Špatně spíte? Pomůže vám ajurvéda

Nespíte dobře? Pozor! Nespavost je jedním z nejčastějších důvodů návštěvy lékaře a příčinou nemusí být zrovna jen změna času. Noční spánek je totiž důležitý nejen pro obnovu energie, bez které bychom nebyli příliš produktivní.

Dostatečný spánek také snižuje pocit únavy, brání depresím a regeneruje centrální nervový systém. Pokud špatně usínáte nebo vás ničí nekvalitní spánek, hledejte pomoc v tisíc let starém indickém umění ajurvédě, která využívá jako léčivé přípravky byliny.

Spěte jako miminko

Kočičí křen, kozlík lékařský? Říká vám to něco? Všechno jsou to názvy pro bylinu Valeriana, mezi jejíž nejdůležitější vlastnosti patří zklidňující účinek. Valeriana má pozitivní efekt při nervovém vyčerpání, nespavosti, špatném usínání či neurózách. Využijete ji ale také při menstruačních obtížích, neboť zmírňuje křeče. Ačkoliv Valeriana spánek přímo nevyvolává, dokáže organismus uklidnit tak, že spánek se dostaví přirozeným způsobem. Důležité je, že při užívání byliny Valeriana nevzniká žádná závislost a ani po probuzení se nedostavují pocity omámenosti, které můžete zažít při léčbě klasickými léky, které se užívají při léčbě spánkových poruch. Prášky na spaní, zejména při dlouhodobém užívání, způsobují denní podřimování, snížení koncentrace a orientace v čase a další negativní vedlejší účinky. Ale proč, když existují alternativy?

Takhle vypadá bylinka Valeriana neboli kozlík lékařský. Hezká, že?

Bylinka místo hypnotik

Valeriana je bylinka pro ty, kteří trpí poruchami spánku, nespecifikovatelnými příznaky úzkosti a napětí. Má sedativní účinky a odstraňuje problémy také s probouzením se během spánku. U starších pacientů trpících různými komplikacemi spánku či samotnou nespavostí zlepšuje jejich stav. Zkracuje dobu usnutí a snižuje počet probuzení se během noci. Valeriana je tedy bezpečným řešením a vhodnou náhradou hypnotik a barbiturátů. Obsahuje více jak 100 složek, jejichž užívání podporuje přirozený spánek po několik týdnů a to bez rizika závislosti. K dosažení viditelného efektu je však třeba kozlík užívat nejméně po dobu dvou týdnů.

Káva na spaní

Valerianu můžete využít ve formě kapsle či jako sušenou bylinu, například pro přípravu čaje. Nejpřirozenější varianta je ajurvédská káva, které mohou pít i děti od 12 let. I přesto, že ajurvédská káva neobsahuje kofein, pomáhá udržovat bdělost při práci nebo studiu a navíc díky eliminaci kofeinu právě nevyvolává neklid, nespavost ani překyselení žaludku.

Základem ajurvédské kávy je čekanka lékařská, která podporuje trávení a působí příznivě na činnost jater. Dále kafe obsahuje extrakt himálajských bylin, které mohou pomoci šetrnou cestou zhubnout, k lepšímu spánku, lépe se koncentrovat nebo například eliminovat stres.

Tak hezké sny:)

Mohlo by vás také zajímat:

autor: MM

Sdílejte článek
Štítky káva stres spánek bylina ajurvéda spánek zdraví špatné spaní insomnie (nespavost) ájurvéda

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 21. 5. 2024

Jste vstřícní, Berani, ale ve vztazích si často pletete pomáhání s výchovou. Máte tendenci se hodně obětovat. Dnes se možná naučíte říkat ne, když budete mít pocit, že váš partner překročil hranice toho, co mu můžete dát. Pokud to uděláte, možná znovu objevíte něco podstatného, co jste možná cestou ztratili – své ego.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.