8 věcí, které s vaším tělem udělá kořeněné jídlo
8 věcí, které s vaším tělem udělá kořeněné jídlo
Milujete ostrá jídla? Čerstvé chilli papričky a indické koření? Libujete si v pořádné pikantnosti? Pociťujete na pálivých pokrmech určitou závislost? Zbystřete. Přinášíme vám přehled, co se všechno s vaším tělem děje nebo může dít, když si dáte svou dávku oblíbeného chuťově výrazného jídla. Něco vás potěší, ostatní vás možná zarazí. Každopádně, nechte si chutnat.
Pomůže v boji proti nachlazení
Pikantní potraviny mohou být prospěšné obzvlášť tehdy, když obsahují chilli papričky. Vzhledem k tomu, že je tato zelenina plná vitaminů A a C, může přispět k posílení imunitního systému, a dokonce i bojovat proti nachlazení. Přidanou hodnotou je příjemné teplo, které má antibakteriální vlastnosti, může proto ve střevech potlačit počínající choroboplodné bakterie.
Zrychluje metabolismus
Jeden z nejoblíbenějších účinků kořeněných jídel. Kdo by nechtěl podstoupit dietu postavenou na tom, že si dáváte pikantní dobroty a ještě u toho spalujete kalorie. Může vám to pomoci se snížením obvodu v pase. V kořeněných pokrmech většinou nechybí látka zvaná kapsaicin (způsobuje pálivost papriček), která má na svědomí zrychlení metabolismu tím, že zvyšuje tepovou frekvenci a tělesnou teplotu.
Potíte se
Možná jste zažili chvilky, kdy jste si dali pěkně ostrou thajskou polévku a doslova jste si během toho, co jste jí jedli, museli otírat ubrouskem z čela kapičky potu. Důvodem je opět sloučenina zvaná kapsaicin, která tělo pořádně rozpálí. Jestli obědváte sami nebo s nejbližšími přáteli a rodinou, před nimiž se nemusíte za nic stydět, není problém. První rande či pracovní schůzku raději naplánujte někam, kde to „pálit“ nebude. Ač je pocení v přiměřené míře zdravé, nepůsobí zrovna přitažlivě.
Zhorší pálení žáhy
Ačkoliv pikantní pokrmy ve skutečnosti nezpůsobují pálení žáhy nebo žaludeční vředy, mohou obě nepříjemnosti zhoršit, jestliže na ně trpíte. Pokud jste náchylní k pálení žáhy, zmírněte dráždivé účinky koření bílým jogurtem nebo zakysanou smetanou. Jídlu to dodá jiný rozměr a navíc si doplníte jednu ze dvou až tří doporučených denních porcí mléčných výrobků.
Sprintujete na toaletu
Jeden z nejvíce nepříjemných účinků kořeněných jídel zasahuje střeva. Vzhledem k tomu, že koření působí jako dráždivý element, může dokonce rozpohybovat i naše trávení, tedy hlavně střeva. Látka kapsaicin může na některé lidi působit jako projímadlo. Zbytek si dokážete domyslet. Proto raději nic neriskujte a dávejte si ostrá jídla jen tehdy, bude-li někde poblíž toaleta.
Utlumí vaše chuťové pohárky
Ostrá jídla mají výraznou chuť. Pokud je konzumujete pravidelně a často, může se stát, že vám ta pikantnost omezí vnímání dalších chutí. Jestli si tedy chcete užívat vaše oblíbené dobroty i další roky, je lepší to s kořením nepřehánět, aby se z vašich úst nestala, jak se říká, „plechová tlama“, která může sníst cokoliv a je jí to vlastně jedno, protože pořádně nic necítí.
Dráždí vaši pokožku
Už se vám někdy stalo, že jste si po manipulaci s chilli papričkami sáhli na obličej a mohli jste se skoro zbláznit, jak to pálilo? Nebo jste si potřebovali vyndat nebo nandat kontaktní čočky, a přestože jste si ruce myli důkladně, stejně zůstaly mikročástečky na prstech a ve vašich očích pak nadělaly pořádnou paseku? Opatrně s tím, protože koření může vážně podráždit vaši pokožku nebo sliznice. Klidně si naneste před jídlem na rty balzám, abyste je chránili. A kořeněná jídla možná konzumujte raději s brýlemi místo kontaktních čoček.
Navnadí vás
Všimli jste si na sobě, že jste měli po nějakém pikantním nášupu chuť na sex, že jste byli nadržení? Ano, látka kapsaicin se mj. může pochlubit i svými afrodiziakálními účinky. Po ní je hned všechno „peprnější“, včetně vašich myšlenek.
-šp-