zpět

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.
zpět

Výpočet ascendentu

Pro výpočet svého ascendentu zadejte datum a čas narození.
zpět

Horoskop pro Vás každý týden

Stačí vybrat znamení a zadat Váš email. Jednou týdně vám zašleme horoskop pro vaše znamení.
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

Z deníku koučky: Jak po rozvodu znovu začít žít

Dejte zlomenému srdci čas, až se samo uzdraví
Autor: Thinkstock Dejte zlomenému srdci čas, až se samo uzdraví
anna kopečková , Vydáno: 07.08.2015
Jak se k různým životním situacím staví koučka s dlouholetou praxí v oblasti psychologie a psychoterapie Šárka Vávrová? Nahlédněte do jejího zápisníčku!

reklama

V poslední době se rozvod stává přirozenou součástí našeho života. V osmdesátých letech se rozvést bylo něco nepředstavitelného. Hodnoty se v manželství změnily a relativně snadné rozvodové řízení tak umožňuje zvolit rozvod jako první možnost, jak vyřešit manželskou krizi. Nejčastější důvody rozvodu jsou nevěra, rozdílnost povah, názorů a životních cílů.

Rozvod by měl být v žebříčku při řešení manželské krize až na posledním místě. V dnešní době se však zdá, že je na jednom z předních míst. Manželství prochází krizí a manželé začnou jednat o rozvodu, aniž by se pokusili své manželství zachránit. Podle statistik téměř každé druhé manželství končí rozvodem.

Co je příčinou nestability současného manželství?

Především se jedná o volnější způsob života. Většina párů spolu žije na „psí knížku“ a manželství bere jako zastaralý institut. Ženy jsou více samostatné a nezávislé a muže upozorňují na skutečnost, že ho vlastně nepotřebují.

V dnešní společnosti je i více bezdětných párů a žijeme konzumní způsob života. Často je pro manžele i obtížné zformulovat důvody rozvodu a uvádějí jako důvod neslučitelnost názorů.

Také vlastnosti partnera, které dokážou rozbít každý vztah. V neposlední řadě se k sobě s partnerem opravdu nehodíme a pak je rozvod tím nejlepším řešením.

Velkým problémem bývá také absence komunikace. V případě, že spolu partneři nedokážou komunikovat a vyjadřovat své postoje a potřeby, je to problém, který se stále zvětšuje a postupně vede k odcizení obou partnerů.

Nevěra a mimomanželské vztahy jsou častým důvodem k rozvodu, s kterým však ten druhý partner nemusí vždy souhlasit, aby se mohl pomstít, nebo doufá, že se k němu jeho partner vrátí. Nechá tak partnerovi možnost vztah znovu obnovit. Jedná se o nepřijetí reality a neschopnosti přiznat si, že jejich partner už o ně nemá zájem a nechce v partnerství nadále zůstávat. Každý odchod partnera je bolestivý a náročný, ale tímto odkladem se může bolest jen prodlužovat. Většinou se jedná o partnery, kteří jsou závislí na svém protějšku a na partnerském vztahu. Upnutí se na partnera a přesvědčení, že nejdůležitější vztah života je s jejich partnerem, je důvodem, proč partnera nemohou opustit. Prožívají tak velkou bolest, která jim bere smysl jejich života a hroutí se jim celý svět.

Riziko rozvodu: Podle čeho poznáte, že je u vás vyšší?

Riziko rozvodu: Podle čeho poznáte, že je u vás vyšší?

 

Rozvod jsem si prožila i já a dodnes můžu říci, že to bylo opravdu náročné období. Přesto v té době to bylo jediné možné řešení. Neumím si představit, jak by náš vztah vypadal, pokud bychom spolu zůstali. Dnes je náš vztah korektní, možná i přátelský a já si svého bývalého manžela opět začala vážit, což v době našeho rozvodu bylo oboustranně nemožné. Byli jsme každý úplně jiný, měli odlišné cíle a hodnoty a především jsme vstoupili do svazku příliš mladí.

Tím vznikaly komunikační rozpory a nevyzrálé reakce. Navzájem jsme si bránili v růstu, protože jsme oba byli na začátku a cítili nejistotu, možná i strach. Sama sebe jsem poznala až pár let po rozvodu a s tím byly spojené i mé pracovní ambice, které jsem si splnila až v nedávné době. Vše bylo tak, jak být mělo.

