Cysty na vaječnících: Co by o nich měla každá žena vědět

Pokud zrovna netoužíte otěhotnět nebo vás netrápí bolestivá ovulace, pravděpodobně o svých vaječnících moc nepřemýšlíte. Proto vás nejspíš překvapí, že v období menstruace je vysoká šance, že se vám na nich objeví cysta, o které ani nemusíte vědět.

Pozitivní je, že většinou nejde o nic škodlivého. Většinou…

Co byste o cystách měla určitě vědět?

Vaječníky, vejcovody… Trocha anatomie na začátek

Pro začátek si je potřeba rychle zopakovat, jak to vlastně uvnitř ženské pánve vypadá. Vedle dělohy leží dva vaječníky, každý asi o velikosti mandle. Během reprodukčního období se střídavě z jednoho nebo druhého vaječníku každý měsíc z ochranného obalu naplněného tekutinou, tzv. folikulu, uvolňuje vajíčko. To se zachytí v ústí vejcovodu a putuje jím dále směrem do dělohy.

Jak tedy vznikne cysta?

V podstatě velmi jednoduše. Tělo si to vlastně tak nastaví. Když folikul nepraskne a vajíčko se neuvolní, jeho objem se začne zvětšovat a objeví se folikulární cysta. Ta může dorůst až 6 centimetrů a je plná čiré tekutiny. Její natržení je pak poměrně bolestivé. Většinou nicméně sama zmizí během několika měsíců.

Další možností je cysta žlutého tělíska, která se objevuje po uvolnění vajíčka z folikulu. Žluté tělísko vzniká právě z prasklého folikulu a začíná produkovat hormony estrogen a progesteron, čímž tělo připravuje na početí a následné těhotenství. Pokud vajíčko není oplodněno, žluté tělísko zaniká. Může se ovšem stát, že se tato žlázka naplní tekutinou nebo krví a přeroste do cysty, která se zachytí na vaječníku. Většinou nepůsobí žádnou bolest, ale může mít za následek krvácení.

A co dál?

To ještě není všechno. Objevit se může také tzv. vývojová neboli dermoidální cysta. Ta vzniká ze zárodečných tkání, když se buňky začnou dělit, přestože nejsou oplodněné. Jde o velmi vzácnou záležitost, nicméně taková cysta může dorůst až deseti centimetrů a narozdíl od předchozích sama nezmizí, musí se odoperovat. Navíc, vzhledem k tomu, že taková cysta obsahuje genetický materiál, v ní můžeme najít i zlomky kůže, zubů, chrupavek, kostí nebo vlasů.

Jak zjistím, že mám cystu?

Často nijak. Mnoho cyst o sobě nijak vědět nedá a většina také sama zmizí. Navíc žádným způsobem neovlivňují menstruační cyklus, maximálně mohou způsobit krvácení i mimo periodu.

Tak jak se to dozvím?

Cystu může objevit gynekolog při běžné prohlídce. Větší i pohmatem, všechny pak ultrazvukem. Některé ženy pociťují i neurčité symptomy, jako je bolest v pánevní oblasti. Právě ta je pak často dovede do gynekologické ordinace.

Jaké další symptomy je dobré znát?

Ovšem bolest, nepříjemný pocit při pohlavním styku a tlak na močový měchýř nebo konečník nejsou to jediné, co mohou cysty způsobovat. Dále jde o horečku, zvracení a nevolnost. To jsou průvodní znaky také u infekce, takže byste s návštěvou lékaře neměla otálet.

Navíc může v ojedinělých případech nastat otočení cystou zvětšeného vaječníku okolo stopky. Následkem je nejen možná infekce, ale především zamezení přívodu krve do vaječníku, což může mít nevratné následky. Tuto komplikaci provázejí silné bolesti břicha a vede k rozvoji náhlé břišní příhody. Musí se proto okamžitě odoperovat.

Jak mě bude lékař vyšetřovat a léčit?

Lékař cystu potvrdí po vaginálním ultrazvuku – uvidí ji na obrazovce. Je však možné, že gynekolog diagnózu odhadne už jen podle příznaků, které mu vyjmenujete. Ať tak, či tak, pravděpodobně bude následovat jen sledování vašeho stavu a změn na cystě v průběhu několika týdnů až měsíců. Lékaři se většinou snaží vyhnout operaci, pokud není bezpodmínečně nutná.

Co když budu muset na operaci?

Na operačním sále nejspíš skončíte, pokud hrozí zmiňované otočení vaječníku. Znepokojující je také to, pokud cysta sama nezmizí během tří menstruačních cyklů, je větší než 10 centimetrů nebo existuje podezření, že by mohlo jít o nádorové bujení. Operace se většinou provádí laparoskopicky s celkovou anestezií.

Existuje prevence?

Těžko říct. Pokud nejste zrovna těhotná nebo se na početí nechystáte, může pomoci hormonální antikoncepce. Ta totiž potlačuje ovulaci, při které nejčastěji cysty vznikají. Nicméně pilulky nepomohou tomu, aby cysta rychleji zmizela, přestože se dříve experti domnívali, že to tak je. Nyní se ukazuje, že je lepší prostě počkat a cystu monitorovat.

Co je syndrom polycystických ovarií?

Touto hormonální poruchou může trpět až 7 procent žen, zjistila studie zveřejněná v roce 2004 v časopise Clinical Endocrinology & Metabolism. Jak název napovídá, ženy s tímto problémem bojují s vícečetnými cystami na vaječnících. Mají také nepravidelný cyklus, problémy s otěhotněním a další příznaky, jako je hlubší hlas nebo větší ochlupení (ukázalo se totiž, že tyto pacientky mají vyšší hladiny mužských hormonů). Je však potřeba si uvědomit, že jde o hormonální problém, ne o to, že se u vás v průběhu života vícekrát objevila nějaká cysta.

Může se cysta objevit i po menopauze?

V naprosté většině případů se cysty objevují před menopauzou, tedy v reprodukčním věku. Nicméně je možné, že je lékař objeví i později, někdy v prvních letech po přechodu. Jedna americká studie dokonce ukázala, že to může být poměrně častý jev. Mezi 16 tisíci ženami nad 55 let vaginální ultrazvuk objevil cystu u 14 procent z nich. Třetina z těchto cyst zmizela v průběhu jednoho roku. Takže se nedá automaticky předpokládat, že cysta ve vyšším věku značí rakovinu.

Jaké je riziko rakoviny?

Bohužel skutečně existuje riziko, že cysta je ve skutečnosti nádorem na vaječníku. A stejně jako u jiných druhů rakoviny toto riziko s věkem roste. V USA slyší diagnózu rakovina vaječníku asi 21 tisíc žen ročně. Pokud má lékař podezření, pravděpodobně začne podrobným ultrazvukovým vyšetřením, protože se tak dá zjistit, jestli je útvar naplněný tekutinou (jako cysta) nebo tkání (jako nádor).

ana


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 13. 9. 2024

Berani, nečekaná událost by vás mohla dostat do úzkých. Může se jednat o novou osobu ve vašem životě nebo o znovuobjevení někoho z minulosti. Tato přítomnost by mohla podnítit buď osobní, nebo profesní změny. Mohlo by se zdát, že je toho na vás moc, ale z dlouhodobého hlediska by to mohlo být pozitivní. Zachovejte klid, řešte problémy postupně a zachovejte si smysl pro humor.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.