Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Beru na vědomí
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
zpět

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.
zpět

Výpočet ascendentu

Pro výpočet svého ascendentu zadejte datum a čas narození.
zpět

Horoskop pro Vás každý týden

Stačí vybrat znamení a zadat Váš email. Jednou týdně vám zašleme horoskop pro vaše znamení.

reklama

Těhotná Kate: Proč trpí mnohem víc než většina nastávajících maminek?

Zatímco se celý svět raduje z třetího těhotenství vévodkyně Kate, které královský palác oznámil začátkem tohoto týdne, Kate nesmírně trpí. Opět ji totiž postihly ranní nevolnosti, ovšem mnohem vážnější, než zná většina těhotných žen.
Vydáno: 07.09.2017
Těhotnou Kate postihlo opět úporné zvracení
Autor: iStock Těhotnou Kate postihlo opět úporné zvracení

Těžké těhotenské nevolnosti, tzv. hyperemesis gravidarium, je stav, který s běžnými nevolnostmi a zvracením vůbec nelze srovnávat. A ženy, které si tímto stavem prošly, se shodují, že nic podobného nezažily. Jsou dokonce i takové, které to odradilo od plánování dalšího miminka.

Zatímco běžné těhotenské nevolnosti postihnou až 90 % žen a zvracení kolem 60 % žen, hyperemesis gravidarum se týká zhruba dvaceti žen z tisíce. A pokud se u ženy objeví při prvním těhotenství, je pravděpodobnost, že se objeví i při některém dalším, což je i případ vévodkyně Kate, která velkými nevolnostmi trpěla, když čekala prince George. I proto musel tentokrát královský palác oznámit její třetí těhotenství o něco dříve než je obvyklé, protože se Kate přestala objevovat na veřejnosti.

Přesná příčina velkých nevolností není známá, ale mohou je způsobovat vysoké hladiny jednoho z těhotenských hormonů (HCG). První známky se objevují ve 4. až 6. týdnu těhotenství a po 9–13 týdnech postupně odeznívají. Asi pětina žen, které velké nevolnosti postihnou, ale bohužel trpí celých devět měsíců.

Když jde všechno ven

Zatímco běžné těhotenské nevolnosti a zvracení se objevují zpravidla ráno, hyperemesis gravidarium se může objevit kdykoli. Žena není schopna v sobě udržet nejen jídlo, ale ani tekutiny a v důsledku úporného zvracení dochází ke ztrátě hmotnosti a vážné dehydrataci. „Bylo mi strašně a pořád jsem zvracela. Jakékoli jídlo i pití mi dělalo špatně. Pak už jsem byla tak zesláblá, že jsem přestala chodit ven. Někdy bylo zvracení tak úporné, že jsem si přestěhovala deku s polštářem na záchod, protože nemělo vůbec cenu vracet se zpátky do postele," popisuje své zážitky z prvního těhotenství třicetiletá Markéta.

Některé ženy v důsledku vyčerpání i omdlévají. Tento stav se rozhodně nevyplácí podceňovat, protože může ublížit miminku i samotné matce. Proto je vhodné včas vyhledat lékaře, často je totiž nezbytná hospitalizace a kapačky.

I Kate byla takto hospitalizována během svého prvního těhotenství. Tentokrát zatím velké nevolnosti zvládá s pomocí léků v Kensingtonském paláci pod lékařským dohledem. A nám nezbývá, než jí držet palce, aby se její stav co nejdříve zlepšil a mohli jsme sledovat, jak se hezky zakulacuje.

-jk-

Mohlo by vás taky zajímat:


Když máte špičaté bříško, bude to chlapeček. Jestli vám to v těhotenství moc nesluší, bude to holčička. Opravdu to tak je?

Těhotenské mýty aneb Nevěřte všemu, co se povídá

V Mexiku věří, že když matka jí v těhotenství vejce, bude dítě smrdět

Jídlo v těhotenství: Neuvěřitelné mýty, které kolují po světě

Starší maminky snáší porod, těhotenství i mateřství úplně jinak, než ty mladší

Maminkou ve 20, 30 nebo 40 letech: Každý věk má svá pro i proti


Článek je zařazen v: těhotenství, zvracení, vévodkyně kate, ranní nevolnost