Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
zpět

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.
zpět

Výpočet ascendentu

Pro výpočet svého ascendentu zadejte datum a čas narození.
Reklama

Těhotenské mýty aneb Nevěřte všemu, co se povídá

Vydáno: 09.09.2015
Když máte špičaté bříško, bude to chlapeček. Jestli vám to v těhotenství moc nesluší, bude to holčička. Opravdu to tak je?
Autor: Thinkstock Když máte špičaté bříško, bude to chlapeček. Jestli vám to v těhotenství moc nesluší, bude to holčička. Opravdu to tak je?
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

 

Těhotenství je výjimečným obdobím v životě ženy a obdobím velkých změn. Je přirozené, že nastávající maminka chce mít vše pod kontrolou, aby bylo dítě zdravé. Zjišťování informací tak přirozeně k těhotenství patří. Avšak mnohé užitečné rady se často mísí s různými mýty a pověrami.

Buďte proto v obraze a několik jich s námi odhalte. 


1. Pokud jste nikdy pravidelně necvičila, v těhotenství s tím rozhodně nezačínejte, může to být rizikové

Při normálním průběhu těhotenství je opak pravdou. Nebezpečná pro vás bude nečinnost, která přispívá k nadměrné tělesné hmotnosti, což může mít například negativní vliv na vysoký krevní tlak nebo na vznik těhotenské cukrovky. V první třetině těhotenství se můžete bez omezení oddávat jakékoli přiměřené fyzické aktivitě. V druhé třetině se vyvarujte sportovních aktivit, kde hrozí, že se silně uhodíte do břicha, které se již začíná vyklenovat. Ale platí – nepřepínejte se. Ke konci těhotenství vás bude limitovat zvětšené bříško a únava. Ale se cvičením úplně nepřestávejte, tělesná zdatnost totiž rozhoduje do značné míry o průběhu porodu.

Vyhledejte speciální cvičení určené přímo pro těhulky, jako je jóga, pilates, chůze nebo lehký jogging. Cvičení, které můžete provozovat prakticky až do porodu, je plavání. Zlepšuje kondici a při potápění se naučíte zadržovat dech, což se vám bude hodit při porodním tlačení. Další výhodou je to, že vás bude voda nadnášet a na chvíli si ulevíte.

Rodí se zázrak...

11 největších zázraků těhotenství

 

2. Veškeré potřebné výživové látky dostanete do těla stravou

Nemusí to být pravda. Vyvážená a pestrá strava bohatá na vitamíny a minerální látky je bezpochyby základem. Nicméně je zapotřebí si uvědomit, že na některé látky má organismus v době těhotenství zvýšené nároky. Zářným příkladem je kyselina listová. Látka, která patří mezi vitamíny skupiny B a je důležitá pro normální růst a vývoj miminka. Její příjem je vhodné v době těhotenství zdvoj- až ztrojnásobit, což odpovídá dennímu příjmu v podobě 5 hlávek zelí, nebo 20 pomerančů při bezproblémovém zdravotním stavu. Kyselina listová je však navíc velmi nestabilní, takže je možné ji snadno zničit kuchyňskou přípravou dřív, než ji přijmete v potravě. Další komplikací, kterou je nutné zohlednit, je mutace enzymu MTHFR (MethylenTetraHydroFolátReduktáza). Tato genetická anomálie, se kterou se potýká každá druhá žena, spočívá v neschopnosti organismu optimálně přeměnit kyselinu listovou na foláty. Kyselina listová je totiž pro organismus využitelná až v podobě folátů. I přes velkou snahu dodat foláty tělu z vyváženého jídelníčku, nemusí organismus vzhledem k mutaci tohoto důležitého enzymu získat foláty ve využitelné podobě. Z tohoto důvodu jsou mnohem vhodnější přípravky pro těhotné, které obsahují nejen prostou kyselinu listovou, ale jsou obohaceny foláty v aktivní podobě 5-methyltetrahydrofolátu tzv. metafolinu. Zní to složitě, ale váš gynekolog nebo lékárník vám jistě doporučí vhodný přípravek.

V Mexiku věří, že když matka jí v těhotenství vejce, bude dítě smrdět

Jídlo v těhotenství: Neuvěřitelné mýty, které kolují po světě

 

3. Tvar břicha pomůže určit pohlaví dítěte a holčička vám ubere na kráse

Jistě jste už zaslechla, že pokud se vám bříško hezky zakulatí, můžete se radovat z holčičky. Pokud je pak vaše bříško spíše špičatého tvaru, očekáváte prý příchod chlapečka. Pravda to ale není, pohlaví dítěte nemá žádný vliv na tvar vašeho bříška. Ten záleží na tvaru dělohy a poloze plodu v ní. Svoji roli hraje i velikost miminka. Jestli čekáte malého obříka nebo naopak miminko subtilní tělesné konstrukce, tak se to musí zákonitě projevit na vašem bříšku v posledních týdnech těhotenství.

Také se říká, že čekáte-li kluka, přidá vám krásu, zatímco holčička si ji od vás vezme pro sebe. Hormonální změny některým maminkám prospívají více, některým svědčí méně, avšak s pohlavím miminka to opět nesouvisí. Proto pokud chcete znát pohlaví svého miminka ještě před jeho narozením, nenechte se zmást podobnými pověrami a vsaďte raději na spolehlivější ultrazvuk. Také by vás mohl zajímat mýtus, že pálení žáhy v těhotenství je znamením vlasatého miminka, ale ani to není pravda.

Maminka i miminko jsou v pořádku!

Žena porodila 4,5kilové dítě za jízdy v autě!

 

4. Nezvedejte ruce nad hlavu, hrozí, že se miminku omotá pupeční šňůra kolem krku

Varují vás vaši blízcí před věšením prádla či záclon a jakoukoli jinou prací, při které dochází k rotaci trupu nebo zvedání paží? Přestože to s vámi myslí dobře, jedná se o mýtus. Bez obav můžete věšet prádlo, záclony, tancovat s rukama nahoře nebo třeba ometat pavučiny ze stropu. Nebojte se, vašemu miminku nic nehrozí.

Omotání pupeční šňůry je v podstatě věc náhody, kterou vy neovlivníte. Ovinutí pupečníku kolem krčku dítěte je poměrně běžné (provází přibližně každý 3.–5. porod). Není výjimkou, že je obtočený i dvakrát, či třikrát. Až na velmi vzácné případy obtočený pupečník miminko neohrožuje. Omotání pupeční šňůry závisí zejména na její délce a pohyblivosti plodu, způsobuje ji tak vždy aktivita miminka. Je sice příjemné, když za vás někdo pověsí prádlo či umyje okna, ale nemusíte se tomu vyhýbat jak čert kříži. A pokud se vám do úklidu nechce, neváhejte požádat o pomoc okolí. Určitě vás neodmítnou. A v nejhorším případě můžete na úklid někoho najmout.

Článek je zařazen v: těhotenství, porod, miminko
Reklama