Z deníku koučky: Jak po rozvodu znovu začít žít

Jak se k různým životním situacím staví koučka s dlouholetou praxí v oblasti psychologie a psychoterapie Šárka Vávrová? Nahlédněte do jejího zápisníčku!

V poslední době se rozvod stává přirozenou součástí našeho života. V osmdesátých letech se rozvést bylo něco nepředstavitelného. Hodnoty se v manželství změnily a relativně snadné rozvodové řízení tak umožňuje zvolit rozvod jako první možnost, jak vyřešit manželskou krizi. Nejčastější důvody rozvodu jsou nevěra, rozdílnost povah, názorů a životních cílů.

Rozvod by měl být v žebříčku při řešení manželské krize až na posledním místě. V dnešní době se však zdá, že je na jednom z předních míst. Manželství prochází krizí a manželé začnou jednat o rozvodu, aniž by se pokusili své manželství zachránit. Podle statistik téměř každé druhé manželství končí rozvodem.

Co je příčinou nestability současného manželství?

Především se jedná o volnější způsob života. Většina párů spolu žije na „psí knížku“ a manželství bere jako zastaralý institut. Ženy jsou více samostatné a nezávislé a muže upozorňují na skutečnost, že ho vlastně nepotřebují.

V dnešní společnosti je i více bezdětných párů a žijeme konzumní způsob života. Často je pro manžele i obtížné zformulovat důvody rozvodu a uvádějí jako důvod neslučitelnost názorů.

Také vlastnosti partnera, které dokážou rozbít každý vztah. V neposlední řadě se k sobě s partnerem opravdu nehodíme a pak je rozvod tím nejlepším řešením.

Velkým problémem bývá také absence komunikace. V případě, že spolu partneři nedokážou komunikovat a vyjadřovat své postoje a potřeby, je to problém, který se stále zvětšuje a postupně vede k odcizení obou partnerů.

Nevěra a mimomanželské vztahy jsou častým důvodem k rozvodu, s kterým však ten druhý partner nemusí vždy souhlasit, aby se mohl pomstít, nebo doufá, že se k němu jeho partner vrátí. Nechá tak partnerovi možnost vztah znovu obnovit. Jedná se o nepřijetí reality a neschopnosti přiznat si, že jejich partner už o ně nemá zájem a nechce v partnerství nadále zůstávat. Každý odchod partnera je bolestivý a náročný, ale tímto odkladem se může bolest jen prodlužovat. Většinou se jedná o partnery, kteří jsou závislí na svém protějšku a na partnerském vztahu. Upnutí se na partnera a přesvědčení, že nejdůležitější vztah života je s jejich partnerem, je důvodem, proč partnera nemohou opustit. Prožívají tak velkou bolest, která jim bere smysl jejich života a hroutí se jim celý svět.

Rozvod jsem si prožila i já a dodnes můžu říci, že to bylo opravdu náročné období. Přesto v té době to bylo jediné možné řešení. Neumím si představit, jak by náš vztah vypadal, pokud bychom spolu zůstali. Dnes je náš vztah korektní, možná i přátelský a já si svého bývalého manžela opět začala vážit, což v době našeho rozvodu bylo oboustranně nemožné. Byli jsme každý úplně jiný, měli odlišné cíle a hodnoty a především jsme vstoupili do svazku příliš mladí.

Tím vznikaly komunikační rozpory a nevyzrálé reakce. Navzájem jsme si bránili v růstu, protože jsme oba byli na začátku a cítili nejistotu, možná i strach. Sama sebe jsem poznala až pár let po rozvodu a s tím byly spojené i mé pracovní ambice, které jsem si splnila až v nedávné době. Vše bylo tak, jak být mělo.

Jaké jsou možnosti jak zachránit vztah?

