Podprsenka, která odhalí rakovinu prsu? Už existuje!

Když jeho maminka skoro zemřela na rakovinu prsu, vynalez osmnáctiletý mladík speciální podprsenku, která rakovinu odhalí hned v začátcích.

Julián Ríos Cantú je osmnáctiletý student z Mexika a nedávno doslova uchvátil vědce svým vynálezem – speciální podprsenkou, která prý dokáže odhalit prvotní příznaky rakoviny prsu. Na soutěži Global Student Entrepreneur Awards (GSEA) za svůj objev získal hlavní cenu a mnoho lidí doufá, že pomůže zachránit život tím, že upozorní ženy na časné příznaky rakoviny prsu, než se onemocnění stane život ohrožujícím.

Podprsenka, která byla pojmenována EVA, je vybavena přibližně 200 biosenzory, které monitorují změny teploty, hmotnosti a tvaru prsou, což jsou všechny potenciální indikátory rozvíjející se rakoviny prsu. Pokud podprsenka detekuje vyšší teplotu v prsu, může například naznačovat, že je to kvůli většímu průtoku krve způsobenému třeba právě růstem nádoru.

Julián Ríos Cantú Foto: instagram

Hodina týdně stačí

Aby podprsenka fungovala, není nutné ji nosit 24 hodin denně. „Stačí, když si ji oblečete jednou týdně alespoň na hodinu,“ vysvětluje mladík, kterého k vynálezu přivedla nemoc jeho maminky. Poté, co onemocněla rakovinou, jí museli lékaři odstranit obě prsa.

Cantú porazil v soutěži 13 dalších mladých vynálezců a získal výhru 20 000 dolarů. Zatím není známo, zda budou tyto peníze použity na výrobu speciální podprsenky, ale doufejme, že si unikátního vynálezu všimnou i větší společnosti a investují do něj. Pokud to zachrání životy žen ohrožených rakovinou, určitě to stojí za to.

-ak-

Mohlo by vás taky zajímat:


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 18. 4. 2024

Zadal vám někdo úkol a pak odešel, aniž by vám dal pokyny? Není divu, že se cítíte zmatení a frustrovaní. Pokud neexistuje žádný návod a pokud nikdo jiný neví, o co jde, nemějte výčitky svědomí a nechte to být, dokud nedostanete řádné poučení. Je rozumnější počkat, než to udělat špatně a muset to dělat znovu. Raději bezpečně, než abyste litovali.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.