Jak stárne vaše pleť? Rozeznejte svůj typ!

Proces stárnutí je u každého nezastavitelný. Stárne naše tělo, mění se náš vzhled, nevyjímaje nikoho. Nespravedlivé je, že u každého jsou projevy stárnutí jinak viditelné. Jak je to možné?

Stárnutí pleti (a celého těla) ovlivňuje hned několik faktorů. Na prvním místě stojí samozřejmě genetika, dále také zdravotní stav, hormonální změny a nakonec životní styl. Co se týče právě stylu života, vzhled pleti ovlivňují i takové ‚maličkosti‘, kterými jsou pitný režim, kouření, pobyt na slunci, zatížení toxiny nebo celková životospráva. Základem péče o pleť je tak stále prevence. „I když je naše pleť ve dvaceti letech v podstatě na vrcholu, je potřeba o ni již v tomto věku pečovat pomocí kvalitní kosmetiky, která zahrnuje dostatečnou hydrataci, výživu a hlavně UV ochranu. Vyplatí se také pleť dvakrát denně čistit,“ radí Mgr. Petra Řehořková, zakladatelka Kliniky estetické medicíny Petra Clinic, s tím, že každý by měl myslet také na správnou životosprávu. Základem je i péče profesionála, který zhodnotí stav pokožky a poradí, jak se o ni nejlépe starat.

Jak stárne moje pleť?

Jak jsme si řekli na začátku, dokonalý elixír mládí ještě vynalezen nebyl, a proto všichni stárneme. Rozdíl je pak nejen v počtu a vzhledu vrásek, ale také v rychlosti samotného procesu stárnutí. Odborníci tak rozdělují lidi do pěti základních typů stárnutí. „Projevy stárnutí jsou nejčastěji vidět hlavně na obličeji a na krku,“ vysvětluje odbornice. V každé nastávající dekádě pak naše stárnutí ovlivňují jiné procesy. Kolem třicátého roku probíhají u žen první hormonální změny (hlavně v těhotenství), o deset let později se mění struktura pleti, v padesátce se objevuje extrémní vysušování a nakonec kolem šedesátého roku života ztrácí pleť v oblasti obličeje na objemu, čímž vypadá mnohem starší.

Jak na prevenci?

• 30 let:

„Zhruba od 25. roku života si tělo pomalu přestává vyrábět kolagen a elastin. Navíc kůže produkuje zhruba o 30 % tuku méně než dříve,“ vysvětluje dermatoložka MUDr. Petra Samková. Kolem očí a úst se objevují první mimické vrásky a pleti se také snižuje schopnost regenerace, protože se snižuje množství kyseliny hyaluronové. Výjimkou není ani výskyt akné. Řešením je správná domácí péče a zároveň je dobré poprvé navštívit odborníka, který pracuje například právě s kyselinou hyaluronovou.

• 40 let:

Kolem čtvrté dekády života se postupně začíná měnit struktura pokožky, což znamená, že se ztenčuje, ztrácí schopnost rovnoměrně odrážet světlo a ztrácí jas. „Ženy často bojují i s tím, že se jim začínají tvořit pigmentové skvrny. Je to proto, že tělo se nedokáže již tak dobře vyrovnat s rozpadem melaninu,“ vysvětluje dermatoložka. Vhodná je proto každodenní péče, která by měla zahrnovat nejen pleť obličeje, ale také krku a dekoltu.

• 50 let:

Vlivem hormonálních změn v souvislosti s menopauzou se pokožka dehydruje a rychleji vysychá. Prohlubují se tak vrásky, povolují kontury tváře a snižuje se pevnost pleti. „Po menopauze tělo přestává produkovat ženské hormony estrogeny a to způsobuje také úbytek elastinu a kolagenu,“ tvrdí lékařka Samková. Nastává tedy čas na různé omlazující kosmetické produkty a procedury, které ubývající složky do pleti hravě doplní. Skvělé jsou například procedury s intenzivním pulsním světlem, kterým lze ošetřovat pleť obličeje, krk, dekolt i stárnoucí hřbety rukou, na které ženy často zapomínají.

„S postupujícím věkem ztrácí také kůže víček i svalová vlákna elasticitu. Obojí pak způsobuje posun tukových váčků na horních víčkách. Ty se posouvají dopředu a stávají se viditelnými,“ vysvětluje lékařská kapacita v tomto oboru MUDr. Hubert Topinka, primář plastické chirurgie Lékařského domu v Praze 7. Velké kožní převisy mohou vadit také funkčně. Víčka jsou těžká, pacientky vidí i okraj kožního převisu, dochází k pocitu unavenosti očí a bolesti hlavy. U dolních víček není výsledné omlazení tak výrazné. Odstranění tukových váčků na dolních víčkách však znatelně zmenší unavenost obličeje.

-

Najdete svůj typ stárnutí?

