žijí po rozvodu dobře, u mnohých to ale neplatí. Jednou z nejtěžších věcí spojených s rozvodem je propad v příjmech. I když si rodiče, kteří žijí odděleně, najdou extra práci, dochází k omezení aktivit, koníčků, dovolených a dalších zbytných věcí, protože na ně prostě nejsou peníze. Děti pochopí, že každá koruna je důležitá, přijmou nutnost tvrdě pracovat a rozhodovat se. A tak nemusíte být překvapení, když budou v budoucnu umět pořádně zabrat.

… a ne všechno má šťastný konec

Přejeme si, aby naše děti zažívaly pohádkové šťastné konce, ale na druhou stranu – je rozvod skutečně jen trápení a smutek? Ne. Děti se naučí, že i když se věci někdy prostě nepovedou, není to žádná hrůza. Ne všechno má přetrvat na věky a někdy si nevybereme ty správné lidi nebo věci. To, že se něco nepodaří, ale neznamená, že je život špatný. Každý konec je začátkem něčeho nového, třeba zrovna toho správného.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 22. 5. 2024

Kdyby byl každý den jako dnes, život by byl ráj, Berani. Je to pro vás potenciálně nádherné období. Možná najdete odpovědi na problémy, které vás trápí už několik týdnů. Při všech rozhovorech mějte uši otevřené. Mohli byste narazit na dílo, na které jste dlouho čekali.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.