Astročlánky

27. května 2018 06:00

Anna Kopečková

Gastrohoroskop: Odhalte nejlepší pokrmy a nápoje pro vaše znamení

Horoskopy vám mohou napovědět nejen to, co vás v nejbližších dnech čeká nebo jaký partner se k vám ideálně hodí, ale i jaká strava je pro vaše znamení zvěrokruhu nejlepší a jaké potraviny, nápoje nebo bylinky byste měli do jídelníčku zařazovat co nejčastěji.

Beran (21.3. – 20.4.)

Beran je prvním ohnivým znamením horoskopu. Lidé tohoto znamení mají spousty energie a to pro ně platí i v případě trávení a využití stravy, mívají dobré spalování. Ve stravě potřebují hlavně dostatek fosfátu draselného, který se v přírodním stavu nachází v hlávkovém salátu, květáku, cibuli, celeru a listové zelenině.

Pro ty, kteří jedí maso, jsou vhodná lehčí, libová masa, hodně ryb a také drůbeže. Mléčné výrobky a také celozrnné pečivo a doplňky stravy s vlákninou. Tomuto znamení se také doporučuje vyhýbat se tvrdému alkoholu a vínu, lépe je volit šampaňské anebo různé long drinky.

Vhodné koření je paprika, pepř, chilli, dále česnek a cibule, z bylinek dobromysl, heřmánek a mátový čaj.

Býk (21.4. – 21. 5.)

Znamení Býka rychleji přibývá na váze, proto si musí více hlídat štíhlou linii. Doporučení - omezit tučná jídla a pečivo, koláče, dorty, občas i přílohy k hlavnímu jídlu nebo večeři. Vyhýbat se raději bramborám, je v nich škrob, knedlíkům, nokům, jako přílohu raději volit zeleninový salát nebo rýži. Z masa to libové, grilované kuřátko, ovšem bez kůže. Zvláště příznivě působí všechny mořské ryby a plody (mušle, krabí maso, krevety), které svým vysokým podílem jódu podporují funkci štítné žlázy. Z pamlsků mandle, ořechy nebo občas různé light mléčné dobrůtky. Ze zeleniny jsou vhodná rajčata, růžičková kapusta, okurky, mrkev, ředkvičky a špenát. Se zrychlením metabolismu pomůže chaluha bublinatá nebo jedno jablko denně. Z bylinek pomáhají různé hořčičnany - tymián, hořec žlutý, dále měsíček, jitrocel nebo kopřiva.

Blíženci (22.5. – 21. 6.)

Jako vzdušné a stále pohyblivé znamení nemívají Blíženci větší problémy s váhou. Určitě pro ně nejsou vhodná tučná, kořeněná a slaná jídla. Naopak jsou pro ně vhodné různé druhy obilovin, přílohy z luštěnin a sojové potraviny a polotovary. Mohou také obohatit svůj jídelníček netučnými druhy masa, játry nebo vajíčky a sýry – spíše tvrdšího typu. Ze zeleniny je nejlepší brokolice, květák, fazole. Z ovoce všechny druhy peckovitého – meruňky, třešně, višně, švestky, ale také ananas, kiwi a jablka.

Důležité je doplňovat hořčík, protože prospívá nervové soustavě, a také je dobré doplňovat vitaminy A a E. Z bylinek je prospěšný fenykl obecný, čaj z petrklíčů a také lékořice.

Rak (22.6. – 22.7.)

I toto znamení má sklony k přibývání na váze, zvláště v oblasti břicha a pasu. Je tomu také proto, že Raci mají rádi těžká a sladká jídla, a právě těm by se měli vyhýbat. Omezit by měli i klasickou českou kuchyni a jíst raději stravu bohatou na vlákninu, vitaminy a enzymy. Příliš nesolit - sůl zadržuje vodu a mohou tím pak trpět ledviny. Vyhýbat se koláčům, dortíkům a čokoládě a raději si dopřávat lehčí tvarohové dezertíky, kterých je na našem trhu dostatek, a různé méně tučné mléčné výrobky. Při vaření používat hodně cibule, zelí, kapusty, skvělé jsou okurky a dýně. Z bylinek je pro Raky vhodný heřmánek, kostival, třezalka, řebříček, mateřídouška a dobromysl. A pro dobrou náladu si občas dopřát sklenku vína.

Lev (23. 7. – 23.8.)

