zpět

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.
zpět

Výpočet ascendentu

Pro výpočet svého ascendentu zadejte datum a čas narození.
zpět

Horoskop pro Vás každý týden

Stačí vybrat znamení a zadat Váš email. Jednou týdně vám zašleme horoskop pro vaše znamení.

reklama

návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

reklama

Těhotná Kate: Proč trpí mnohem víc než většina nastávajících maminek?

Těhotnou Kate postihlo opět úporné zvracení
Autor: iStock Těhotnou Kate postihlo opět úporné zvracení
anna kopečková , Vydáno: 07.09.2017
Zatímco se celý svět raduje z třetího těhotenství vévodkyně Kate, které královský palác oznámil začátkem tohoto týdne, Kate nesmírně trpí. Opět ji totiž postihly ranní nevolnosti, ovšem mnohem vážnější, než zná většina těhotných žen.

reklama

Těžké těhotenské nevolnosti, tzv. hyperemesis gravidarium, je stav, který s běžnými nevolnostmi a zvracením vůbec nelze srovnávat. A ženy, které si tímto stavem prošly, se shodují, že nic podobného nezažily. Jsou dokonce i takové, které to odradilo od plánování dalšího miminka.

Zatímco běžné těhotenské nevolnosti postihnou až 90 % žen a zvracení kolem 60 % žen, hyperemesis gravidarum se týká zhruba dvaceti žen z tisíce. A pokud se u ženy objeví při prvním těhotenství, je pravděpodobnost, že se objeví i při některém dalším, což je i případ vévodkyně Kate, která velkými nevolnostmi trpěla, když čekala prince George. I proto musel tentokrát královský palác oznámit její třetí těhotenství o něco dříve než je obvyklé, protože se Kate přestala objevovat na veřejnosti.

Přesná příčina velkých nevolností není známá, ale mohou je způsobovat vysoké hladiny jednoho z těhotenských hormonů (HCG). První známky se objevují ve 4. až 6. týdnu těhotenství a po 9–13 týdnech postupně odeznívají. Asi pětina žen, které velké nevolnosti postihnou, ale bohužel trpí celých devět měsíců.

Když jde všechno ven

Zatímco běžné těhotenské nevolnosti a zvracení se objevují zpravidla ráno, hyperemesis gravidarium se může objevit kdykoli. Žena není schopna v sobě udržet nejen jídlo, ale ani tekutiny a v důsledku úporného zvracení dochází ke ztrátě hmotnosti a vážné dehydrataci. „Bylo mi strašně a pořád jsem zvracela. Jakékoli jídlo i pití mi dělalo špatně. Pak už jsem byla tak zesláblá, že jsem přestala chodit ven. Někdy bylo zvracení tak úporné, že jsem si přestěhovala deku s polštářem na záchod, protože nemělo vůbec cenu vracet se zpátky do postele," popisuje své zážitky z prvního těhotenství třicetiletá Markéta.

Některé ženy v důsledku vyčerpání i omdlévají. Tento stav se rozhodně nevyplácí podceňovat, protože může ublížit miminku i samotné matce. Proto je vhodné včas vyhledat lékaře, často je totiž nezbytná hospitalizace a kapačky.

I Kate byla takto hospitalizována během svého prvního těhotenství. Tentokrát zatím velké nevolnosti zvládá s pomocí léků v Kensingtonském paláci pod lékařským dohledem. A nám nezbývá, než jí držet palce, aby se její stav co nejdříve zlepšil a mohli jsme sledovat, jak se hezky zakulacuje.

-jk-

Mohlo by vás taky zajímat:


Když máte špičaté bříško, bude to chlapeček. Jestli vám to v těhotenství moc nesluší, bude to holčička. Opravdu to tak je?

Těhotenské mýty aneb Nevěřte všemu, co se povídá

V Mexiku věří, že když matka jí v těhotenství vejce, bude dítě smrdět

Jídlo v těhotenství: Neuvěřitelné mýty, které kolují po světě

Starší maminky snáší porod, těhotenství i mateřství úplně jinak, než ty mladší

Maminkou ve 20, 30 nebo 40 letech: Každý věk má svá pro i proti


reklama

Související témata: těhotenství , zvracení , vévodkyně kate , ranní nevolnost

reklama

Přečtěte si také

reklama