Pampelišky: Plevel, který chutná i léčí
Pro zahradníky je nepřítelem číslo jedna, pro vyznavače zdravé výživy je pampeliška snadný a chutný zdroj vitamínů a minerálů. Nemluvě o tom, s kolika zdravotními problémy dokáže tahle žlutá kráska pomoci.
Pampeliška je uznávaná léčivka, jak už napovídá její botanický název – smetanka lékařská. Čistí tělo od jedů, snižuje krevní tlak, podporuje trávení, zklidňuje a omlazuje pleť. Navíc zúrodňuje kompost a urychluje zrání...
První písemné zmínky o pampelišce (Taraxacum officiale) pocházejí ze sedmého století v Číně. Podrobnější záznamy zanechal středověk: mniši vyráběli z pampelišek například víno, které pročišťuje játra, má diuretické účinky a působí jako antirevmatikum. Z pražených kořenů, které jsou bohaté na minerály, se po staletí připravovala káva coby nápoj posilující zubní sklovinu a stavbu kostí. Možná ho pili za války i vaši prarodiče.
Léčivá od hlavy k patě
Nějak zužitkovat se dají vlastně všechny části pampelišky:
Kořen má žlučopudné a močopudné účinky. Je mírně projímavý a působí jako antirevmatikum a čisticí prostředek na játra. Používá se v době před květem, tepelně upravený.
Celá rostlinaje bohatá na vitamíny A, C, D a betakaroteny, obsahuje také potaš (kysličník draselný), vápník a jedenapůlkrát více železa než špenát! Čistí organismus od jedů (včetně drog, nikotinu a alkoholu), pomáhá léčit kožní a ledvinové potíže, podporuje krvetvorbu a stavbu kostí.
Čerstvé mladé listy podporují látkovou výměnu, užívají se při žlučových kamenech a snižují krevní tlak.
Napaste se pampelišek
Zchroupejte hrstku čerstvých pampeliškových listů denně po dobu tří týdnů. Pročistíte si tak játra i ledviny, což se bezprostředně projeví i na lepším stavu vaší pleti. Dejte jen pozor, abyste trhali rostliny, které jsou dál od silnic. Tato očistná kúra však není vhodná pro těhotné ženy.
Čerstvé pampeliškové listy i květy lze využít i do jarního salátu:
Pampeliškový salát se slaninou
Foto: Profimedia
Co budete potřebovat:
• 120 g libové anglické slaniny
• 250 g mladých čerstvých pampeliškových listů
• 2–3 lžíce oleje vhodného do salátu
• 1 lžíci balzamikového octa
• sůl a čerstvě mletý pepř
• 2 natvrdo uvařená vejce
1. Na pánvi opražte slaninu nakrájenou na tenké proužky. Vyjměte je z pánve a osušte na ubrousku.
2. Omyté a osušené listy pampelišky vychlaďte v lednici, aby zkřehly. Pak je natrhejte a nasypte do mísy. Přidejte slaninu, olej, ocet, osolte, opepřete a promíchejte.
3. Salát rozdělte na talíře a každou porci doplňte vejcem nakrájeným na kolečka. Podávejte ho s čerstvým pečivem nebo posypaný opečenými chlebovými kostičkami.
Napijte se na zdraví
Z květů pampelišek si můžete vyrobit také domácí pampeliškové víno, které skvěle čistí krev, snižuje krevní tlak a podporuje látkovou výměnu.
Co budete potřebovat:
• 2 l pampeliškových květů
• 2 l pramenité vody
• kůru z 1 pomeranče + 1 citron
• 1 kg cukru
• 2,5 cm kořene zázvoru
• 1/2 lžíce pivovarnických kvasnic
• 1/2 krajíčku chleba
1. Květy nasypte do velkého hrnce a přelijte právě vroucí vodou. Hrnec překryjte čistým plátnem a nechte 3 dny stát, občas promíchejte.