Ohnivé znamení Lva mívá v oblibě kořeněná jídla, výraznější chutě a také cizí a exotickou kuchyni.

Při větším výdeji energie si tito zrozenci mohou dopřát hovězí maso, zvláště hovězí játra. Také jim prospívají ryby, hlavně losos a pstruh. Dále jsou vhodnou stravou vejce, rýže a sója. Z ovoce pak jablka, ananas, ostružiny. Ze zeleniny nejvíc hlávkový salát, rajčata, papriky, olivy, listová zelenina, mrkev, tykev. Na mlsání pak mandle a ořechy. Lvi by také měli dodržovat pitný režim a nepít příliš tvrdého alkoholu, víno spíše bílé, nebo různé míchané nápoje. Z bylinek jsou dobré třezalka, hloh, kontryhel, jmelí bílé, rozrazil a rozmarýn.

Panna (24.8. – 22. 9.)

Toto zemní znamení mívá problémy s trávením a zažíváním nejvíce z celého zvěrokruhu. Proto by lidé zrození v Panně zvláště pečlivě dbát na skladbu svého jídelníčku. Pannám prospívají celozrnné výrobky a měly by doplňovat do stravy co nejvíce vlákniny a různé bio a acidofilní mléčné výrobky. Také jablka, která mají vysoký obsah pektinu, který působí dobře na zažívací trakt, dále fíky a švestky. Maso spíše krůtí, drůbeží a libové hovězí. Vhodný je salát z čekanky, při vleklejších zácpách pomáhá lněné semínko. Dobrá je také šťáva z červené řepy a mrkve. Skladbu jídelníčku musí tito zrozenci volit uvážlivě a určitě by se měli vyhýbat těžkým českým jídlům s knedlíky a hutnými omáčkami. Z bylinek jsou pro ně nejvhodnější meduňka lékařská, řepík obecný, třezalka a heřmánek.

Váhy (23.9. – 23. 10.)

Vzdušné znamení Vah mívá spíše štíhlejší postavu a nepřibývá tak rychle na váze, jako ostatní znamení. Musí ale naopak dbát více na svůj pitný režim, protože od něj se mohou také odvíjet problémy s trávením a vylučováním.

Pro Váhy jsou dobré zvláště mořské produkty, ale i sladkovodní ryby, všechny typy luštěnin jako příloha i hlavní jídlo, dále natur hnědá rýže, méně brambor. Ze zeleniny jsou vhodná rajčata, kukuřice, chřest, mrkev, zelené fazole, olivy, okurky, celer, topinambury, hlávkový salát, listová zelenina všeho druhu, syrové a kysané zelí. Důležitý je dostatek hořčíku a vitaminu B – a celkově doplňovat celé spektrum potřebných a prospěšných vitaminů a minerálů. Z ovoce by měly Váhy volit přednostně jablka, banány, jahody, grepy a pomeranče, z ořechů mandle a vlašské ořechy. Z bylinek jsou to puškvorec, jestřabina lékařská, list brusinky a pampeliška lékařská.

Štír (24.10 – 22.11.)

Vodní znamení Štíra nemívá s udržením štíhlé linie velký problém, ale zástupci tohoto znamení by se měli vyhýbat zvláště mléčným výrobkům nebo si vybírat jen tvarohové dezerty a lehčí sýry. Neměli by také zatěžovat svojí trávicí soustavu těžkými smaženými jídly a místo tučných smetanových omáček volit jejich lehčí náhradu s přidáním kefíru nebo nízkotučného jogurtu. Ze zeleniny se jeví jako nejvhodnější listová zelenina, ořechy a semena, jídla bohatá na vitamin C, červené papriky a zelí. Pro masožravější typy je to drůbež a vesměs všechny typy ryb – sladkovodní nebo mořské, i ty tučnější. Dále ředkev, pórek, cibule, česnek, fíky, ředkvičky.

Z bylinek je vhodný rozmarýn, řebříček, mochna husí, dobromysl, chmel a kozlík lékařský, z koření paprika, libeček, kopr a koriandr.

Střelec (23.11. – 21.12.)

