13 záludností, které mohou předpovědět váš rozvod

Chystáte se vdávat? Nebo už jste nějaký ten rok „pod čepcem“? Cítíte se v manželství šťastně, klape vám to? Nebo se už pěkných pár týdnů trápíte a dumáte nad tím, zda by nebylo lepší se rozvést? Důvody neúspěchu vašeho vztahu mohou být někdy až překvapující.

Budoucí nevěsty může článek ještě utvrdit v jejich rozhodnutí vstoupit do manželství, případně jim naopak otevřít oči a ulevit, že tento důležitý krok v životě ještě neudělaly.

1. Nevěsta trpí předsvatební nervozitou

Jestliže má budoucí „paní“ studené nohy, potí se jí kvůli nervům ruce, trápí ji stažené hrdlo a scvrklý žaludek, zvyšuje se riziko rozvodovosti více než dvojnásobně. Alespoň to tvrdí studie zveřejněná v časopise Journal of Family Psychology. Manželé ještě ani nejsou svoji, ale přesto se paradoxně už mluví o rozvodu. V tomto případě ženich nemá na budoucnost manželství téměř žádný vliv. Pokud se tedy chystáte uzavřít se svým vyvoleným sňatek a objeví se u vás tyto příznaky, neberte je na lehkou váhu.

2. Pár se bral příliš mladý nebo až po věku 32 let

Pokud máte svatbu přibližně ve dvaceti letech, je tu velká pravděpodobnost, že se přibližně po 10 či 15 letech rozvedete. Zjistíte totiž, že váš partner je úplně někdo jiný, než jste si vlastně mysleli. Současně i vy se změníte. A málokdy jste pak s manželem na stejné vlně.

Problémem těch, co se berou naopak až cca po 32. roce, je skutečnost, že mají pocit, že už jim ujíždí vlak. Proto pro ně není problém se provdat nebo oženit za někoho, koho znají třeba jen půl roku. A také platí, že čím je člověk starší, tím méně je ochoten se někomu přizpůsobovat a tím více potřebuje svůj prostor. Od dvaatřiceti let se každým rokem zvyšuje riziko rozvodu o 5 %.

3. Rodina má dvě dcery

Manželé, kteří vychovávají dvě dcery, mají bohužel 43% pravděpodobnost, že se rozvedou – tvrdí výzkum na Columbia University. Kdežto u dvou synů se to snižuje na 37 %. Co je příčinou? Nejspíše vaši muži. Ti totiž investují do rodinného života více času a energie tehdy, když předávají své zkušenosti chlapcům, svým synům.

4. Rozvod v rodině

Tento důvod málokoho překvapí. Kdo pochází z rozvrácené rodiny, zvyšuje se u něj až o 40 % možnost, že sám podstoupí rozvod. Ovšem zajímavé je to, že pokud tito lidé uzavřou sňatek podruhé, hrozí jim až v 91 %, že jim ani druhé manželství nevydrží.

5. Náročné dítě

Nikdo nikdy neví, co se mu narodí za „výrostka“. Což je dobře, protože kdybychom to tušili, už by nejspíše lidský druh vyhynul. Z hlediska rozvodovosti dítě s poruchou pozornosti spojenou s hyperaktivitou zvyšuje u páru o 23 % pravděpodobnost, že bude od sebe do osmi let věku dítěte. Je těžké tuto výzvu ustát, přesto ale ne nemožné.

6. Dluh

Nedostatek peněz zapříčiňuje naše existenciální problémy. Jestliže ale jeden z partnerů nedokáže hospodařit s tím, co vydělá, a naseká si dluhy u všech možných institucí, je zaděláno na velký problém. Většinou se do toho zamotá a řeší splacení dluhu další půjčkou. Takto se žít nedá. Když je tedy manžel či manželka velký „hýřil“, je hrozba rozvodu vyšší o víc než 45 %.

