Zdraví a nemoci

9. září 2015 04:50

Anna Kopečková

Těhotenské mýty aneb Nevěřte všemu, co se povídá

Těhotenské mýty aneb Nevěřte všemu, co se povídá

Těhotenství je výjimečným obdobím v životě ženy a obdobím velkých změn. Je přirozené, že nastávající maminka chce mít vše pod kontrolou, aby bylo dítě zdravé. Zjišťování informací tak přirozeně k těhotenství patří. Avšak mnohé užitečné rady se často mísí s různými mýty a pověrami.

Buďte proto v obraze a několik jich s námi odhalte.

1. Pokud jste nikdy pravidelně necvičila, v těhotenství s tím rozhodně nezačínejte, může to být rizikové

Při normálním průběhu těhotenství je opak pravdou. Nebezpečná pro vás bude nečinnost, která přispívá k nadměrné tělesné hmotnosti, což může mít například negativní vliv na vysoký krevní tlak nebo na vznik těhotenské cukrovky. V první třetině těhotenství se můžete bez omezení oddávat jakékoli přiměřené fyzické aktivitě. V druhé třetině se vyvarujte sportovních aktivit, kde hrozí, že se silně uhodíte do břicha, které se již začíná vyklenovat. Ale platí – nepřepínejte se. Ke konci těhotenství vás bude limitovat zvětšené bříško a únava. Ale se cvičením úplně nepřestávejte, tělesná zdatnost totiž rozhoduje do značné míry o průběhu porodu.

Vyhledejte speciální cvičení určené přímo pro těhulky, jako je jóga, pilates, chůze nebo lehký jogging. Cvičení, které můžete provozovat prakticky až do porodu, je plavání. Zlepšuje kondici a při potápění se naučíte zadržovat dech, což se vám bude hodit při porodním tlačení. Další výhodou je to, že vás bude voda nadnášet a na chvíli si ulevíte.

2. Veškeré potřebné výživové látky dostanete do těla stravou

Nemusí to být pravda. Vyvážená a pestrá strava bohatá na vitamíny a minerální látky je bezpochyby základem. Nicméně je zapotřebí si uvědomit, že na některé látky má organismus v době těhotenství zvýšené nároky. Zářným příkladem je kyselina listová. Látka, která patří mezi vitamíny skupiny B a je důležitá pro normální růst a vývoj miminka. Její příjem je vhodné v době těhotenství zdvoj- až ztrojnásobit, což odpovídá dennímu příjmu v podobě 5 hlávek zelí, nebo 20 pomerančů při bezproblémovém zdravotním stavu. Kyselina listová je však navíc velmi nestabilní, takže je možné ji snadno zničit kuchyňskou přípravou dřív, než ji přijmete v potravě. Další komplikací, kterou je nutné zohlednit, je mutace enzymu MTHFR (MethylenTetraHydroFolátReduktáza). Tato genetická anomálie, se kterou se potýká každá druhá žena, spočívá v neschopnosti organismu optimálně přeměnit kyselinu listovou na foláty. Kyselina listová je totiž pro organismus využitelná až v podobě folátů. I přes velkou snahu dodat foláty tělu z vyváženého jídelníčku, nemusí organismus vzhledem k mutaci tohoto důležitého enzymu získat foláty ve využitelné podobě. Z tohoto důvodu jsou mnohem vhodnější přípravky pro těhotné, které obsahují nejen prostou kyselinu listovou, ale jsou obohaceny foláty v aktivní podobě 5-methyltetrahydrofolátu tzv. metafolinu. Zní to složitě, ale váš gynekolog nebo lékárník vám jistě doporučí vhodný přípravek.

3. Tvar břicha pomůže určit pohlaví dítěte a holčička vám ubere na kráse

Jistě jste už zaslechla, že pokud se vám bříško hezky zakulatí, můžete se radovat z holčičky. Pokud je pak vaše bříško spíše špičatého tvaru, očekáváte prý příchod chlapečka. Pravda to ale není, pohlaví dítěte nemá žádný vliv na tvar vašeho bříška. Ten záleží na tvaru dělohy a poloze plodu v ní. Svoji roli hraje i velikost miminka. Jestli čekáte malého obříka nebo naopak miminko subtilní tělesné konstrukce, tak se to musí zákonitě projevit na vašem bříšku v posledních týdnech těhotenství.

Také se říká, že čekáte-li kluka, přidá vám krásu, zatímco holčička si ji od vás vezme pro sebe. Hormonální změny některým maminkám prospívají více, některým svědčí méně, avšak s pohlavím miminka to opět nesouvisí. Proto pokud chcete znát pohlaví svého miminka ještě před jeho narozením, nenechte se zmást podobnými pověrami a vsaďte raději na spolehlivější ultrazvuk. Také by vás mohl zajímat mýtus, že pálení žáhy v těhotenství je znamením vlasatého miminka, ale ani to není pravda.

4. Nezvedejte ruce nad hlavu, hrozí, že se miminku omotá pupeční šňůra kolem krku

Varují vás vaši blízcí před věšením prádla či záclon a jakoukoli jinou prací, při které dochází k rotaci trupu nebo zvedání paží? Přestože to s vámi myslí dobře, jedná se o mýtus. Bez obav můžete věšet prádlo, záclony, tancovat s rukama nahoře nebo třeba ometat pavučiny ze stropu. Nebojte se, vašemu miminku nic nehrozí.

Omotání pupeční šňůry je v podstatě věc náhody, kterou vy neovlivníte. Ovinutí pupečníku kolem krčku dítěte je poměrně běžné (provází přibližně každý 3.–5. porod). Není výjimkou, že je obtočený i dvakrát, či třikrát. Až na velmi vzácné případy obtočený pupečník miminko neohrožuje. Omotání pupeční šňůry závisí zejména na její délce a pohyblivosti plodu, způsobuje ji tak vždy aktivita miminka. Je sice příjemné, když za vás někdo pověsí prádlo či umyje okna, ale nemusíte se tomu vyhýbat jak čert kříži. A pokud se vám do úklidu nechce, neváhejte požádat o pomoc okolí. Určitě vás neodmítnou. A v nejhorším případě můžete na úklid někoho najmout.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 3. 10. 2024

Dnes by k vám domů mohla přijít řada zajímavých návštěvníků. Alespoň jeden by mohl být z cizí země a někteří by mohli být z oblasti vzdělávání. Můžete očekávat zajímavé rozhovory a možná se dozvíte zajímavá fakta na téma, které je pro vás nové. Mohlo by vás to bavit natolik, že se zítra poohlédnete po knihách na toto téma.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.