Trpí rýmou celá rodina? Máme pro vás tipy, jak to řešit

A je to tady! Děti přišly ze školy s rýmou, manžel už začíná také posmrkávat a je tak jen otázkou času, kdy to skolí i vás. Pokud se rýma v rodině sejde, obvykle to stojí za to. Jak ji přežít a ještě se rychle uzdravit?

Týden ani sedm dní se trápit rozhodně nemusíte. Zkuste účinnou pomoc z lékárny i osvědčené triky našich babiček. Kombinace obojího zabere určitě.

Zahřejte se od nohou

Až se doma zachumláte do pyžam a županů, zkuste dát nožky do lavoru s horkou vodou a pěkně prohřáté pak do tlustých ponožek. Rýma způsobuje překrvení nosní sliznice vedoucí až k ucpání nosu. Působením horké vody a tepla se roztáhnou cévy v prohřívaných nohách a tím se mimo jiné odkrví i nosní sliznice. Zmírníte si tak pocit ucpaného nosu.

Dobré jídlo a čerstvý vzduch

A že máte rýmu a nic vám nechutná? Uvařte buď pořádnou česnečku nebo silný vývar. Nadarmo se neříká, že česnek je přírodní antibiotikum. Pro děti je lepší jemnější vývar, který zasytí, zahřeje a ještě jim dodá potřebné tekutiny. Zkusit můžete také specialitku – vejce na hniličku posypané pořádnou dávkou čerstvého křenu. Pochutnáte si a krásně protáhnete nos. Výborné je pití domácího zázvorového čaje. Nastrouhaný čerstvý zázvor přelijte vroucí vodou, dle chuti přidejte med nebo třeba sirup z agáve, který je vhodný i pro ty, kteří v novém roce hubnou. Po poradě s lékařem ho mohou i diabetici, neboť nezvyšuje hladinu krevního cukru tak rychle, jako třeba právě med.

Nezapomeňte také pravidelně větrat, čerstvý vzduch je důležitý pro miminka stejně, jako pro rodiče. Na noc můžete dát na topení mokré ručníky či prostěradla, bude se vám dýchat lépe. Hlavu si dejte do vyšší polohy pomocí polštáře nebo podložením matrace.

Po čem sáhnout v lékárně

Přírodní mořskou vodu použijte při prvních příznacích rýmy. Mořská voda čistí a posiluje nos a u malých dětí je také výborným pomocníkem při odsávání hlenů – hleny v nose naředí a odsávačka je snáze odsaje. Pokud máte vy nebo dítě ucpaný nos, ptejte se v lékárně po speciální mořské vodě na ucpaný nos. Uvolní ho díky své přiměřené koncentraci soli a díky mědi působí i protibakteriálně. Proto je vhodným pomocníkem při bakteriální rýmě (projevuje se hustějším zelenožlutým hlenem).

Pokud už sáhnete po léčivých kapkách nebo spreji na rýmu, zvolte přípravek bez konzervačních látek – působí v plném rozsahu, ale je v nose šetrnější a trvání rýmy může zkrátit až o dva dny.

Nezapomeňte zajít také do drogerie pro papírové kapesníky; jejich používání je hygieničtější než neustálé vytahování kapesníku látkového, který je plný bacilů.

autor: JJ


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 30. 5. 2024

Možná cítíte větší touhu pátrat po svých rodinných kořenech než kdy jindy. Vaše pátrání může být tak hluboké a intenzivní, že možná dokonce přesáhnete rámec genealogie a začnete studovat archeologii, abyste se naučili, jak vnést trochu soudržnosti do podivných kousků rodinných pozůstatků, které objevíte.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.