zpět

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.
zpět

Výpočet ascendentu

Pro výpočet svého ascendentu zadejte datum a čas narození.
zpět

Horoskop pro Vás každý týden

Stačí vybrat znamení a zadat Váš email. Jednou týdně vám zašleme horoskop pro vaše znamení.

reklama

návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

reklama

Chemický peeling: Účinný a bezbolestný způsob, jak omladit pleť

Může vás zbavit vrásek, pigmentových skvrn i akné
Autor: iama.org.uk Může vás zbavit vrásek, pigmentových skvrn i akné
anna kopečková , Vydáno: 21.01.2016
Akné, hyperpigmentace či vrásky. Chceme vypadat lépe, ale krémy nejsou samospasitelné a ani návštěva kosmetičky nepřináší výsledky. Co s tím? Zkuste chemický peeling. Je téměř bezbolestný a v rukou zkušených odborníků velmi účinný.

reklama

Proč právě chemický peeling od lékaře a ne kosmetičky? Chemických peelingů je na trhu několik, ale ne všechny jsou lékařsky prověřené. A tak se objevují případy, které jméno chemického peelingu aplikovaného dermatologem poškozují. „Pochopitelně je rozdíl i mezi peelingy. Jeden ze zásadních rozdílů je v hloubce provedení chemického peelingu. Kosmetička může provádět pouze povrchové s použitím nižších koncentrací ovocných kyselin respektive AHA kyselin. Naopak hlubší jsou pak záležitostí v tomto směru proškoleného lékaře, dermatologa. Hlubší bývá více účinný a obvykle přináší rychlejší výsledky,“ vysvětlila dermatoložka MUDr. Kateřina Tvrdoňová z kožní ordinace Poliklinika Řepy s tím, že v některých případech může dokonce chemický peeling posloužit lépe než například laserová procedura u odborníků na estetickou medicínu.

Starejte se o svou pleť nejen zvnějšku, ale i zevnitř

Stále mladá, stále krásná: Tohle jezte a vaše pleť taková bude

 

Od podzimu do jara

Přestože se může zdát, že návštěva u lékaře si žádá náročnější zákrok, v případě chemického peelingu se není čeho obávat. Jde o běžnou proceduru, kterou se snaží dermatolog přizpůsobit individuálním potřebám pokožky. Ideálním obdobím na chemický peeling je podzim a zima a časné jaro, kdy intenzita slunečního záření není tak silná. Chemický peeling provedený dermatologem je téměř bezbolestný a účinný. Aplikací chemického peelingu se postupně odlučují buňky povrchové vrstvy kůže (odtud název peel = loupat) a jsou nahrazovány čerstvou svěží vrstvou buněk. Pleť vypadá mladší a zářivější.

Spousta chybiček na kráse se dá zamaskovat

Zamaskujte unavenou pleť: Tyhle kosmetické triky fungují

 

Na co je dobrý

V estetické dermatologii je chemický peeling jeden z nejčastějších neinvazivních zákroků. Využívá se při řešení pigmentových skvrn, pomáhá ale i při terapiích aknózní a problematické pleti. Zároveň má omlazující a vyhlazující účinky. Zjemňuje hrubý povrch pokožky, stahuje široké póry a vyhlazuje jemné vrásky. Lékařský chemický peeling NeoStrata lze podstoupit, i když vaše pleť žádným zásadním problémem netrpí, jen ji toužíte rozjasnit a omladit.

Naše kůže je na povrchu tvořena několika vrstvami rohových buněk, takže může působit mdlým dojmem. Proto je třeba se jich pravidelně zbavovat, aby se na povrch dostaly ty mladší a lépe vypadající. Výměna buněk trvá 28 dnů, ale přirozená regenerace se s věkem prodlužuje. Dobře provedený lékařský chemický peeling ji může „nakopnout“ k větší aktivitě, proto by měl být součástí běžné dlouhodobé péče o pleť. Navíc takto ošetřená pokožka lépe přijímá účinné látky z aplikovaných krémů a sér.

K provedení chemického peelingu se nejčastěji používá kyselina glykolová. Cíleně můžeme doplnit aplikací kyseliny citronové, která účinkuje na nežádoucí pigmentové skvrny. Nejvyšší dostupná koncentrace je 70% kyselina glykolová, která se v kombinaci s kyselinou mandlovou hodí pro ošetření problematické pokožky. Kyselina mandlová totiž jednoduše prostupuje do mazových žláz, kde omezuje tvorbu mazotoku a navíc působí antibakteriálně, což je příznivé pro aknózní a hrubší pleť s nerovnostmi.