7. Úšklebky na fotkách z dětství

Až budete přemýšlet, zda si svého prince opravdu vezmete, zkuste jednoduchý fígl. Poproste ho, aby vám ukázal alba fotek z dětství. Zcela nevinná prosba, ale kolik toho může odhalit! Psychologové ve dvou zcela samostatných a na sobě nezávislých studiích vyhodnocovali fotky z dětství a z ročenky daných jedinců a poté se zaměřili na jejich současný rodinný život. Došli k opravdu zajímavému zjištění. Lidé, kteří se na fotkách šklebili, měli dokonce 5x vyšší pravděpodobnost rozvodu než ti, kteří se přirozeně usmívali.

8. Jeden z partnerů kouří, ale druhý ne

Je-li některý z páru kuřák, zvyšuje se pravděpodobnost rizika rozvodu o 75–91 % než v situaci, kdy oba v manželství kouří. Kouření jde ruku v ruce s odlišným životním stylem a preferencí jiných hodnot.

9. První dítě se narodilo méně než 8 měsíců po svatbě

Proč asi obřad proběhl? Z čisté lásky? Nebo spíše z praktických důvodů? Ať tak nebo onak, statistika je neúprosná. Tyto páry mají o 24 % vyšší riziko, že jim manželství nevydrží.

10. Co dělá váš partner?

Ano, vyšší míra rozvodovosti je také vázána i na určitý druh povolání – a to nejen na policejní či vojenský personál. Konkrétně se např. rozvodovost u tanečníků a choreografů pohybuje kolem 43 % a u barmanů okolo 38 %. Optimální není situace ani u profesí typu zdravotní sestra, které se potýkají s téměř 29% rozvodovostí.

11. Manželka vydělá víc než manžel

Sňatky, kdy oba manželé mají zhruba stejně vysoké výdělky, jsou náchylnější k rozvodu než ty, v nichž žena vydělá méně. Alespoň to tvrdí švýcarská studie amerických párů. I v případě, že manželka představuje pro rodinu 60 % a více procent příjmu, je riziko rozvodu dvakrát větší než u párů, kde partnerka nepracuje vůbec.

12. Ona je starší než on

Určitě se každému z vás vybaví několik příkladů párů, kde je žena starší než muž. Jak tato manželství končí? Vzpomeňme si např. na Demi Moore a Ashtona Kutchera – jeden případ z mnoha. Přitom podle australské studie stačí pouhé 3 roky u ženy navíc a hned stoupá pravděpodobnost krachu manželství o 53 %! Na vině mohou být rozdílné názory na načasování rodičovství nebo duševní nevyrovnanost partnerů.

13. Pan „chytrý“, paní „chytrá“

Je mezi námi dost lidí, kteří si myslí, že mají vždycky pravdu. A nikdo jim to nikdo nevyvrátí. Ze začátku vám to může na partnerovi připadat až roztomilé, jak se občas durdí, když s ním o něčem polemizujete, ale časem to začne být neúnosné a nesnesitelné. Známý výzkumník John Gottman prý dokáže na 93 % určit, zda to páru v budoucnosti vydrží, či nikoliv. Stačí mu k tomu manžele pozorovat při jejich rozhovoru na určité téma. Klíčovou roli v něm hrají projevy pohrdání. Zjednodušeně řečeno ti, u nichž je těchto negativních projevů hodně, si mohou skoro hned požádat o rozvodové papíry.

-šp-

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 26. 2. 2024

Berani, dnes si dejte pozor na právníky, bankéře a burzovní makléře. Jeden z nich se vás pravděpodobně pokusí uvést v omyl nepřesnými informacemi. I když je možná v jeho či jejím zájmu, abyste tyto informace brali za bernou minci, rozhodně to není ve vašem zájmu. Udělejte si vlastní průzkum a zjistěte si všechna fakta, než se pustíte do finančních investic, které vám někdo doporučuje.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.