Zdraví a nemoci

31. března 2016 04:45

Lucie Průchová

Udělejte si v sobě maximální pořádek!

Udělejte si v sobě maximální pořádek!

Z kalendáře na nás mrká jaro, které je nejenom symbolem probouzející se přírody, ale také tím nejvhodnějším obdobím pro očistu těla i duše. Nasajte po ospalé, nudné a nekonečné zimě energii formou lehkého jídelníčku, pohybu, odpuštění a optimistických myšlenek. S takovou výbavou budete proplouvat letošním rokem jako znovuzrození, a tak nějak vám všechno vám půjde skvěle od ruky.

Nemáme vás v plánu nutit, abyste se nechali nalákat na pořízení detoxikačních pilulí, nápojů nebo snad očisťujících náplastí, to vůbec ne. Ani abyste šilhali hlady. Namísto těchto extrémů zkuste omezit příjem tuků, cukrů, éček a jiných nadbytečných látek, které jsou ve velkém přidávány například do polotovarů. Naopak se svezte na vlně ovoce, zeleniny a zdravých, lehce stravitelných pokrmů, které tělu dodají energii, pročistí organismus, napomohou k redukci váhy a znásobí odolnost vaší imunity.

Jezte zdravě

Vyzkoušejte oblíbené vietnamské polévky, které si doma uvaříte od naprostých základů, oproti těm hustým, ve kterých mnohdy stojí lžička. Namísto kaloricky náročných knedlíků si poručte jako přílohu bulgur nebo oblíbenou quinou. Pokud vás bezmasá jídla nelákají, preferujte snadněji stravitelné ryby. A i když nejste vegetariáni a maso si dopřáváte rádi, není na škodu jeho příjem zredukovat a vsadit na špenát, cizrnu, hrách nebo čočku. Servírujte saláty, ve kterých má své místo syrová zelenina, kozí sýr, olivový olej nebo červená čočka. Tip: Pokud byste rádi dáli odpočinout zažívání a střevům, naordinujte si ovocný nebo zeleninový den, během kterého budete popíjet čaj (zelený či jiné detoxikační směsi), neperlivou vodu s kapkou citronu nebo limety. V rámci očisty si odřekněte také kávu a alkohol.

Co se týká bylinek a rostlin, které mají na naše tělo očistný efekt, vybírat můžete z ostropestřce mariánského cílícího na pročištění jater, toxiny a jiné odpadní látky dokonale odvádějí kopřivy, skvělé jsou také mladé pampelišky. A pokud budete chtít tělu dopřát víc vitamínů, minerálů a živin, nechejte si naklíčit vojtěšku, řeřichu, fazoli mungo či hrách.

Jakmile vás bude honit mlsná, připravte si raw dort, nebo si smlsněte na hrsti mandlí, lískáčů, nebo sušeného ovoce. Kupujte ale to, co není doslazováno. Tímto způsobem mlsání získáte také energie a můžete dát sbohem energy nápojům, jež zbytečně zatěžují naše tělo. V případě, že jste zvyklí pít ovocné džusy z krabice, odšťavněte si čerstvou zeleninu s ovocem nebo využijte jejich dužinu v oblíbených smoothie, kam můžete přidat například chia semínka. Tip: Bojujete s cholesterolem? Pochutnejte si na hlívě ústřičné!

Jóga, procházky a masáže

Indové věří, že pravidelné cvičení jógy dokáže v organismu nastartovat ozdravné procesy a vybírat můžete hned z několika druhů (bikram jóga, hormonální jóga, power jóga nebo aqua jóga). Čtenářka Martina propadla té hormonální. „Jako dospívající dívka jsem měla problémy s menstruací a tyto potíže se projevily i v pokročilém věku, kdy jsem začala usilovat o miminko. Vyzkoušela jsem všechno, až s hormonální jógovou terapií jsem konečna otěhotněla,“ svěřuje se nyní mladá maminka.

V případě, že se k pohybu nemůžete dokopat, zkuste chůzi, která je člověku nejpřirozenější. Procházejte se, choďte pěšky do práce, zapomeňte na výtahy, rozběhněte se do schodů, zajděte na túru, nenechávejte venčení chlupáče na partnerovi a vytáhněte paty z domova spolu s ním. Tip: Pro dobrou kondici je také důležitá správná činnost lymfatického systému. Podpořit ji můžete účinnou masáží, díky které se znásobí vylučování toxinů z těla.

Kosmetický detox

V rámci pěstěného vzhledu denně saháme jak po pleťové, vlasové, tak dekorativní kosmetice, která nám pomáhá maskovat nedokonalosti a naopak podpořit krásu. I v této oblasti bychom si ale měli lépe pročítat etikety přípravků a opustit od používání těch obsahující parabeny, ftaláty, silikony nebo látky z ropy. Jakmile použijeme krém, pleťovou vodu nebo jiný přípravek s obsahem výše uvedených látek, pokožka je vsákne. A tak se „éčky“ zásobíme nejenom formou jídelníčku, ale také v rámci kosmetiky.

V současné době je proto hitem biokosmetika, nebo si v rámci úspory zkrášlující nezbytnosti můžete vyrobit svépomocí z přírodních látek. Jakmile se pustíte do očistného stravování, zkuste vyměnit čisticí masku pro mastnou pleť za tu z kvasnic a tu hydratační za jogurt s banánem. Rty zavlažte medovým nátěrem, pokožku zbavte odumřelých buněk peelingem na bázi olivového oleje s namletou kávou. Ve výsledku ušetříte nejenom vaše zdraví, ale poděkuje vám i vaše peněženka.

Když úklid, tak kompletní

Neustále se trápíte tím, co nemůžete změnit, pořád dokola omíláte křivdu, kterou vám způsobila bývalá kamarádka před hromadou let? Trápíte se, užíráte a celkově máte dojem, že vám život protéká mezi prsty? Rozhodněte se to změnit. Pokud se naučíte odpouštět, neznamená to vaši slabost vůči tomu druhému, ale sílu a důkaz lásky k sobě samé. A co si budeme povídat, bez ní to prostě nejde.

To, co vás trápí, si neváhejte vypsat na papír a k jednotlivým bodům připsat, proč tomu tak je, co můžete udělat, aby se situace zlepšila a pokud nelze dělat nic nebo řešení nevidíte, zeptejte se vašich blízkých, kterým důvěřujete, co by vám poradili nebo jaký názor na danou situaci mají oni. I když jsou nezúčastnění, neznamená to, že vás nemohou pochopit, naopak vám dají objektivní náhled na to všechno, protože se v tom nepitvají tolik jako vy. A hlavně se na svět dívejte s nadhledem a s úsměvem na rtech.

-lz-

Sdílejte článek
Štítky zelenina energie jóga

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 27. 5. 2024

Berani, snažte se příliš nezaplést do případných konfliktů, které se kolem vás odehrávají. Vaším úkolem je uklidnit situaci a vnést do ní praktičtější pohled. Pokud se zamotáte do akční fáze snah, aniž byste se nejprve zamysleli nad tím, co vlastně děláte, můžete věci ještě více zamotat. Odstupte od ohně, místo abyste se do něj vrhali po hlavě.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.