Budíte se v noci a musíte na záchod? Možná máte vážný problém!

Možná vám močení v noci přijde zcela běžné. Opak je ale pravdou. Zdravý člověk by totiž potřebu močit přes noc mít neměl – tedy pokud před spaním nepijete víc než půl litru tekutiny. Že to neděláte, a přesto několikrát do noci odbíháte na toaletu? Pak určitě čtěte dál.

Pokud několikrát v noci běháte „na malou“, je pravděpodobně něco v nepořádku. U mužů může být noční močení neboli nycturie způsobeno zvětšenou prostatou. Co když je ale prostata v pořádku? A co vlastně způsobuje časté noční močení u žen? Odpovědí může být víc, nejčastěji se ale jedná o dva problémy – zánět nebo hyperaktivní měchýř.

„Obecně lze říci, že noční močení není úplně v pořádku. Závisí na frekvenci, četnosti nykturií. Lze říci, že lze tolerovat jedno, maximálně dvě noční močení. Samozřejmě závisí na délce spánku, přijmu tekutin a eventuálně i typu léku, které člověk užívá,“ říká MUDr. Josef Stolz, primář urologické kliniky UroKlinikum v Praze, a dodává: „V případě, že se v noci kvůli potřebě močit budíte pravidelně a více než 1 až 2krát, je na čase navštívit lékaře - urologa. Samozřejmě je nutno odlišovat stav, kdy se vzbudíte v důsledku nějakého rušivého vlivu – hlasitého zvuku, dotyku, zvuku pravidelně projíždějící noční tramvaje, popřípadě trpíte poruchou spánku – a když už jste vzhůru, tak se jdete ‚pro jistotu‘ už i vymočit. Pokud ale žádná taková příčina neexistuje, je třeba se mít na pozoru – i jedno močení v noci může signalizovat zdravotní problém.“

Kolikrát za den jdete na malou?

Mezi vážnější příčiny nočního močení patří cukrovka, noční polyurie (pacientovi se tvoří více moči v noci než přes den) či nádor močového měchýře či prostaty. Častějším důvodem však bývá zánět či tzv. hyperaktivní močový měchýř. V tom případě by se u vás ale vyskytovalo časté nutkání na močení i přes den. Obecnou normou je pro člověka jít na toaletu zhruba 7krát za 24 hodin. Pokud toto číslo překročíte, je pravděpodobně něco špatně a měli byste se objednat k urologovi. Abyste si ušetřili jednu návštěvu u lékaře, vyplňujte si tři dny takzvanou pitnou a mikční kartu, jejíž vzor najdete například na internetu. Zanesete do ní informace o tom, co a kolik toho přes den vypijete, stejně tak kolikrát jste byli na WC. Lékař z těchto informací poměrně přesně umí zjistit, kde je problém.

Vliv mají i léky nebo stres

Prevence proti nykturiím může být i v pouhé změně denního režimu. Rozhodně byste si neměli zvykat pít těsně před spaním, a to platí hlavně pro alkohol, kávu a energetické nápoje. Ideální je přestat s příjmem tekutin okolo 18. hodiny večerní. Velký vliv má samotný životní styl, tedy jak dlouhý a kvalitní spánek máte, jaké dodržujete stravovací návyky a jestli nejste příliš ve stresu. Záleží také na věku a celkovém zdravotním stavu. Vliv mohou mít i některé léky, které jako vedlejší účinek vyvolávají zvýšenou tvorbu moči.

U těhotných žen je pak velká pravděpodobnost, že zvýšená potřeba močení je kvůli narůstajícímu plodu tlačícímu na močový měchýř, nicméně ani těhotné nesmí podceňovat příznaky jako je například pálení při močení – pak je na místě návštěva lékaře. Pokud však nejste gravidní a máte s močovým ústrojím sebemenší problémy, navštivte lékaře i vy, i kdyby jen preventivně. Právě prevence vám totiž může zachránit život.

-ak-

Mohlo by vás taky zajímat:


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 19. 4. 2024

Berani, dnes bude ve vzduchu vládnout lehkovážná, téměř bláznivá energie. Vesmír vás vybízí, abyste se vzdali železného sevření seznamu povinností a trochu se pobavili. Představte si všechen tlak, který na sebe vyvíjíte, jako kouli na noze, kterou je třeba uvolnit. Není důvod brát se neustále tak vážně.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.