Těhotná Kate: Proč trpí mnohem víc než většina nastávajících maminek?

Zatímco se celý svět raduje z třetího těhotenství vévodkyně Kate, které královský palác oznámil začátkem tohoto týdne, Kate nesmírně trpí. Opět ji totiž postihly ranní nevolnosti, ovšem mnohem vážnější, než zná většina těhotných žen.

Těžké těhotenské nevolnosti, tzv. hyperemesis gravidarium, je stav, který s běžnými nevolnostmi a zvracením vůbec nelze srovnávat. A ženy, které si tímto stavem prošly, se shodují, že nic podobného nezažily. Jsou dokonce i takové, které to odradilo od plánování dalšího miminka.

Zatímco běžné těhotenské nevolnosti postihnou až 90 % žen a zvracení kolem 60 % žen, hyperemesis gravidarum se týká zhruba dvaceti žen z tisíce. A pokud se u ženy objeví při prvním těhotenství, je pravděpodobnost, že se objeví i při některém dalším, což je i případ vévodkyně Kate, která velkými nevolnostmi trpěla, když čekala prince George. I proto musel tentokrát královský palác oznámit její třetí těhotenství o něco dříve než je obvyklé, protože se Kate přestala objevovat na veřejnosti.

Přesná příčina velkých nevolností není známá, ale mohou je způsobovat vysoké hladiny jednoho z těhotenských hormonů (HCG). První známky se objevují ve 4. až 6. týdnu těhotenství a po 9–13 týdnech postupně odeznívají. Asi pětina žen, které velké nevolnosti postihnou, ale bohužel trpí celých devět měsíců.

Když jde všechno ven

Zatímco běžné těhotenské nevolnosti a zvracení se objevují zpravidla ráno, hyperemesis gravidarium se může objevit kdykoli. Žena není schopna v sobě udržet nejen jídlo, ale ani tekutiny a v důsledku úporného zvracení dochází ke ztrátě hmotnosti a vážné dehydrataci. „Bylo mi strašně a pořád jsem zvracela. Jakékoli jídlo i pití mi dělalo špatně. Pak už jsem byla tak zesláblá, že jsem přestala chodit ven. Někdy bylo zvracení tak úporné, že jsem si přestěhovala deku s polštářem na záchod, protože nemělo vůbec cenu vracet se zpátky do postele," popisuje své zážitky z prvního těhotenství třicetiletá Markéta.

Některé ženy v důsledku vyčerpání i omdlévají. Tento stav se rozhodně nevyplácí podceňovat, protože může ublížit miminku i samotné matce. Proto je vhodné včas vyhledat lékaře, často je totiž nezbytná hospitalizace a kapačky.

I Kate byla takto hospitalizována během svého prvního těhotenství. Tentokrát zatím velké nevolnosti zvládá s pomocí léků v Kensingtonském paláci pod lékařským dohledem. A nám nezbývá, než jí držet palce, aby se její stav co nejdříve zlepšil a mohli jsme sledovat, jak se hezky zakulacuje.

-jk-

Mohlo by vás taky zajímat:

Sdílejte článek
Štítky těhotenství zvracení Kensingtonský palác ranní nevolnost Catherine, princezna z Walesu George, princ z Cambridge královský palác

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 24. 4. 2024

Berani, některé vaše pracovní povinnosti jsou pro jednoho člověka příliš velké a mohly by vás dnes zatížit. Zdá se, že hromada práce se neustále zvětšuje, ať děláte, co děláte. Pokud můžete, delegujte své úkoly. Nejméně naléhavé úkoly odložte stranou a na zbytku postupně zapracujte. Váš zaměstnavatel od vás může, ale nemusí očekávat příliš mnoho, ale vy máte právo udržet si zdravý rozum bez ohledu na cokoli.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.