Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
zpět

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.
zpět

Výpočet ascendentu

Pro výpočet svého ascendentu zadejte datum a čas narození.

Pivo: 8 blahodárných účinků, které má jeho mírné pití

Český národ dobře ví, jak zdravý nápoj umí vařit. Ale aby měl opravdu blahodárné účinky, musí se pít s mírou.
Vydáno: 07.07.2017
Třetinka denně úplně stačí
Třetinka denně úplně stačí Autor: iStock
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

 

Kde se pivo vaří, tam se dobře daří. Už naši předci věděli, že pivo je zdravé. Podle některých vědců je pivo dokonce zdravější než do nebes vynášené červené víno. Pokud však chcete z léčivých účinků piva vytěžit maximum, ideální jsou jedna až dvě sklenice denně (třetinky), jinak dosáhnete spíše opačného efektu.

 

A co tedy oblíbený nápoj vlastně všechno umí?

Udržuje silné kosti

Jedna lahev piva každý den pomáhá zabránit ztrátě kostní hmoty. Studie výzkumníků z americké Tuftovy univerzity odhalila souvislost mezi hustotou kostí a spotřebou piva. Tyto pozitivní přínosy má pivo však jen v mírném množství, naopak velkým pijákům hrozí, že jejich kosti budou slabé.

Pivo je také bohaté na křemík, což je další minerál, který pomáhá udržovat kosti zdravé. Také pomáhá chránit před Alzheimerovou chorobou. Strava bohatá na křemík by mohla zabránit absorpci hliníku v mozku, což udržuje mozek v pozoru a aktivní a slouží jako prevence duševního onemocnění.

Obsahuje důležitou vlákninu

Pivo je jedním z mála nápojů, které obsahují vlákninu. Je totiž vyrobeno z fermentovaného sladového ječmene a pšenice, což jsou celá zrna plná vlákniny. Konečným výsledkem fermentace je na vlákninu bohatý alkoholický nápoj. Vláknina se váže na tuk a působí jako přírodní projímadlo, chrání před kardiovaskulárními chorobami a ještě podporuje hubnutí.

Zmírňuje stres

Není nic lepšího než velká sklenice vychlazeného piva po zvlášť náročném dni, že? Pokud pijete pivo, abyste se zbavili negativních pocitů, věda vám dává za pravdu. Mírná konzumace alkoholu pomáhá zmírnit stres a úzkost, což jsou dvě z hlavních příčin onemocnění srdce. Vědci zjistili, že alkohol snižuje riziko úmrtí na srdeční infarkt a také snižuje riziko mrtvice.

Je však třeba říct, co je to mírné pití alkoholu. Záleží na množství etanolu, které daný nápoj obsahuje. Porce nápoje s obsahem 10 gramů čistého alkoholu odpovídá například jednomu malému panáku tvrdého alkoholu, deci vína nebo malému světlému 10° pivu. Doporučená dávka, která nemá na lidské tělo negativní následky, jsou pro muže dvě až čtyři jednotky alkoholu a u žen jedna až tři jednotky. Pokud člověk vypije v jeden den více než pět jednotek, vážně hazarduje se svým zdravím.

Snižuje riziko onemocnění cukrovkou druhého typu

Pivo pomáhá minimalizovat pravděpodobnost vzniku diabetu druhého typu. Studie ukazují, že mírní konzumenti piva ve srovnání s nepivaři mají asi o 30 procent menší pravděpodobnost, že touto nepříjemnou a život ohrožující nemocí onemocní. Chmel, který dává pivu jeho typicky hořkou chuť, totiž obsahuje látky zvané humulony. Tyto sloučeniny u konzumentů piva tlumí vznik diabetu.

Chrání před infekcí a zánětem

Pití piva pomáhá zabránit bakteriálním infekcím. Chmel totiž tvoří hořké květy s výkonnými antimikrobiálními a antivirovými vlastnostmi a konzumace přiměřeného množství piva denně tak snižuje riziko onemocnění infekčními chorobami, včetně nachlazení a chřipky. Sloučeniny v chmelu také chrání před zánětem.

Dodává tělu základní živiny

Tmavé pivo obsahuje antioxidanty a vitamíny. Antioxidanty chrání před oxidačním stresem tím, že v těle odbourávají volné radikály. Odborníci se domnívají, oxidační stres může za stárnutí buněk a za nevyléčitelná onemocnění, jako je rakovina a diabetes. Tytéž živiny udržují svaly silné a poddajné. Vitamíny v pivu zase brání zhoršení stavu kostí a svalů.

Snižuje riziko srdečních chorob

Pivo je bohaté na rozpustnou vlákninu. Pití malého množství piva pravidelně snižuje hladinu špatného cholesterolu v těle, což napomáhá udržet zdravé srdce a cévy.

Je skvělým iontovým nápojem

Pivo může být i skvělým nápojem po sportovním výkonu, protože dokáže tělo rychle zavodnit a vyrovnat hladinu iontů. Jelikož se jedná o čistě přírodní nápoj, je mnohem vhodnější než kterékoli běžně dostupné iontové nápoje. Aby však splňovalo kritéria dobrého iontového nápoje, mělo by být bez alkoholu.

-lk-

Mohlo by vás taky zajímat:

7 osvěžujících nápojů, které můžete pít v horku místo vody

Když je venku horko, je důležité hodně pít, a voda je v tomto směru nejlepším nápojem. Ne každému ale chutná jen obyčejná, ničím neochucená voda, ale nechce do sebe lít limonády a jiné nápoje plné cukru nebo sladidel. Naštěstí se dají vyrobit i takové drinky, které vás osvěží stejně, nebo lépe, než voda, je v nich minimum kalorií a budou vám chutnat.

Přírodní ochucená voda

Přírodní ochucená voda

Hitem posledních let jsou vody, do kterých přidáte ovoce, případně i zeleninu nebo bylinky a necháte jejich chuť do vody hezky vyluhovat. Kombinovat přísady můžete zcela podle vlastní chuti.

Zkuste do džbánku dát třeba hrnek nakrájených jahod, hrnek plátků čerstvé okurky, 2 nakrájené limetky, 1/4 hrnku lístků čerstvé máty a kostky ledu. Všechno to můžete lehce rozmačkat, ale nemusíte. Do džbánku nalijte vodu (klidně perlivou) a nechte stát hodinu nebo i déle (třeba přes noc) v lednici, aby voda do sebe vstřebala všechny chutě.

 

A tady je pár dalších možností, co můžete dát do džbánku s vodou:

• 2 nakrájené plátky vodního melounu + malou hrst bazalky (lehce ji promněte v prstech)

• 4–6 nakrájených jahod + 1/2 nakrájeného citronu + malou hrst bazalky (lehce ji promněte v prstech)

• 2 pomeranče + 1 citron + 1/2 okurky (vše nakrájené na plátky) + hrst mátových lístků

• 2 pomernače nakrájené na plátky + hrst čerstvého koriandru

 


Pro dostatečný příjem vlákniny není třeba jíst žádné speciální potravinové doplňky

Vláknina v jídelníčku aneb Jak si vykartáčovat střeva

Možná žijete už dlouho ve stresu, ani o tom nevíte

Poznáte, že vás drtí stres?


Článek je zařazen v: alkohol, stres, vláknina, cukrovka, pivo, kosti, letní nápoj, zdravý nápoj, iontový nápoj, co pít po cvičení
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama