Zdraví a nemoci

31. května 2018 06:00

Martina Čerňanská

Třešně a jahody mají sezonu! Jakou službu prokazují vašemu tělu?

Počátek léta (který letos přišel velmi brzy) je dobou dvou skvělých ovocných lahůdek: třešní a jahod. Máte jich plnou lednici? Tak s chutí do nich, vaše tělo jejich skvělé účinky přivítá!

A je to tady, jahody zrají tempem šinkanzenu a třešně se nenechávají zahanbit. Léto začíná díky neobyčejně teplému počasí dříve a první plody plní naše ledničky. Sezonní jahody a třešně jsou přece jen jiné kafe než jejich kompotované příbuzné nebo ještě hůře ty, které ještě v zeleném stavu a postříkané chemií musely přicestovat v zimě opravdu z daleka, aby ukojily naše chutě.

Teď a tady máte příležitost užít si chutě brzkého léta na plný plyn. Jsou relativně levné, je jich dost a právě dozrály, možná že i na vaší zahradě. V čem jsou nám prospěšné?

Jahody plné manganu!

Kromě báječných tvarohových knedlíků, marmelád a zavařenin vám prospějí jen tak. Omyté v misce, která se zdá bezedná. Klidně se jimi cpěte, jahody mají málo sacharidů, a proto po nich (pokud je štědře nesypete moučkovým cukrem) nepřiberete. Jahody totiž obsahují až 90 % vody, a proto vám je každý dietolog ze srdce rád doporučí.

Také jsou absolutními tuzemskými hvězdami v obsahu stopového prvku manganu, který zasahuje do celkového metabolismu organismu! Mangan je důležitý pro tvorbu krve, pro růst a pevnost kostí, vyživuje nervy a mozek, zásobuje barevnými pigmenty vlasy a kůži, povzbuzuje činnost štítné žlázy a podporuje libido.

Jahody také obsahují třísloviny, které mají skvělé antiseptické účinky. Ve střevech na sebe vážou těžké kovy a pomáhají proti trávicím obtížím.

V jahodách ovšem nalezneme ještě mnoho dalších látek, mezi které patří kyselina listová, vitamín C a nebo draslík. Navíc, rozmačkané pěkně bělí zuby, věděli jste to?

Na jahody by si měli dát pozor alergici a malé děti. Alergie na jahody se projevuje kopřivkou na kůži a pravděpodobně o ní budete vědět už od dětství.

Třešněmi proti artritidě!

Bublanina, kompot nebo marmeláda. Tak končí třešňové přebytky v našich kuchyních nejčastěji, tedy pokud nemáte palírnu. A víte, co je na třešních úžasné? Jeden šálek má pouhopouhých 77 kalorií!

PŘEČTĚTE SI: LÉČIVÉ TŘESNĚ – VYZKOUŠEJTE TŘEŠŇOVOU KÚRU

Pokud běháte (teď nemyslíme po třešních), mohou vám třešně být neobyčejně prospěšné! Velice účinně totiž působí proti zánětům v kloubech a artritidě. Jsou bohatým zdrojem minerálů i vitamínů. Tmavší druhy jsou bohatým zdrojem hořčíku, železa, jódu, fosforu, zinku, vápníku, draslíku a křemíku. Z vitamínů obsahují ve významné míře vitamín A, betakaroten, vitamín P, vitamín C, vitamín E a vitamín B.

Také pomáhají čistit krev, játra a ledviny, a dokonce mohou při pravidelném užívání snížit příznaky Alzheimerovy choroby a Huntingtonovy nemoci.

A co se toho běhání týče, snad každé malé dítě ví, že se na třešně nepije!

Nechte se inspirovat speciálem plným jahodových receptů:

Mohlo by vás také zajímat:

autor: KU

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 16. 4. 2024

Pokud se dnes budete muset vypořádat se zklamáním, snažte se, aby vás to nezlomilo, Berani. Můžete obdržet dopis nebo telefonát, který vám přinese méně příznivé zprávy. Možná, že někdo, koho jste chtěli vidět, nebude moci přijít. Snažte se nenechat si tím zkazit náladu. Takové věci se stávají. Zaměstnejte se.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.