Stále pracovat na své sebedůvěře a sebevědomí. Rozvíjet své koníčky a zájmy. Držet si určitou formu nezávislosti ve svém životě. Být milá, ale znát svoji hodnotu a cenu. Nerozdávat se a především se neobětovat. Muži potřebují ve svém životě neustálé výzvy. Partnerka, která na úkor sama sebe svému partnerovi vše dovolí a omezí tím svůj vlastní život, pro něho není výzvou, ale jistotou. A výzvu tak hledá jinde. Žena musí být pro muže výzva, ale i přístav, kam se rád vrací, protože zde cítí teplo domova. Muž touží po obdivu, ale hledá v ženě kombinaci slabosti a síly. V sexuální oblasti muž touží po ženě, která ví, co chce a nestydí se za své tělo. Umí si říci o dotyky, které ji vzrušují, a sex si plně užívá. Ženy si často pletou roli partnerskou s rolí mateřskou a muž potřebuje být uznávaným jedincem, ne malým klukem, co si zapomene doma svačinu. Také potřebuje pro svůj svět dostatek svobody, kdy může být klukem a zajít si sám na ryby nebo s kamarády na motorky.

Jak začít po rozvodu znovu žít?

• Jediným lékem je uvědomění si, že nejdůležitějším vztahem našeho života je vztah, který máme sami k sobě.

• Zachovat klid a nechtít bolest z rozchodu okamžitě odstranit. Vše má svůj proces a je nutné vyčkat, až se zlomené srdce znovu uzdraví. Může to trvat i osm týdnů a mohou je provázet pocity viny, prohry a smutku. Vše je přirozené při odpoutávání se od partnera.

• V počátcích je důležité si uvědomit, co mi vyhovuje. Zda společnost lidí nebo samota, kde mohu truchlit, či zavalení prací.

• Budovat sebevědomí, které není závislé na partnerovi. Nastavit sebelásku jako přirozenou součást svého života. Zvyšovat své sebehodnoty.

• Uvědomit si, kdo jsem a co od života očekávám. Jaké mám cíle, sny a co v životě mne naplňuje radostí.

• Najít si nové přátele, koníčky. Začít dělat věci, které nebylo možné v partnerství provozovat, ať už to bylo nedostatkem času nebo nesouhlasem partnera.

• Uvědomit si kvalitu svého života a pracovat na zvyšování této kvality.

• Najít si motivaci a smysl svého života.

• Uvědomit si, že rozvod neznamená ztrátu společných sociálních kontaktů.

• Položte si otázku. Co pro sebe můžete udělat, abyste byla šťastná? Důležité je odpojit se od odcházejícího manžela a být sama sebou. Najíst své vlastní hodnoty, koníčky, zájmy a tak vybudovat svůj vlastní spokojený svět. Zbavte se strachu z budoucnosti a nebojte se změn.

• Nikam nespěchejte a rozhlédněte se ve svém novém životě. Přestaňte řešit minulost a soustřeďte se na přítomnost. Poté může do vašeho života přijít i nová láska.

Přátelé, rozchod ve vztahu není jednoduchá záležitost a pokud je překvapivý, může být i velice bolestivý. Na druhou stranu může být v určitém okamžiku nejlepším řešením pro oba partnery. Pokud jeden z partnerů nechce už současnému vztahu dát šanci a nemá motivaci pro návrat, našel si nového partnera, je rychlý rozchod tím nejlepší řešením. Pokuste se na váš vztah podívat očima vyzrálého a dospělého člověka, kdy si uvědomíte, zda chcete nadále zůstat s člověkem, který vám říká, že vás nemiluje nebo si našel jiného partnera.

Přeji vám zvládnutí všech životních krizí.

Vaše Šárka

Šárka Vávrová, foto Robert Tichý pro časopis Moje psychologie

Sdílejte článek
Štítky rozvod

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 27. 9. 2023

V lásce a romantice by se vám nyní mělo dařit, Berani. Něco ve vás vzbudilo detektivní náladu a vy toužíte zkoumat, pátrat a hledat pravdu v každé situaci. Váš fundovaný, stabilní a praktický přístup bude vaší největší předností. Ujistěte se, že dnes necháte roli mučedníka někomu jinému. Vy jste ten, kdo musí převzít kontrolu.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.