Zdraví a nemoci

29. října 2016 04:50

Martina Čerňanská

Tajemství chronobiologie aneb jak žít podle biorytmů

A je to zase tady - změna času. Dnes budeme spát o hodinu déle, takže se v neděli probudíme hezky odpočatí. Ale nejen změna času má vliv na naše biorytmy. Víte, kdy je nejlepší čas na jídlo, řízení auta či sex?

Poslední dobou stále častěji narážíme na informace o chronodietě, na vychvalování chronomedicíny a velmi módní chronobiologie. O co vlastně jde? „Chronos“ znamená v řečtině „čas“. Uvedené discipliny se z různých hledisek zabývají výzkumem i praxí vlivu bologických rytmů na lidské zdraví. Fyziologický stav člověka se mění podle denní doby, to je známo. V noci spíme, ve dne jsme vzhůru, ráno plní sil a večer poněkud líní, i když jsme dohromady nic nedělali. Lidský biorytmus souvisí přímo s otáčením Země kolem vlastní osy. Jakmile je narušen, necítíme se dobře a ztrácíme síly. Podle tvrzení chronobiologů existuje pro každou činnost čas vhodný i nevhodný. Má-li organismus fungovat hladce a bez propadů, musí mít jasný program a přesný rozvrh činností. V jakou dobu bychom tedy měli co dělat, abychom nejen dobře vypadali ale také se tak cítili?

Co a kdy jíst a pít

Držíte dietu a pozorně sledujete váhu? Vážíte se několikrát denně? Pokud je pro vás opravdu tolik důležité kontrolovat svá kila několikrát za den, rozhodně se k váze nepříbližujte kolem 20. hodiny. Tehdy vám totiž ukáže nejvyšší hodnotu. Chcete-li se vyhnout zbytečnému zklamání, važte se vždycky ráno po skončení ranní hygieny, ale ještě před snídaní.

Máte rádi kávu a ráno bez ní si nedovedete představit? Správně! Zejména ráno a dopoledne je nejpříhodnější vypít si šálek tohoto osvěžujícího nápoje. Čich je ráno velmi ostrý a malebnou vůni si vychutnáme s největším požitkem. Máte-li ovšem sklony k vysokému tlaku, buďte opatrní. Skoky arteriálního tlaku jsou nejpravděpodobnější právě ráno mezi 7. a 10. hodinou.

Jste impulsivní? Rozhodujete se rychle a na emocionálním základě? Chronobiologové radí nespěchat. Velmi často právě v ranním chvatu člověk přijímá nesprávná rozhodnutí. Samozřejmě, zbytečné protahování úvah nad všemi „pro“ a „proti“ taky není věci ku prospěchu. Optimální dobou pro závažná rozhodnutí je tak poledne. Pokud věříme biorytmům.

Biorytmy a krása

V souladu s biorytmy je optimální dobou pro návštěvu kadeřnice či kosmetičky časné odpoledne, někdy mezi 14. a 15. hodinou. V té době je v organismu málo statické elektřiny, vlasy jsou poslušnější a snadno přijmou tvar i toho nejsložitějšího účesu.

Chcete-li na muže svého srdce udělat ten nejúchvatnější dojem, budete si muset vzít dovolenou, nebo to nechat na víkend. Odpočatě, svěže a radostně vypadáme mezi 10. a 11. hodinou, nebo pak v podvečer – od 16 do 18. Domlouvat si schůzku na oběd se moc nedoporučuje, protože mezi 13. a 15. hodinou zpomalují všechny procesy výměny látkové, propadáme apatii, jsme mdlí až ospalí.

Čeká vás večírek nebo mejdan s kamarády? Posezení v hospodě? Pak si pamatujte, že mezi 18. a 20. hodinou si alkohol můžete dovolit bez výrazného zatížení organismu – tyhle dvě hodiny se totiž lidská játra s alkoholem nejsnáz vypořádají.

Hodně cestujete? Sedíte často za volantem? I když toho máte opravdu hodně, snažte se vyhnout řízení mezi 2. a 4. hodinou v noci. Lidská výkonnost je v tento čas výrazně snížena, reakce zpomalují, klesá pozornost i zrakové schopnosti, včetně vnímání barev. Barvy nám připadají nevýrazné a máme tendenci na větší vzdálenost zaměňovat červenou za zelenou.

Sex podle chronobiologie

Příroda už to tak chtěla, že vrchol pohlavní aktivity se během dne u mužů a žen liší. U mužů je to časné ráno, ihned po probuzení. U žen někdy kolem 23. hodiny. Existuje však i čas kompromisní, vyhovující oběma pohlavím – 16 hodin. To je ovšem pracovní den většinou ještě v plném proudu, takže z hlediska vhodnosti nic moc…

Odborníci mají za to, že chronobiologie je velmi perspektivní obor zdravotní prevence. Možná bychom se tedy nad některými doporučeními chronobiologů měli zamyslet a snažit se jim svůj rozvrh přizpůsobit.

zdroj: prokondici.cz


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 28. 5. 2024

Berani, možná budete vyzváni, abyste uspořádali setkání u sebe doma. Zpočátku byste mohli propadnout panice, protože si myslíte, že váš dům není dostatečně čistý. Nebojte se. Pravděpodobně je bezvadný. Jste jediní, kdo si všimne nějakého prachu, takže se tím netrapte.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.