1. Typ – Unavený obličej

Jak poznáte, že vám tento typ stárnutí může hrozit? Většinou se objevuje u žen se štíhlou postavou, jejichž pokožka je suchá nebo normální. Barvu pleti mají však mdlou až šedavou a svalový tonus je oslabený. Jak ho poznáte? Pro unavený obličej jsou typické výrazné nasolabiální rýhy a pokleslé koutky úst. S věkem se snižuje pružnost měkkých tkání obličeje a krku a charakteristická je i otokovost tkání. „Právě pro tento typ pleti je důležité dodávat jí pružnost a výživu. Zvláště v rizikových oblastech,“ radí MUDr. Petra Řehořková.

2. Typ – Drobně vrásčitý

Ženy s tímto typem pleti mají velmi suchou a ztenčenou pokožku pleti, dále také slabou tukovou vrstvu. Dalším poznávacím znamením je náchylnost k podráždění a zarudnutí, někdy také náchylnost ke kuperóze (červené žilky). Drobně vrásčitý typ pleti, jak už sám název vypovídá, se projevuje výraznými a četnými vráskami po celém obličeji. Většinou jde o dlouhé a hluboké vějířky kolem očí a drobné vrásky kolem rtů. Stejně jako na pleti se intenzivně projevují vrásky také na krku. Mnohdy mají ale ženy s tímto typem zachovalé kontury obličeje. „Vhodné tak je pravidelné laserové ošetření, které dokáže vypnout pokožku, zvyšuje tvorbu kolagenu, odstraňuje červené žilky, pigmentové skvrny, bojuje i proti některým onemocněním pleti jako bradavice, růžovka apod. a zároveň pleť zbavuje těchto drobných vrásek,“ vysvětluje odbornice.

3. Typ – Senilní deformace

Ženy mívající tento typ pleti jsou náchylné k otokům, mají výraznou podkožní vrstvu tuku a výrazně snížený svalový tonus. Jejich pokožka může být jak suchá, tak mastná i normální. Stárnutí se projevuje deformací měkkých tkání na obličeji a krku, nadbytkem kůže v oblasti víček, nevýraznými konturami obličeje a povislými tvářemi a dvojitou bradou.

Oční víčka jsou jednou z nejcitlivějších a nejnamáhavějších částí našeho těla. Navíc jsou neustále vystavena nepříznivým vnějším vlivům a jsou neustále v pohybu. Právě zde se projeví náš věk dříve než jinde. Operací očních víček, tzv. blepharoplastikou, se z víček odstraní nadbytečná kůže a tukové váčky, čímž dojde k omlazení a rozjasnění výrazu v okolí očí. U tohoto zákroku nejsou v popředí jen estetické důvody, ale u některých lidí je možné jím předcházet i problémům se zrakem. „Vhodnými kandidáty pro operaci jsou lidé, u kterých došlo k poklesu horního víčka přes okraj zornice, dále při vzniku tukových výhřezů, které způsobují, zejména u dolních víček, vznik tzv. pytlů pod očima. Ve chvíli, kdy se objeví i nadbytky uvolněné kůže, které mohou tvořit záhyby a postupně svou vahou ztěžovat pohyb horního víčka, způsobit jeho pokles a únavu očí doprovázenou slzením či bolestmi hlavy,“ dodává primář plastické chirurgie MUDr. Hubert Topinka. Vliv na pokles očních víček a tvorbu uvolněné kůže má převážně věk. Tyto problémy se objeví většinou kolem 40. a 50. roku, ale nejsou výjimkou ani třicetiletí pacienti. Kromě věku ovlivňují vzhled očního okolí také genetické predispozice, životospráva, kosmetická péče a životní styl.

4. Typ – Kombinovaný

Tento typ stárnutí je charakteristický speciálně pro ženy, které trápí častý jo-jo efekt. Tedy časté a náhlé úbytky váhy a následné tloustnutí. Objevuje se také u kuřáků. „Nejčastěji se tento typ pleti projevuje kombinací snížené pružnosti a četnými vráskami na obličeji i krku. Někdy se mohou na pleti objevit i drobné deformace,“ vyjmenovává dermatoložka Samková. K tomu se dále přidružuje i snížení svalového tonu a další příznaky stárnutí.

5. Typ – Svalový

U nás jej příliš často nevídáme, protože tento typ stárnutí pleti je charakteristický převážně pro Asiaty, u kterých jsou výrazně vyvinuté obličejové svaly a málo podkožního tuku. Jejich pokožka je tak pevná a většinou normální nebo mastná. „Velkou výhodou Asiatů a lidí s tímto typem pleti je pomalé tempo stárnutí jejich obličejové pleti. Až do stáří si zachovávají ovál a kontury obličeje. Mají rovnou a hladkou pleť na tvářích. Jediným příznakem stáří jsou u nich výrazné nosoretní rýhy, pokles koutků rtů a vrásčitost horního a spodního víčka,“ říká závěrem dermatoložka.

-ak-


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 20. 5. 2024

Dnes byste mohli dobře psát beletrii nebo publicistiku. Je docela dobře možné, že jste o nějakém literárním oboru uvažovali. Proč váháte? Nikdy není pozdě. Najděte si čas na napsání příběhu. Pokud máte negativní postoj k věcem, které děláte, jak chcete něco udělat, Berani?

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.