18. února 2017 10:30
Martina ČerňanskáJak navýšit vlákninu v jídelníčku? Poradíme vám
Všichni víme, že vlákninu potřebujeme nejenom pro zdravý chod našeho organismu, ale také je nám nápomocna i z hlediska hubnutí. Co ale o ní víte dál? Tušíte vůbec, jakými potravinami její přítomnost v našem organismu doplnit a čemu se vyhnout? Odpověď najdete v následujících řádcích.
„Pokud bychom se zaměřily na jídelníček u nás v Česku, zjistili bychom, že každý třetí konzumuje stravu chudou na vlákninu, čímž se zbytečně okrádá o mnohé benefity,“ vysvětluje odborník.
Co je vláknina a v čem nám může být tak prospěšná?
Vláknina dokáže objem přijaté stravy navýšit. Cítíme se tedy sytí, naše chuťové pohárky náhle přestanou toužit po sladkostech. Napomáhá k pročištění trávící soustavy od zbytků natrávené potravy a lze také konstatovat, že je naším pancířem a prevencí v jednom, co se týká nadváhy, propuknutí rakoviny střev (což je v Česku opravdu velmi častá varianta rakovinného bujení a střevních potíží).
Zkrátka a dobře, pokud se jí budete vyhýbat, můžete si zbytečně koledovat o zdravotní komplikace. A přitom stačí tak málo, začít jíst zdravě, vyváženě a vybírat potraviny bohaté na vlákninu.
„Když jsem se rozhodla skoncovat s nadbytečnými kilogramy, měla jsem obavu, abych vůbec zvládla svoji dietu zafinancovat. Žila jsem totiž v domnění, že zdravá strava a navíc ta hubnoucí je prostě drahá. A víte co? Není!
Nekupujte drahé a nefungující potravinové doplňky, nebo snad koktejly a začněte vařit od základů,“ vysvětluje Martina, která vlivem změny stravovacích návyků nejenom shodila, ale také tímto podpořila pravidelné vyprazdňování, které ji tolik trápilo.
Sepsali jsme pro vás tipy čtenářky Martiny, jak navýšit objem vlákniny ve vašem jídelníčku:
- Báječná a rozhodně chuťově povedená je kaše z pšeničných otrub. Vykašlete se na ty instantní varianty z pytlíku. Jsou k ničemu a ještě jsou plné cukru.
- Zamilujte si zeleninové saláty s kapkou olivového oleje, dochuťte je bylinkami.
- Doma upečené celozrnné pečivo posypte lněným semínkem. Máte-li zácpu, můžete si ho nadrtit a použít jako přírodní projímadlo.
- Namísto čokolády mlsejte sušené rozinky, švestky, lískáče, nebo mandle. Báječné jsou slunečnicová, nebo dýňová semínka.
- Špenát s uvařeným vajíčkem je opravdu rychlovka, která je navíc levná i zdravá.
- Kupujte pouze a jenom celozrnné pečivo. To bílé je sice levnější, ale pro náš organismus nemá žádnou výživovou hodnotu.
- Do čistě bílého jogurtu si nasypte jak ovesné vločky, tak kousky čerstvého ovoce jako jsou maliny, borůvky, jahody, mango, nebo na kolečka nakrájený banán.
- Nepijte komerční džusy, ale jedině čerstvě odšťavněné freshe z ovoce. Namixujte si také oblíbené smoothie a zasypte ho chia semínky.
Pitný režim a vláknina – Na co si dát pozor?
Dostatek tekutin je pro náš organismus klíčový, a to z mnoha důvodů. Rozvádí živiny po celém těle, nedostatek hydratace na sebe může upozornit jak zácpou, tak také často vracející bolestí hlavy, únavou, malátností a rozpoložením, kdy se cítíte tak nějak nemastně a neslaně. Pamatujte ale, že pokud přijímáte stravu bohatou na vlákninu, musíte také pít. Hydratujte organismus pomocí neperlivé vody a neslazeného zeleného, ovocného, nebo bylinkového čaje. Uvařte si polévky, pijte domácí koktejly, nebo tu a tam navíc k příjmu vody vypijte kefír, nebo hrnek podmáslí.
Martina dodává: „S nepravidelnou stolicí mně také pomohlo právě psylium, které se zalije vodou, nechá nabobtnat a pak se vypije.“
Mohlo by vás zajímat:
-lz-