Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
zpět

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.
zpět

Výpočet ascendentu

Pro výpočet svého ascendentu zadejte datum a čas narození.
Reklama

Tajemství chronobiologie aneb jak žít podle biorytmů

A je to zase tady - změna času. Dnes budeme spát o hodinu déle, takže se v neděli probudíme hezky odpočatí. Ale nejen změna času má vliv na naše biorytmy. Víte, kdy je nejlepší čas na jídlo, řízení auta či sex?
Vydáno: 29.10.2016
Tajemství chronobiologie aneb jak žít podle biorytmů
Autor: thinkstock.com Tajemství chronobiologie aneb jak žít podle biorytmů
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Poslední dobou stále častěji narážíme na informace o chronodietě, na vychvalování chronomedicíny a velmi módní chronobiologie. O co vlastně jde? „Chronos“ znamená v řečtině „čas“. Uvedené discipliny se z různých hledisek zabývají výzkumem i praxí vlivu bologických rytmů na lidské zdraví. Fyziologický stav člověka se mění podle denní doby, to je známo. V noci spíme, ve dne jsme vzhůru, ráno plní sil a večer poněkud líní, i když jsme dohromady nic nedělali. Lidský biorytmus souvisí přímo s otáčením Země kolem vlastní osy. Jakmile je narušen, necítíme se dobře a ztrácíme síly. Podle tvrzení chronobiologů existuje pro každou činnost čas vhodný i nevhodný. Má-li organismus fungovat hladce a bez propadů, musí mít jasný program a přesný rozvrh činností. V jakou dobu bychom tedy měli co dělat, abychom nejen dobře vypadali ale také se tak cítili?

Co a kdy jíst a pít

Držíte dietu a pozorně sledujete váhu? Vážíte se několikrát denně? Pokud je pro vás opravdu tolik důležité kontrolovat svá kila několikrát za den, rozhodně se k váze nepříbližujte kolem 20. hodiny. Tehdy vám totiž ukáže nejvyšší hodnotu. Chcete-li se vyhnout zbytečnému zklamání, važte se vždycky ráno po skončení ranní hygieny, ale ještě před snídaní.

Máte rádi kávu a ráno bez ní si nedovedete představit? Správně! Zejména ráno a dopoledne je nejpříhodnější vypít si šálek tohoto osvěžujícího nápoje. Čich je ráno velmi ostrý a malebnou vůni si vychutnáme s největším požitkem. Máte-li ovšem sklony k vysokému tlaku, buďte opatrní. Skoky arteriálního tlaku jsou nejpravděpodobnější právě ráno mezi 7. a 10. hodinou.

Jste impulsivní? Rozhodujete se rychle a na emocionálním základě? Chronobiologové radí nespěchat. Velmi často právě v ranním chvatu člověk přijímá nesprávná rozhodnutí. Samozřejmě, zbytečné protahování úvah nad všemi „pro“ a „proti“ taky není věci ku prospěchu. Optimální dobou pro závažná rozhodnutí je tak poledne. Pokud věříme biorytmům.

Biorytmy a krása

V souladu s biorytmy je optimální dobou pro návštěvu kadeřnice či kosmetičky časné odpoledne, někdy mezi 14. a 15. hodinou. V té době je v organismu málo statické elektřiny, vlasy jsou poslušnější a snadno přijmou tvar i toho nejsložitějšího účesu.

Každý stárne jinak. Kde se první vrásky objevují vám?

Jak stárne vaše pleť? Rozeznejte svůj typ!

Chcete-li na muže svého srdce udělat ten nejúchvatnější dojem, budete si muset vzít dovolenou, nebo to nechat na víkend. Odpočatě, svěže a radostně vypadáme mezi 10. a 11. hodinou, nebo pak v podvečer – od 16 do 18. Domlouvat si schůzku na oběd se moc nedoporučuje, protože mezi 13. a 15. hodinou zpomalují všechny procesy výměny látkové, propadáme apatii, jsme mdlí až ospalí.

Čeká vás večírek nebo mejdan s kamarády? Posezení v hospodě? Pak si pamatujte, že mezi 18. a 20. hodinou si alkohol můžete dovolit bez výrazného zatížení organismu – tyhle dvě hodiny se totiž lidská játra s alkoholem nejsnáz vypořádají.

Hodně cestujete? Sedíte často za volantem? I když toho máte opravdu hodně, snažte se vyhnout řízení mezi 2. a 4. hodinou v noci. Lidská výkonnost je v tento čas výrazně snížena, reakce zpomalují, klesá pozornost i zrakové schopnosti, včetně vnímání barev. Barvy nám připadají nevýrazné a máme tendenci na větší vzdálenost zaměňovat červenou za zelenou.

Sex podle chronobiologie

Příroda už to tak chtěla, že vrchol pohlavní aktivity se během dne u mužů a žen liší. U mužů je to časné ráno, ihned po probuzení. U žen někdy kolem 23. hodiny. Existuje však i čas kompromisní, vyhovující oběma pohlavím – 16 hodin. To je ovšem pracovní den většinou ještě v plném proudu, takže z hlediska vhodnosti nic moc…

Odborníci mají za to, že chronobiologie je velmi perspektivní obor zdravotní prevence. Možná bychom se tedy nad některými doporučeními chronobiologů měli zamyslet a snažit se jim svůj rozvrh přizpůsobit.

zdroj: prokondici.cz

Článek je zařazen v: nespavost, biorytmy, změna času, zimní čas, letní čas, kvalitní spánek, chronobiologie, denní jídelníček
Reklama