Riziko rozvodu: Podle čeho poznáte, že je u vás vyšší?

Někteří lidé jako kdyby nebyli k manželství vůbec zrozeni…

Psychologové se shodují, že situace, která vede k rozvodu, nebývá zdaleka tak často vyhrocená nebo vyhraněná.

Proto se často v našem okolí můžeme setkat s páry, které se rozvedou a pro jejich okolí je to velké překvapení. Vždyť se jevili jako dokonalý pár! Co je za tím? Měli to napsáno v knížce osudu?

Vědecká studie, které se věnovala bernská univerzita pod vedením profesorů Dieckmanna a Engelhardta, zjišťovala, které faktory mají největší vliv na to, že se jednou rozvedete.

… když pocházíte z rozvedené rodiny

U mužů je prý toto riziko dokonce dvojnásobné. Pokud se naši rodiče rozvedli, získali jsme určitý vzor, jak obtížnou životní situaci vyřešit. Rozvod se pro nás stal normálním životním krokem. Navíc, pokud nemáme stabilní rodinné zázemí, máme tendenci odcházet z domova co nejdřív a vstupovat do vztahů jen proto, abychom odřízli napojení na původní rodinu. A k výběru partnera pak může dojít až příliš nerozvážně.

… žijete ve městě

Na vesnici si ještě každý dvakrát rozmyslí, zda požádá o rozvod. Vztahy jsou tam více pod drobnohledem, výběr jiných partnerů také není velký a svou roli hrají i zájmy ohledně nemovitostí, případně větší náboženské cítění.

… když ještě nemáte děti

Tento faktor je relativní. Je samozřejmě snazší se rozejít, pokud nemáte děti, ovšem na druhou stranu je tolik rozvedených rodin s dětmi, že to vyjde nastejno.

… pokud jste úspěšní v povolání

Úspěch je zejména v případě mužů velké afrodiziakum, kariéra ženě zase přináší velkou svobodu. Rozvod je navíc i velmi drahá záležitost. Chudším se prostě nevyplatí se rozvádět.

... pokud jste spolu sezdaní méně než 6 let

Rizikovým rokem pro manželství je šestý rok, po dvanáctém roce se naopak rozvede už jen každé 20. manželství.

… pokud jste jedináček

Jestliže jsme si nenavykli dělit se o svůj životní prostor s dalšími, může nám to činit potíže i v partnerství. Můžeme být hůře zvyklí řešit konflikty.

… pokud jste si představovali, že manželství je lásky ráj

Žádným ideálním rájem lásky manželství rozhodně není. Je to velmi praktické uspořádání rodinného života a sny o ideálu lásky spřádají jen nevyzrálí jedinci, kteří svou vizi neustále hledají a přelétají z květu na květ. Když se s tímto faktem smíříte, máte napůl vyhráno.

-lk-

Sdílejte článek
Štítky rozvod

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 19. 4. 2024

Berani, dnes bude ve vzduchu vládnout lehkovážná, téměř bláznivá energie. Vesmír vás vybízí, abyste se vzdali železného sevření seznamu povinností a trochu se pobavili. Představte si všechen tlak, který na sebe vyvíjíte, jako kouli na noze, kterou je třeba uvolnit. Není důvod brát se neustále tak vážně.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.