Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
zpět

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.
zpět

Výpočet ascendentu

Pro výpočet svého ascendentu zadejte datum a čas narození.
Reklama

Podprsenka, která odhalí rakovinu prsu? Už existuje!

Když jeho maminka skoro zemřela na rakovinu prsu, vynalez osmnáctiletý mladík speciální podprsenku, která rakovinu odhalí hned v začátcích.
Vydáno: 06.05.2017
Není podprsenka, jako podprsenka
Autor: iStock Není podprsenka, jako podprsenka
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Julián Ríos Cantú je osmnáctiletý student z Mexika a nedávno doslova uchvátil vědce svým vynálezem – speciální podprsenkou, která prý dokáže odhalit prvotní příznaky rakoviny prsu. Na soutěži Global Student Entrepreneur Awards (GSEA) za svůj objev získal hlavní cenu a mnoho lidí doufá, že pomůže zachránit život tím, že upozorní ženy na časné příznaky rakoviny prsu, než se onemocnění stane život ohrožujícím.

Podprsenka, která byla pojmenována EVA, je vybavena přibližně 200 biosenzory, které monitorují změny teploty, hmotnosti a tvaru prsou, což jsou všechny potenciální indikátory rozvíjející se rakoviny prsu. Pokud podprsenka detekuje vyšší teplotu v prsu, může například naznačovat, že je to kvůli většímu průtoku krve způsobenému třeba právě růstem nádoru.

Julián Ríos Cantú Foto: Julián Ríos Cantú                                                                                           Foto: instagram

 

Hodina týdně stačí

Aby podprsenka fungovala, není nutné ji nosit 24 hodin denně. „Stačí, když si ji oblečete jednou týdně alespoň na hodinu,“ vysvětluje mladík, kterého k vynálezu přivedla nemoc jeho maminky. Poté, co onemocněla rakovinou, jí museli lékaři odstranit obě prsa.

Cantú porazil v soutěži 13 dalších mladých vynálezců a získal výhru 20 000 dolarů. Zatím není známo, zda budou tyto peníze použity na výrobu speciální podprsenky, ale doufejme, že si unikátního vynálezu všimnou i větší společnosti a investují do něj. Pokud to zachrání životy žen ohrožených rakovinou, určitě to stojí za to.

-ak-

Mohlo by vás taky zajímat:

Až zjistíte, co brokolice obsahuje, bude vám možná chutnat ještě víc

10 potravin, které vás mohou ochránit před rakovinou prsu

Řadu věcí neovlivníte, ale dost jich ovlivnit můžete

Rakovina prsu: Co všechno zvyšuje riziko jejího vzniku?

rakovinotvorné potraviny, které denně jíme!

Rakovinotvorné potraviny, které denně jíte a možná o tom ani nevíte

Překyselení si způsobujeme špatným jídlem, ale jídlem se ho také můžeme zbavit.

Prevence vzniku rakoviny? Zkuste se „odkyselit“


Článek je zařazen v: podprsenka, rakovina prsu, rakovina, ablace, karcinom prsu
Reklama