2. Vodu slijte do jiného hrnce, přidejte nakrájenou pomerančovou kůru, cukr, zázvor a dobře omytý citron nakrájený na plátky a povařte 30 minut.
3. Pak tekutinu slijte a vychlaďte, přidejte kvasnice namazané na chleba a nechte znovu 2 dny stát.
4. Víno přefiltrujte, nejlépe do soudku, dobře zazátkujte a nechte dva měsíce zrát. Pak víno stočte do lahví a uzavřete korkem.
Z čerstvých pampeliškových listů se zase připravuje čaj pro krásu a dobrou kondici:
Čtvrt šálku čerstvých pampeliškových listů natrhaných na kousky přelijte vroucí vodou. Po 5 minutách sceďte a čaj popíjejte vlažný.
Pampeliškou proti nachlazení
Na léčbu kašle a nachlazení se odedávna používá pampeliškový med, ačkoli by se mu asi správně mělo říkat spíše sirup, protože nejde o med v pravém slova smyslu. Jestli ho chcete zkusit, tady je recept:
Nasbírejte 300 pampeliškových květů, nejlépe v poledne, kdy jsou hodně rozvité. Opláchněte je, zalijte litrem vody, povařte asi 20 minut a nechte stát 24 hodin. Pak tekutinu slijte přes čisté plátno, dobře vymačkejte a zbytky květů vyhoďte. K tekutině přidejte 1 kg cukru (nejlépe třtinového), šťávu z 1 citronu a z 1 pomeranče a zvolna vařte za občasného promíchání nejméně hodinu, dokud med nezačne houstnout. Hotový med rozlijte do čistě vymytých skleniček, uzavřete je, obraťte dnem vzhůru a nechte vychladnout.
Pampelišky pro váš půvab a krásu
Pampelišky lze používat i zevně jako pleťový čisticí a pěsticí přípravek. Dokážou ošetřit mastnou pleť se sklonem k akné. Mléčná tekutina, která prýští z utrženého stonku, dokáže zklidnit pleť podrážděnou sluncem. Pojídáním pampelišek se dají i částečně zesvětlit hnědé skvrny na rukou.
Pampeliškový ocet
Používá se do oplachu vlasů po umytí nebo do koupele jako tonikum a čistič. Po bohatství minerálů pomáhá na suchou pokožku hlavy a na mastné vlasy.
Do láhve s vinným octem vložte 15 pampeliškových listů a 4 květy. Láhev uzavřete a postavte ji na 10 dnů na slunné místo, denně protřepávejte. Pak ocet přeceďte, staré pampelišky nahraďte novými a proces opakujte. Nakonec, po důkladném protřepání, ocet přefiltrujte, vlijte zpět do láhve a přidejte pár čerstvých listů.
Jarní tonikum
Máte nečistou mastnou pleť a zvykli jste si na napařování? Pak vám přijdou vhod pampeliškové listy – buď do napařovací lázně nebo přímo na pleť. Čistou gázu nebo plátno namočte do horkého odvaru a co nejteplejší (vyzkoušejte nejdřív na lokti) přiložte na obličej.
"Živé květy"
Dvě hrsti čerstvých květů louhujte 30 minut v půl litru vroucí vody (nevařte!). Použijte na omývání jako kosmetickou vodu.
Pleťová voda
Tiší spálenou pokožku po přehnaném slunění a zklidňuje horkem podrážděnou pleť. Připravíte si ji snadno a rychle. Pampeliškové listy a květy spařte vroucí vodou – na dva šálky pampelišek čtyři šálky vody. Přidejte deset dutých stonků a nechte deset minut louhovat. Pak tekutinu řádně protřepte, přefiltrujte nebo přeceďte, dejte vychladit a naplňte do lahvičky s rozprašovačem. Aplikujte na podrážděnou pleť, dokud se nezklidní.
Mohlo by vás taky zajímat: