Dodržujete pitný režim? Více jak polovina Čechů ne!
60 % Čechů vypije v práci maximálně 1 litr tekutin, důsledkem je nesoustředěnost i únava.
Ačkoliv je téma pitného režimu takřka denně diskutováno a o důležitosti jeho dodržování jsme důkladně informováni, stále se najdou tací, kteří jej podceňují. Doma, na výletě nebo na dovolené lze dostatečný příjem tekutin uhlídat relativně snadno, jaké možnosti ale mají zaměstnanci při práci?
Celých 48 % Čechů vypije v práci denně přibližně 1 litr tekutin. Najdou se však i tací, kteří v práci vypijí maximálně půl litru nápojů. Konkrétně se jedná o každého desátého Čecha. „V teplém počasí by měl dospělý člověk vypít minimálně 2 litry tekutin denně,“ říká RNDr. Pavel Suchánek z Fóra zdravé výživy a dodává: „Nachází-li se v klimatizovaném prostředí, pak se ovšem toto množství zvyšuje. Klimatizace totiž vysušuje vzduch a snižuje tak pocit, že se člověk potí. Tím nabývá falešného klidu a pohodlí, i když ve skutečnosti může výrazně dehydrovat.“
Z aktuálního průzkumu, který mezi 500 respondenty uspořádala značka vod Rajec, vyplývá, že s dodržováním pitného režimu má v práci problém většina Čechů. 60 % z nich vypije v práci maximálně 1 litr tekutin. Kromě celkového množství je problematická i pravidelnost doplňování tekutin
Bolest hlavy, nesoustředěnost i únava
Správné dodržování pitného režimu je přitom pro udržení dobrého zdraví klíčové a jeho podceněním se rapidně zvyšuje riziko dehydratace organismu. „Nedostatek tekutin se kromě bolestí hlavy projevuje nesoustředěností, podrážděností a únavou,“ popisuje odborník z Fóra zdravé výživy. Pro zaměstnance tak může mít dehydratace velmi výrazný vliv na pracovní výkon i celkovou pohodu. Ve většině případů dostačující 2 litry tekutin se daří podle průzkumu vypít pouze zhruba třetině zaměstnanců. Přesto je pro většinu Čechů dodržování správného pitného režimu v práci často problematické.
Nečekejte na žízeň
Na vině bývají omezené možnosti soustředění se na pravidelné doplňování tekutin. 40 % Čechů přiznává, že tak v práci pijí pouze tehdy, pocítí-li žízeň. Žízeň je však sama o sobě již prvním signálem dehydratace a tedy nežádoucím stavem. Lepší než nárazové vypití velkého množství tekutin je pít po menších dávkách a v kratších intervalech v průběhu celého dne. Na svůj pitný režim dávají pozor především ženy. Naopak se však bohužel najde 17 % Čechů, kteří nechávají svůj pitný režim vyloženě náhodě a pijí pouze tehdy, když si vzpomenou.
Voda jako základ, vědí hlavně ženy
Z hlediska druhu nápojů, které v práci převážně pijí, jsou Češi takřka vzorní. Více než polovina jich podle průzkumu staví svůj pitný režim na čisté vodě. „Základním nápojem by měla být voda, a to v jakékoliv formě. Vhodné jsou také rozředěné džusy, ovocné šťávy, občas i sklenička slazené limonády, pokud je pracovní náplň náročnější. Výraznou většinu tekutin by však měla tvořit kvalitní lehce mineralizovaná voda,“ zdůrazňuje Pavel Suchánek z Fóra zdravé výživy. Průzkum ukázal, že výrazně více ji přitom preferují ženy než muži. Čistá voda je základem pitného režimu v práci pro 58 % žen. Mezi muži je to pouze 43 % z nich.
Nějakým způsobem ochucená voda je hlavním nápojem v práci pro zhruba čtvrtinu dotázaných. Za zmínku stojí ještě čaj, který slouží jako hlavní nápoj pro cca desetinu zaměstnanců. Limonádu, džusy, kávu a další nápoje vnímají pak spíše jako doplňkové nápoje pro zpestření pitného režimu.