Pro ohnivé Střelce jsou jako hlavní jídlo prospěšné všechny druhy ryb a také zvěřina, méně hovězího a vepřového masa i drůbeže. Jako přílohu mohou volit rýži, hrách, sóju, luštěniny, méně brambor a také smažených hranolků a smaženého jídla. Hodně ovoce a zeleniny a důležité je pro ně také doplňovat křemík, vitamin C, a také béčko, selen a zinek. Jako koření je vhodné u Střelců použít šalvěj, bazalku, yzop, kmín, majoránku a anýz. Vhodný je také česnek a cibule a v neposlední řadě celer a pórek. Z bylinek jsou nejvhodnější kostival, přeslička, kopřiva, odvary z heřmánku, pampelišky a túje, dále zalotobýl, dubová kůra, řebříček obecný, mochna, řecké seno, jitrocel a třezalka. Tito zrozenci by se měli vyhýbat tvrdému alkoholu, nejvhodnější je pro ně pivo.

Kozoroh (22.12 – 20.1.)

Zemní znamení Kozoroha musí hlídat svůj pitný režim, protože právě toto znamení trpívá nejvíce usazováním různých škodlivin v kloubech a také celém těle. Z masa jsou nejlepší ryby, a to i ty tučnější, jako je makrela, tuňák, losos, dobrý je i pstruh. Kozorozi by měli jídlo vždy prokládat dostatkem zeleniny, zvláště listové, špenátem, celerem, červenou řepou. Z příloh je vhodná čočka, kroupy a všechny luštěniny. Dobré je i jehněčí a drůbeží maso, občas neuškodí vaječná omeleta. Naopak je lepší omezit mléko a mléčné výrobky, volit spíše dietní typy kefírů a jogurtů, ale v malé míře. Z ovoce jsou vhodné všechny druhy citrusů, meruňky, borůvky, švestky a fíky na dobré zažívání. Je také dobré přidávat do jídla dostatek petržele, pažitky, kmínu a majoránky. Z bylinek jsou nejvhodnější kostival lékařský, kopřiva, máta, heřmánek, třezalka a také různé bylinkové směsi na pročištění organismu.

Vodnář (21.1. – 20.2.)

Vzdušný Vodnář je většinou neustále v pohybu a mívá také to štěstí, stejně jako Blíženci a Váhy, že bývá spíše štíhlejší konstituce. Nejvhodnější stravou pro toto znamení jsou mořské ryby, všechny plody moře, mléčné produkty, méně masa, spíše libové hovězí. Velké zeleninové přílohy a saláty, zvláště dobrá je pro Vodnáře čekanka, mrkev, listová zelenina, celer, ředkvičky, cuketa a kukuřice. Prospívají také celozrnné produkty a hodně ovoce, citrusů, meruněk, ale také ananasu nebo hroznového vína. Jako pochutiny jsou vhodné mandle, olivy, z koření je to estragon, libeček, kapary, fenykl, kmín a majoránka. Z bylinek jsou nejlepší ty „vodnářské" - šalvěj, měsíček, mateřídouška, devětsil, maceška, zlatobýl, listy rybízu a komonice. Pro dobrou náladu je ideální čokoláda.

Ryby (21.2. –20.3.)

Poslední, vodní znamení zvěrokruhu, nemívá problémy s jídlem a přibýváním, ale vzhledem ke své subtilnější nervové soustavě spíše se závislostí na různých lécích, alkoholu nebo kouření. Rybám, které jedí maso, jsou doporučovány lehčí typy hovězího masa, z drůbeže zvláště dietní krůtí maso na všechny způsoby, ryby a různé produkty moře v jakémkoliv množství. Ze zeleniny zvláště listová zelenina, okurky, cibule, ředkvičky, chřest, pórek a mořské řasy. Z ovoce jablka, švestky, hroznové víno, meloun, dále jsou vhodné ořechy a mandle. Z koření je to koriandr, zázvor a šalvěj. Vhodná je zvláště v podzimním nebo zimním období strava s dostatkem vitaminu C. Těm, kteří rádi bylinky a čaje, se doporučují zvláště třezalka, měsíček zahradní, dále také zklidňující meduňka, brutnák lékařský, komonice lékařská, mučenka a také dobromysl pro dobrou náladu.

-vv-

Mohlo by vás taky zajímat:


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 19. 5. 2024

Berani, budete se muset spolehnout na své analytické schopnosti a pevnou sebekontrolu, abyste se dostali z rozbouřeného moře, ve kterém se dnes nacházíte. A stresu se nevyhnete. Nejhorší nástrahou, která vás čeká v kariéře nebo při studiu, by bylo pochybovat o svých schopnostech. Máte příležitost, abyste si vyzkoušeli svou sebedůvěru. Jen se ujistěte, že obstojíte.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.