Nejlepší bylinky pro ženy: Obejdete se bez hormonů!

V dnešní době existuje nespočet doplňků pro zdraví a tabletek téměř pro každou nesnáz. Určitě však nešlápnete vedle, když se porozhlédnete po ryze přírodních elixírech.

Tentokrát máme spadeno na bylinky a jejich kouzelné účinky na zdraví ženy. Mrkněte se a oddejte se do péče přírody.

Fytohormony: Hormony z lůna přírody

Bylinky pomáhají například při potížích v klimakteriu. Jetel luční se může chlubit množstvím fytoestrogenu, který v sobě ukrývá. V těle tedy báječně zastoupí funkci estrogenu, který se s útlumem vaječníků postupně vytrácí. Velmi podobný účinek má jetel červený. Fytoestrogeny představují další variantu pro ženy, jež nechtějí podstoupit hormonální léčbu. Ta s sebou často přináší nežádoucí účinky a také možná zdravotní rizika. Tip: V případě, že hormony v pilulkách nemůžete užívat, zkuste vaječníky a celkovou endokrinní soustavu „probudit“ hormonální jógou.

Meduňka a kozlík lékařský: Pocit klidu a správný krok k navození kvalitního spánku

Meduňka ztělesňuje spolehlivou cestu k nalezení klidu a vymýcení stresu. Hrnek meduňkového čaje s medem pohladí nejen chuťové pohárky, ale i psychiku a celé tělo. Uleví se trávicímu ústrojí a zatočíte s opary – nové studie ukazují právě na výše zmíněné účinky. Tip: Pár snítek meduňky si přidejte do ovocného salátu. Velmi oblíbená je kombinace kozlíku a meduňky při problémech se spánkem.

Kořen discorea

Najdete jej rovněž pod názvem jam či smldinec chlupatý a již po staletí byl využíván jako prostředek k otěhotnění. Báječnou zprávou pro ženy je fakt, že kořen obsahuje přírodní progesteron a navíc harmonizuje hladinu estrogenu, což je opravdu velmi důležitá funkce. Nárůst estrogenu může být na vině při vzniku rakovinného bujení, myomů a cyst. Účinně „stopne“ náladovost, zavlaží intimní partie ženy, zmírní noční pocení a spánkový deficit.

Kontryhel: Bylinka ženami milovaná

Kontryhelovou nať pořídíte v lékárně, pravidelné popíjení čaje působí snad na všechna typicky ženská trápení. Zabírá na bolestivou menstruaci, účinně stimuluje dělohu, pomáhá s mykózou a dalšími vaginálními záněty. V internetových diskuzích si kontryhel chválí pro nárůst děložní sliznice. Ta je důležitá pro zahnízdění vajíčka.

Bylinky osvěží pokrmy a provoní kuchyni

Stále ještě používáte sušené bylinky při vaření? Přesedlejte na ty čerstvé, a pokud si v pěstování bylinek nevěříte, vsaďte na ty prodávané v květináči. Běžně v supermarketech natrefíte na mátu, meduňku, bazalku, oregano, pažitku nebo kopr. Po vyzkoušení se už nebudete chtít vrátit k sušené variantě v sáčku.

A jaké bylinky máte nejraději vy? Dejte nám vědět, budeme se těšit! Pište na prima-zeny@iprima.cz!

-lz-


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 26. 5. 2024

Berani, při prohlížení fotoalb, přestavování nábytku a vzpomínání na minulé časy můžete pocítit nostalgii. V mysli se vám vybaví emocionální události, se kterými jste se v době, kdy se staly, možná ještě plně nevyrovnali. Staré pocity, o kterých jste si mysleli, že jsou pryč, by se mohly vynořit a vehnat vám slzy do očí. Upřímně se těmto pocitům postavte čelem nyní, místo abyste je zase na další desetiletí někam nacpali.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.