Jaké jsou možnosti jak zachránit vztah?

Stále pracovat na své sebedůvěře a sebevědomí. Rozvíjet své koníčky a zájmy. Držet si určitou formu nezávislosti ve svém životě. Být milá, ale znát svoji hodnotu a cenu. Nerozdávat se a především se neobětovat. Muži potřebují ve svém životě neustálé výzvy. Partnerka, která na úkor sama sebe svému partnerovi vše dovolí a omezí tím svůj vlastní život, pro něho není výzvou, ale jistotou. A výzvu tak hledá jinde. Žena musí být pro muže výzva, ale i přístav, kam se rád vrací, protože zde cítí teplo domova. Muž touží po obdivu, ale hledá v ženě kombinaci slabosti a síly. V sexuální oblasti muž touží po ženě, která ví, co chce a nestydí se za své tělo. Umí si říci o dotyky, které ji vzrušují, a sex si plně užívá. Ženy si často pletou roli partnerskou s rolí mateřskou a muž potřebuje být uznávaným jedincem, ne malým klukem, co si zapomene doma svačinu. Také potřebuje pro svůj svět dostatek svobody, kdy může být klukem a zajít si sám na ryby nebo s kamarády na motorky.

Co takhle začít znovu?

Kdy se začít znovu po rozvodu seznamovat?

 

Jak začít po rozvodu znovu žít?

• Jediným lékem je uvědomění si, že nejdůležitějším vztahem našeho života je vztah, který máme sami k sobě.

• Zachovat klid a nechtít bolest z rozchodu okamžitě odstranit. Vše má svůj proces a je nutné vyčkat, až se zlomené srdce znovu uzdraví. Může to trvat i osm týdnů a mohou je provázet pocity viny, prohry a smutku. Vše je přirozené při odpoutávání se od partnera.

• V počátcích je důležité si uvědomit, co mi vyhovuje. Zda společnost lidí nebo samota, kde mohu truchlit, či zavalení prací.

• Budovat sebevědomí, které není závislé na partnerovi. Nastavit sebelásku jako přirozenou součást svého života. Zvyšovat své sebehodnoty.

• Uvědomit si, kdo jsem a co od života očekávám. Jaké mám cíle, sny a co v životě mne naplňuje radostí.

• Najít si nové přátele, koníčky. Začít dělat věci, které nebylo možné v partnerství provozovat, ať už to bylo nedostatkem času nebo nesouhlasem partnera.

• Uvědomit si kvalitu svého života a pracovat na zvyšování této kvality.

• Najít si motivaci a smysl svého života.

• Uvědomit si, že rozvod neznamená ztrátu společných sociálních kontaktů.

• Položte si otázku. Co pro sebe můžete udělat, abyste byla šťastná? Důležité je odpojit se od odcházejícího manžela a být sama sebou. Najíst své vlastní hodnoty, koníčky, zájmy a tak vybudovat svůj vlastní spokojený svět. Zbavte se strachu z budoucnosti a nebojte se změn.

• Nikam nespěchejte a rozhlédněte se ve svém novém životě. Přestaňte řešit minulost a soustřeďte se na přítomnost. Poté může do vašeho života přijít i nová láska.

 

Přátelé, rozchod ve vztahu není jednoduchá záležitost a pokud je překvapivý, může být i velice bolestivý. Na druhou stranu může být v určitém okamžiku nejlepším řešením pro oba partnery. Pokud jeden z partnerů nechce už současnému vztahu dát šanci a nemá motivaci pro návrat, našel si nového partnera, je rychlý rozchod tím nejlepší řešením. Pokuste se na váš vztah podívat očima vyzrálého a dospělého člověka, kdy si uvědomíte, zda chcete nadále zůstat s člověkem, který vám říká, že vás nemiluje nebo si našel jiného partnera.

Přeji vám zvládnutí všech životních krizí.

Vaše Šárka

Šárka Vávrová deník koučky nový Foto:

Šárka Vávrová, foto Robert Tichý pro časopis Moje psychologie

reklama

Související témata: rozvod

reklama

Přečtěte si také

reklama