Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
zpět

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.
zpět

Výpočet ascendentu

Pro výpočet svého ascendentu zadejte datum a čas narození.
Reklama

Záludné příznaky rakoviny vaječníků, o kterých musíte vědět

V čem tkví zákeřnost symptomů vážných onemocnění? Že je nepovažujeme za neobvyklé a neřešíme je dostatečně rychle. Nechceme přece ze sebe dělat hypochondry. Jenže ne vždycky se tato úvaha vyplatí. Jako v případě rakoviny vaječníků.
Vydáno: 22.03.2018
Záludné příznaky rakoviny vaječníků
Autor: iStock Záludné příznaky rakoviny vaječníků
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Jestliže se necítíte ve své kůži, řešte to raději včas. Pokud na sobě pociťujete některý z následujících příznaků, co nejdříve navštivte lékaře. Mohlo by se totiž jednat o rakovinu vaječníků. Lepší je jít ke gynekologovi zbytečně než pozdě. I v případě rakoviny vaječníků totiž platí, že nejlepší prevencí jsou pravidelné gynekologické prohlídky. Prevence je dokonce nutností, stejně jako u rakoviny děložního čípku, protože v počátečních stádiích onemocnění nemusí žena pociťovat žádné příznaky.

Rakovina vaječníků sice nepatří mezi nejčastější formy rakoviny, má ale nejvyšší úmrtnost ze všech gynekologických nádorů. Ročně je diagnostikována zhruba u čtvrt milionu žen na světě. Podle amerického serveru cancer.org zjistí v USA diagnózu rakoviny vaječníků přibližně 22 440 žen. V tom roce na ní zemře zhruba 14 080 žen, což je velmi vysoké číslo. U nás například v roce 2013 onemocnělo touto nemocí 1045 žen a zemřelo jich více než 700.

Na vině je bohužel velmi opožděné zachycení problému. Z toho důvodu je důležité, aby lidé věděli, jak se tato nemoc může projevovat.

Podle výzkumu přední britské dobročinné organizace Target Ovarian Cancer“ si většina žen symptomy rakoviny vaječníků vůbec neuvědomuje. Z tisíce žen, které se zúčastnily výzkumu, vědělo pouhé 1 % z nich, že častější močení je ve skutečnosti jedním z možných symptomů rakoviny vaječníků. Vzhledem k tomu, že vám tato informace může zachránit život, vyplatí se to vědět.

Proč má žena potřebuju chodit častěji na toaletu?

„Častější nebo urgentnější potřeba močit se projevuje kvůli tomu, že může nádor tlačit na okolní orgány v břišní dutině včetně močového měchýře. Podobnou situaci zažívají i těhotné ženy, jejichž močové měchýře zase utlačuje plod, a proto je trápí častější močení,“ vysvětluje Katherine Pinder, tisková mluvčí organizace Target Ovarian Cancer.

Častější močení nemusí hned signalizovat rakovinu

Neděste se ale, jestliže nadměrným močením trpíte. Existuje samozřejmě spousta dalších důvodů, proč tomu tak je. Možná pijete víc vody, nebo třeba méně jíte a víc pijete, jste nastydlá, případně se může jednat o jinou diagnózu, například cukrovku. Snažte se nepodléhat panice, protože existuje velmi malá šance, že vás postihla rakovina vaječníků. Každopádně návštěvu lékaře pro jistotu neodkládejte, tím rozhodně nic nezkazíte.

Jaké jsou další možné symptomy rakoviny vaječníků?

Jedná se především o tyto tři klíčové:

- trvalé nadýmání (není to klasické nadýmání, které se objeví a pak zase zmizí)

- pocit rychlého zasycení nebo ztráta chuti k jídlu

- bolesti v oblasti pánve nebo spodního břicha, podbřišku

Pokud se u vás objeví jeden nebo více těchto příznaků, kterými jste nikdy předtím netrpěla, a nezdá se, že by se jejich intenzita snižovala, s návštěvou gynekologa neotálejte. Včasná diagnóza velmi zvyšuje vaši šanci na uzdravení. Mějte ale na paměti, že se opravdu hned nemusí jednat o rakovinu vaječníků. To vám ovšem musí potvrdit lékař.

-šp-

Mohlo by vás taky zajímat:

Že máte cystu většinou zjistí až gynekolog při ultrazvuku

Cysty na vaječnících: Co by o nich měla každá žena vědět


Není podprsenka, jako podprsenka

Podprsenka, která odhalí rakovinu prsu? Už existuje!


Občas se vyplatí podívat se do záchodu, i když se jen vyčůráte

Co prozradí barva moči o vašem zdraví

Článek je zařazen v: nádor, karcinom, rakovina vaječníků
Reklama