Příroda ve službách krásy a zdraví: Jak na vysušené ruce

Kůže na rukou je jednou z nejméně chráněných, ale přitom nejvíce namáhaných částí pokožky těla, protože častěji přichází do styku s chemikáliemi, nečistotami i nepřízní počasí.

V kůži na hřbetu ruky a prstech se oproti jiným partiím těla nachází menší počet mazových žláz, což znamená obecně nižší produkci mazu a tím i menší promaštění kůže. Na dlaních scházejí mazové žlázy úplně, tudíž k tolik potřebnému promaštění pokožky nedochází prakticky vůbec.

Exotický gel

Pokožku rukou účinně hydratuje vnitřní gel z aloe vera. Jeho aplikace je velmi jednoduchá: list aloe vera podélně rozřízněte, seškrábněte vnitřní vrstvu a tu vetřete do kůže. Nebo gel smíchejte s jakýmkoli zastudena lisovaným olejem (nejlépe to půjde v mixéru) a do vysušené kůže opatrně masírujte.

Med a olej

Prověřený přírodní recept je zábal z medu a oleje (použijte zastudena lisované olivový nebo slunečnicový, skvělý je mandlový). Důkladně promíchejte 1 díl medu a 1 díl oleje a tuto směs pak používejte buď jako krém na ruce, nebo ještě lépe jako zábal. Na ruce naneste „poctivou“ vrstvu směsi a důkladně vmasírujte do pokožky. Pak si na ruce navlékněte lehké rukavice z čisté bavlny a nechte působit nejméně 6 hodin.

Noční zábal

Mast z měsíčku lékařského je efektivním přípravkem na ošetření suché a popraskané kůže, ale třeba i popálenin a některých ekzémů. Má vynikající antiseptické, zjemňující, zvláčňující a regenerační účinky. Je hojivá a dobře ji snášejí i lidé s velmi citlivou kůží. Používat ji můžete buď jako každodenní ošetřující krém, nebo jako noční zábaly: suché ruce potřete měsíčkovou mastí, přes ni položte vlhký kousek látky (aby se mast nevsákla do vrchní tkaniny) a lehce převažte obvazem nebo si navlékněte lehké rukavičky.

Prima tip: Domácí měsíčková mast

Dvě hrsti najemno nasekaného mladého, čerstvého měsíčku (stvol, list a květ) nasypte do nádoby s rozehřátým čistým vepřovým sádlem (500 g) a nechte zesklovatět jako cibulku. Sejměte a nechte v chladu nejméně 24 hodin rozležet. Pak pomalu rozehřejte, přidejte plnou hrst nasekaných měsíčkových květů, nechte prohřát, sejměte a opět nechte nejméně 1 den v chladu. Potom rozehřejte, propasírujte přes jemné sítko a dejte do tmavé nádoby, uzavřete a uložte na tmavém a chladném místě.

Přečtěte si také:

(leo)

Foto: istockphoto.com


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 25. 4. 2024

Berani, vyhlídky na dnešní den jsou vynikající. Současné uspořádání planet a poněkud tísnivá atmosféra posledních dnů vás inspirují ke změně prostředí a návštěvě nových míst. Proč si nenaplánovat malý výlet? Všechna znamení naznačují, že právě teď je pro takové dobrodružství ta nejlepší doba. Pokud budete otálet, budete se cítit opět zaseknutí ve staré rutině.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.