Synchronizovaná menstruace. Mýtus, nebo skutečnost?

Když si jsou dvě ženy dostatečně blízké, sblíží se i jejich menstruační cykly...

Stalo se vám někdy, že jste dostala menstruaci ve stejný den jako vaše kamarádka, sestra nebo jiná žena, se kterou jste v poslední době trávila hodně času? Pokud to bylo jednou, může jít o náhodu. Jestli se však váš menstruační cyklus sladil a vaše perioda začíná a končí zhruba ve stejný den, jde o synchronizovanou menstruaci.

První velkou studii na toto téma publikovala psycholožka Martha K. McClintocková z chicagské univerzity v časopise Nature, po níž má synchronizovaná menstruace v angličtině i svůj termín – nazývá se McClintock efekt. Psycholožka pozorovala 135 dívek, které žily společně na jedné koleji. Po čase se jejich cykly synchronizovaly. McClintocková předpokládala, že to způsobily feromony, ale uvažovalo se i o jiných mechanismech.

Od té doby se tématem zabývaly další vědecké a lékařské studie, které se usilovně snažily vysvětlit tento biologický jev. Někteří „vědci“ se dokonce pokusili spojit synchronizovanou menstruaci s lunárními cykly.

Je zde i další vysvětlení celého jevu, které souvisí s evoluční teorií, tedy tou známou skutečností, že silnější přežije, slabý nikoliv. Jedna žena synchronizuje svůj cyklus podle druhé, aby i ona byla připravena, až si muž bude vybírat partnerku. Menstruace by ji v tomto případě znevýhodnila a její potomek by nemusel být počat. Tento jev pozorovaly vědci například u myší a nazývá se Whittenův efekt.

Cyklus ovlivňuje hlavně antikoncepce

Redaktorka magazínu pro ženy Good Housekeeping se na tento jev obestřený tajemstvím zeptala gynekologa Juliena Bradyho. „Většina důkazů naznačuje, že nejčastěji dochází k synchronizace periody u žen, které žijí nějakou dobu spolu, například na koleji. Ale dochází k němu i u žen, které spolu tráví hodně času, přestože spolu nebydlí,“ uvedl Brady.

Nicméně ženy, které užívají dvoufázovou hormonální antikoncepci, mají svou periodu pevně pod kontrolou. Řízená prášky nemůže podléhat jiným vlivům, ať už synchronizovanou menstruaci způsobuje cokoliv. „Pilulka ovládá rovnováhu hormonů a ženy krvácí během sedmidenní přestávky, kdy hormony vysadí,“ tvrdí gynekolog. Všechny ostatní ženy, včetně těch, které užívají jednofázové tabletky, mohou tomuto vlivu podlehnout.

Může období synchronizace negativně ovlivnit cyklus? Podle Bradyho jde o přirozený jev, takže není žádný důvod k obavám. Jen je třeba počítat s tím, že blízké ženy ve vašem okolí mohou váš cyklus ovlivnit.

Jen náhodná shoda

Nicméně teorie psycholožky McClintockové nenechala další odborníky v klidu. Moc jí nevěřili. Na téma synchronizace menstruace proto probíhaly další pokusy, ale odborníci naráželi na mnohé nesrovnalosti. Každá žena má menstruační cyklus různě dlouhý, tak jak se mohou hromadně synchronizovat?

V roce 2006 tedy odborníci provedli další velkou studii, při níž nechali na jedné koleji žít dohromady 186 žen. Nejen že bydlely v jednom domě, ony dokonce spaly ve stejné ložnici. Nicméně k synchronizaci cyklů všech žen nedošlo. Podle spoluautora studie Jeffreyho Schanka z univerzity v Kalifornii vědci nezískali žádné relevantní důkazy, jen řadu náhodných shod. Autoři výzkumu současně zrevidovali výsledky pokusu z roku 1971 a popsali ho jako neobjektivní a vědecky nevěrohodný.

Odborníci se tedy shodují, že můžete mít menstruaci ve stejnou dobu jako vaše kamarádka, ale protože vaše cykly jsou různě dlouhé, jde spíš o náhodu. Bude to trvat dva, tři měsíce a zase se rozejdou.

-lk-


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 15. 4. 2024

Vaše kreativita je na vrcholu, Berani, tak toho využijte. Tento den je ideální pro malování nebo psaní. I když svůj talent považujete za hluboko pod úrovní amatérského, možná budete překvapeni tím, co jste schopni vytvořit. Ignorujte svého přísného vnitřního redaktora a pracujte pro čisté potěšení z tvorby. Výsledky vás potěší.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.