Kozlík lékařský: Pomůže s nespavostí, stresem i depresemi

Ne nadarmo se říká „raději se na to vyspíme“ nebo „ráno moudřejší večera“. Díky spánku opouštíme své každodenní starosti, naše tělo a naše mysl se uvolní a naberou nové síly do dalšího dne. Odborníci radí využít místo prášků raději přírodní cestu pomocí bylinek.

„Než zamíříte k lékaři pro hypnotika, zkuste kozlík lékařský. Už jeho název napovídá, že je lidskému zdraví prospěšný. Působí příznivě proti nespavosti – zkracuje dobu usínání a zlepšuje kvalitu spánku. Také zklidňuje srdce a tím snižuje krevní tlak. Kromě toho působí také proti depresi a křečím,“ říká odbornice na přírodní léčbu Jana Ranušová.

Aby měl náš mozek i všechny další orgány čas na obnovu, musí být spánek dostatečně dlouhý a hlavně dostatečně hluboký. Bez kvalitního spánku si neodpočine ani centrální mozková soustava, což pocítíme následující den, kdy se budeme cítit unavení, naše pozornost nebude tak ostražitá a myšlení se zhorší.

Kdo nespí, stárne

Spánkem strávíme přibližně třetinu života, bez něj by člověk dlouho nepřežil. Hluboký spánek pomáhá regenerovat celé tělo, a to zejména v době stresu, nemoci či jiného oslabení organismu. Ne vždy ale v takovém stavu dokážeme usnout. Často se budíme, potíme či převalujeme.

Dlouhodobě nekvalitní spánek pak vede ke změnám podobným stárnutí. Buňky a tkáně se dostatečně neregenerují, přichází chronická únava, problémy s koncentrací, podrážděnost, neklid a mnoho dalších zdánlivě neškodných potíží, které ovšem můžou vést až k útoku imunitního systému na vlastní organismus.

Kde ho sehnat

Kozlík lékařský si můžete opatřit sami nebo si jej můžete koupit v lékárně v podobě tobolek, které obsahují práškovaný kořen bylinky. „Léčivé přípravky na bázi kořene kozlíku lékařského jsou obecně dobře snášeny a oproti hypnotikům mají jen minimum nežádoucích účinků. Jejich velikou předností je zklidňující efekt při rozrušení a neklidu. Při apatii naopak dokáží povzbudit k větší aktivitě,“ doporučuje Ranušová a dodává: „V dnešní hektické době přestáváme vnímat signály svého těla. Přitom kvalitní spánek je společně se zdravou stravou a pohybem základním pilířem našeho zdraví.“

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 10. 6. 2023

Berani, možná dnes pocítíte nutkání vstát a odejít. Řiďte se tímto instinktem a dejte se do práce. Toužíte se pustit do práce na určitých projektech. Klíčové pro vás nyní je, abyste se ujistili, že ty, které jsou již zahájeny, budou dokončeny dříve, než se pustíte do dalších. Nedovolte lidem, aby vám stáli v cestě k pokroku. V případě potřeby uchopte otěže do svých rukou.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.