Depresi nejde rozchodit: Odborník je nutností
Depresemi trpí stále víc lidí, včetně těch, kteří by k nim neměli mít žádný důvod - mají zajímavou práci, jsou bohatí, žijí v harmonickém vztahu. Léčil se z nich například i Zdeněk Svěrák...
Nenápadný začátek
Průběh i vznik se mírně liší podle pohlaví. U „něžného“ se deprese objevují už mezi dvaceti a třiceti lety, u mužů obvykle až po čtyřicítce. Ti je často podceňují, bagatelizují, nebo se za ně naopak stydí, očekávají, že se časem samy vyřeší, zmizí, což je nesmysl.
Deprese začínají nenápadně, únavou, potížemi se spánkem, usínáním. „Člověka náhle přestanou bavit aktivity, které ho dřív těšily, objevují se i tělesné příznaky - bolest hlavy, páteře, hrudníku, pocit knedlíku v krku, nechutenství nebo přejídání, vyšší tlak, průjem, poruchy soustředění,“ říká psychiatr docent Karel Hynek.
Alkoholická samoléčba
Později se přidávají projevy smutku, úzkosti, osamění, bezvýchodnosti, nechuť k jakékoli činnosti včetně vstávání. Dochází i k poklesu sexuální touhy, u mužů až částečné impotenci. Ti bohužel velmi často zvolí „samoléčbu“ alkoholem.
Tím své potíže naopak zhorší, prohloubí, druhý den se kromě nevolnosti vyskytuje podrážděnost, agresivita, zvlášť po lihovinách, nebo naopak silná melancholie. Je potřeba si uvědomit, že deprese není „blbá nálada“ a sama od sebe nepřejde.
Říše slunce
Nemusí souviset s problémy v osobním životě, u zmiňovaného Zdeňka Svěráka měla kořeny v atmosféře ve společnosti! Mohou ji způsobit genetické dispozice, pokles hladiny hormonů, nerovnováha mezi mozkovými přenašeči (serotonin, dopamin, noradrenalin aj.) nedostatek neurotransmiteru GABA.
Negativní vliv má i nedostatek slunečního svitu při dlouhé zimě. Při léčbě se sice dá použít fototerapie, psychoterapie nebo meditační techniky, ale většinou nemají trvalý efekt, nezbývá, než nasadit antidepresiva. Těch je poměrně dost, s různými účinky.
Dlouhý běh
„Je ale nutné počítat s tím, že začnou působit nejdřív tak za deset dní, větší efekt se ale projeví až tak za šest týdnů, musí se brát nejméně půl roku, i když třeba akutní potíže pominou, deprese se totiž vrací,“ říká pan docent.
Podle některých průzkumů se recidiva týká až osmdesáti procent pacientů! V těch případech se antidepresiva užívají ještě rok, i dva, někdy je nutná celoživotní léčba. Naštěstí nezpůsobují - na rozdíl od uklidňujících léků nebo hypnotik - závislost.
„Navíc ty moderní nemají moc vedlejších účinků, je možné s nimi normálně pracovat, dokonce i řídit auto,“ uklidňuje docent Hynek.
Autor: Jan Janula