zpět

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.
zpět

Výpočet ascendentu

Pro výpočet svého ascendentu zadejte datum a čas narození.
zpět

Horoskop pro Vás každý týden

Stačí vybrat znamení a zadat Váš email. Jednou týdně vám zašleme horoskop pro vaše znamení.
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

Kozlík lékařský: Pomůže s nespavostí, stresem i depresemi

Nemůžete usnout? Zkuste místo prášků sílu přírody.
Autor: Thinkstock Nemůžete usnout? Zkuste místo prášků sílu přírody.
anna kopečková , Vydáno: 19.09.2015
Ne nadarmo se říká „raději se na to vyspíme“ nebo „ráno moudřejší večera“. Díky spánku opouštíme své každodenní starosti, naše tělo a naše mysl se uvolní a naberou nové síly do dalšího dne. Odborníci radí využít místo prášků raději přírodní cestu pomocí bylinek.

reklama

„Než zamíříte k lékaři pro hypnotika, zkuste kozlík lékařský. Už jeho název napovídá, že je lidskému zdraví prospěšný. Působí příznivě proti nespavosti – zkracuje dobu usínání a zlepšuje kvalitu spánku. Také zklidňuje srdce a tím snižuje krevní tlak. Kromě toho působí také proti depresi a křečím,“ říká odbornice na přírodní léčbu Jana Ranušová.

kozlík_rostlina Foto:

Aby měl náš mozek i všechny další orgány čas na obnovu, musí být spánek dostatečně dlouhý a hlavně dostatečně hluboký. Bez kvalitního spánku si neodpočine ani centrální mozková soustava, což pocítíme následující den, kdy se budeme cítit unavení, naše pozornost nebude tak ostražitá a myšlení se zhorší.

Nespavost: Proč nás trápí a jak vlastně vzniká?

Nespavost: Proč nás trápí a jak vlastně vzniká?

Kdo nespí, stárne

Spánkem strávíme přibližně třetinu života, bez něj by člověk dlouho nepřežil. Hluboký spánek pomáhá regenerovat celé tělo, a to zejména v době stresu, nemoci či jiného oslabení organismu. Ne vždy ale v takovém stavu dokážeme usnout. Často se budíme, potíme či převalujeme.

Dlouhodobě nekvalitní spánek pak vede ke změnám podobným stárnutí. Buňky a tkáně se dostatečně neregenerují, přichází chronická únava, problémy s koncentrací, podrážděnost, neklid a mnoho dalších zdánlivě neškodných potíží, které ovšem můžou vést až k útoku imunitního systému na vlastní organismus.

 

Kde ho sehnat

Kozlík lékařský si můžete opatřit sami nebo si jej můžete koupit v lékárně v podobě tobolek, které obsahují práškovaný kořen bylinky. „Léčivé přípravky na bázi kořene kozlíku lékařského jsou obecně dobře snášeny a oproti hypnotikům mají jen minimum nežádoucích účinků. Jejich velikou předností je zklidňující efekt při rozrušení a neklidu. Při apatii naopak dokáží povzbudit k větší aktivitě,“ doporučuje Ranušová a dodává: „V dnešní hektické době přestáváme vnímat signály svého těla. Přitom kvalitní spánek je společně se zdravou stravou a pohybem základním pilířem našeho zdraví.“

Společně stres přemůžeme

6 neobvyklých způsobů, jak bojovat se stresem

reklama

Související témata: spánek , deprese , nespavost , stres , bylinky , kozlík

reklama

Přečtěte si také

reklama