Hloubka provedení chemického peelingu, resp. jeho účinnost, závisí na výběru látky, koncentraci, výšce pH, délce působení a četnosti jeho opakování. Ačkoliv existuje několik typů chemického peelingu, dnes se provádí pouze povrchový až středně hluboký, který prokazatelně aktivuje produkci kolagenu a přirozených výplní pleti, zlepšuje její elasticitu a podporuje novotvorbu buněk.

Vzhledem k tomu, že se jedná o lékařskou proceduru, je třeba se na ni doma důkladně připravit s pomocí doporučených přípravků s obsahem ovocných kyselin.

7 skvělých peelingů, které si můžete připravit doma

7 skvělých peelingů, které si můžete lehce připravit doma

 

Chemický peeling zvládnete během pauzy na oběd

Zpravidla neočekávejte ošetření chemickým peelingem při úvodní návštěvě dermatologa. „Pleť je třeba důkladně diagnostikovat a pomocí vhodných kosmetických přípravků na domácí péči ji nachystat na zákrok,“ popisuje první návštěvu dermatologa doktorka Tvrdoňová. Po zhruba 1–2 přípravných týdnech přichází na řadu samotný zákrok v ordinaci. Pleť je důkladně očištěna, speciálními přípravky je sjednoceno její pH. Poté můžeme přistoupit k provedení samotného chemického peelingu na pokožku, tj. k aplikaci kyseliny glykolové případně v kombinaci s kyselinou citronovou nebo mandlovou, které se nechají několik minut působit. „Výběr látky, její koncentraci a délku působení určuje lékař podle aktuálního stavu pleti. Proto vždy preferujte ošetření zkušeným odborníkem, vyhnete se tak případným komplikacím,“ radí doktorka Moidlová. Kyseliny se následně zneutralizují, tedy se ukončí jejich působení, a samotný zákrok je téměř hotový. Pokožka je pak ošetřena zklidňujícím sérem, hydratačním krémem a hlavně krémem s ochranným faktorem. Nejvhodnější jsou ty s minerálními filtry a ochranným faktorem minimálně SPF 50. Na rozdíl od krémů s obsahem filtrů chemických jsou šetrné k citlivé pleti, působí totiž jako zrcátko a UV záření odrážejí. Chemické filtry fungují na základě reakce, kdy je UV záření eliminováno na povrchu kůže, což může pleť iritovat.

Podívejte se, jak celý zákrok vypadá:

 

Pokožka může být po zákroku začervenalá, ale to by mělo ustoupit do dvou až pěti dnů. Poté se kůže může začít jemně, skoro neznatelně olupovat, což trvá zhruba jeden týden.

Je dobré si zákrok naplánovat například před víkendem, který strávíte v klidu doma. Alespoň na měsíc zapomeňte na solárium či dovolenou u moře. Nejlepší čas na podstoupení lékařského chemického peelingu je proto období od září do poloviny dubna, kdy je intenzita slunečního záření poměrně nízká.

„Vlastní procedura trvá okolo půl hodiny, ale vždy záleží na odpovědi pokožky na účinnou látku, to je opět různé. Vzhledem k individuálním potřebám pokožky, je třeba počítat, že by se zákrok měl opakovat, většinou jde o 3–6 sezení. Efekt a výsledky poté bývají dlouhodobější, ale je třeba si uvědomit, že je nelze přesně časově vyhodnotit. Efekt může být po jednom sezení, v jiných případech to bývá až po několikerém opakování,“ doplňuje doktorka Tvrdoňová. Za jedno ošetření pacient zaplatí přibližně 1000 korun.

Jaké jsou výsledky?

• 85 % pacientů pozoruje zlepšení stavu své problematické aknózní pleti již po 3. ošetření

• 95 % pacientů pozoruje barevné sjednocení pleti a vymizení skvrn již po 3. ošetření

• 93 % pacientů pozoruje vyhlazení jemných linek i hlubších vrásek již po 3. ošetření

 

Podívejte se na fotografie žen, které chemický peeling podstoupily:

Takto se aplikuje elixír mládí - kyselina hyaluronová do podkoží

Na vlastní kůži: Naše čtenářka vyzkoušela omlazení pleti

reklama

Související témata: chemický peeling , jak odstranit vrásky , krém proti vráskám

reklama

Přečtěte si také

reklama