Záludné příznaky rakoviny vaječníků, o kterých musíte vědět
V čem tkví zákeřnost symptomů vážných onemocnění? Že je nepovažujeme za neobvyklé a neřešíme je dostatečně rychle. Nechceme přece ze sebe dělat hypochondry. Jenže ne vždycky se tato úvaha vyplatí. Jako v případě rakoviny vaječníků.
Jestliže se necítíte ve své kůži, řešte to raději včas. Pokud na sobě pociťujete některý z následujících příznaků, co nejdříve navštivte lékaře. Mohlo by se totiž jednat o rakovinu vaječníků. Lepší je jít ke gynekologovi zbytečně než pozdě. I v případě rakoviny vaječníků totiž platí, že nejlepší prevencí jsou pravidelné gynekologické prohlídky. Prevence je dokonce nutností, stejně jako u rakoviny děložního čípku, protože v počátečních stadiích onemocnění nemusí žena pociťovat žádné příznaky.
Dědičnost hraje velkou roli
V případě rakoviny vaječníků se nedědí samotný nádor, ale zvýšená pravděpodobnost onemocnění. Může za ni mutace v genech BRCA1 a BRCA2, kterou trpí každý osmistý Čech – ženy i muži. Ženy s touto mutací mají dokonce až třicetkrát vyšší riziko vzniku rakoviny vaječníků a také desetkrát vyšší riziko, že onemocní rakovinou prsu. Jestliže tedy máte v rodině ženy, které těmito nádory onemocněly, promluvte si se svým lékařem o možnosti genetického testování.
Často bývá odhalena moc pozdě
Rakovina vaječníků sice nepatří mezi nejčastější formy rakoviny, má ale nejvyšší úmrtnost ze všech gynekologických nádorů. Ročně je diagnostikována zhruba u čtvrt milionu žen na světě. Podle amerického serveru cancer.org zjistí v USA diagnózu rakoviny vaječníků přibližně 22 440 žen. V tom roce na ni zemře zhruba 14 080 žen, což je velmi vysoké číslo. U nás si tuto diagnózu každý rok vyslechne přibližně 900 žen a 600 jich na následky onemocnění zemře.
Na vině je bohužel velmi opožděné zachycení problému, u přibližně 70 % žen je nemoc diagnostikována až ve III. nebo dokonce IV. stadiu. Z toho důvodu je důležité, aby lidé věděli, jak se tato nemoc může projevovat.
Podle výzkumu přední britské dobročinné organizace Target Ovarian Cancer si většina žen symptomy rakoviny vaječníků vůbec neuvědomuje. Z tisíce žen, které se zúčastnily výzkumu, vědělo pouhé 1 % z nich, že častější močení je ve skutečnosti jedním z možných symptomů rakoviny vaječníků. Vzhledem k tomu, že vám tato informace může zachránit život, vyplatí se to vědět.
Proč má žena potřebu chodit častěji na toaletu?
„Častější nebo urgentnější potřeba močit se projevuje kvůli tomu, že může nádor tlačit na okolní orgány v břišní dutině včetně močového měchýře. Podobnou situaci zažívají i těhotné ženy, jejichž močové měchýře zase utlačuje plod, a proto je trápí častější močení,“ vysvětluje Katherine Pinder, tisková mluvčí organizace Target Ovarian Cancer.
Častější močení nemusí hned signalizovat rakovinu
Neděste se ale, jestliže nadměrným močením trpíte. Existuje samozřejmě spousta dalších důvodů, proč tomu tak je. Možná pijete víc vody nebo třeba méně jíte a víc pijete, jste nastydlá, případně se může jednat o jinou diagnózu, například cukrovku. Snažte se nepodléhat panice, protože existuje velmi malá šance, že vás postihla rakovina vaječníků. Každopádně návštěvu lékaře pro jistotu neodkládejte, tím rozhodně nic nezkazíte.
Syndrom malé sukně
Nádor vznikající v prostoru břišní dutiny má prostor růst poměrně dlouhou dobu, než začne svým objemem fyzicky tlačit na okolní tkáně a orgány. Takže dalším prvotním příznakem, který popisuje shodně většina žen, je zvětšování objemu břicha, takzvaný syndrom malé sukně.
Jaké jsou další možné symptomy rakoviny vaječníků?
Jedná se především o tyto tři klíčové:
- trvalé nadýmání (není to klasické nadýmání, které se objeví a pak zase zmizí)
- pocit rychlého zasycení nebo ztráta chuti k jídlu
- bolesti v oblasti pánve nebo spodního břicha, podbřišku
Nezřídka se objevuje také pálení žáhy, zácpa nebo poruchy menstruačního cyklu.
Pokud se u vás objeví jeden nebo více těchto příznaků, kterými jste nikdy předtím netrpěla, a nezdá se, že by se jejich intenzita snižovala, s návštěvou gynekologa neotálejte. Včasná diagnóza velmi zvyšuje vaši šanci na uzdravení. Mějte ale na paměti, že se opravdu hned nemusí jednat o rakovinu vaječníků. To vám ovšem musí potvrdit lékař.