Ušní semínka jako nový wellness trend: K čemu jsou dobrá a opravdu fungují?

Vypadají jako malé tečky umístěné na různých místech na uších a okamžitě upoutají vaši pozornost. Pokud mají zlatou nebo stříbrnou barvu, jsou navíc velmi elegantní. Jejich účelem ale není jen vylepšit váš každodenní outfit. Co jsou vlastně ušní semínka zač a jak mohou prospět vašemu celkovému zdraví?

Ušní semínka vlastně nejsou ničím novým, čínská medicína je využívá už dlouhou dobu. Díky sociálním sítím, především Instagramu, se ale poslední dobou stávají velmi populární.

Co to vlastně je?

Ušní semena je termín používaný k pojmenování semen rostliny Vaccaria Segetalis, jejíž český název je kravinec obilní. Je to původně plevelnatá bylina, která se v Asii používá jako močopudná léčivka a také na podporu tvorby mateřského mléka, k mírnění menstruačních potíží a také při kožních problémech. V tomto případě se ale využívá tvar a velikost semínek této rostliny, která jsou drobná, tvrdá a kulatá a lze je použít místo akupunkturních jehliček.

Jde v podstatě o druh aurikulární terapie, což zní hodně odborně, ale zjednodušeně řečeno je to léčba skrze uši, která má kořeny v čínské medicíně. Pro ni je ucho velmi zajímavý mikrosystém. Nachází se na něm totiž přibližně 200 akupunkturních bodů. A právě díky ušním semínkům lze na tyto body účinně a relativně bez rizika působit, stimulovat skrze ně konkrétní orgány nebo části těla a nastartovat léčebné procesy. „Ucho je takový mikrokosmos těla, podobný reflexologii rukou nebo nohou, je to způsob, jak lze proniknout do nervového systému a podpořit samoléčení,“ vysvětluje Tsao-Lin E. Moy, specialistka na čínskou medicínu a zakladatelka Integrative Healing Arts v Los Angeles. Ušní semínka lze použít buď jako samostatnou léčbu, nebo jen jako doplněk léčby.

Jak se používají?

Použití ušních semínek je velmi jednoduché a lze ho praktikovat i doma. Miniaturní semínka nebo kuličky se lepí přímo na citlivé body na uších pomocí malých náplastí a ponechávají se na nich několik dní. Důležité je nalepenou kuličku několikrát denně stisknout po dobu půl až jedné minuty, abyste stimulovali konkrétní body.

TOP 10 TYPŮ ALTERNATIVNÍ MEDICÍNY, KTERÉ MOHOU DĚLAT ZÁZRAKY

Proč jsou tak populární?

Samotná semínka vypadají na uchu jako černé tečky, někdy ani nejsou vidět, protože se přelepují čtverečky náplasti, aby na uchu držely. V moderním pojetí ale mohou vypadat velmi elegantně, protože se semínka potahují zlatem, případně se používají miniaturní magnety či stříbrné kuličky z nerezové oceli a lepí se na ucho průhlednou lepicí fólií, která není vidět. Z léčivého prostředku se tak stává i módní doplněk.

S jakými potížemi vám mohou pomoci?

Spolu s dalšími formami aurikulární terapie, jako je klasická akupunktura nebo akupresura, mohou ušní semínka zmírňovat bolesti zad, krční páteře, úzkost, nespavost, deprese, stres, PMS nebo například pomáhat při hubnutí či problémech s otěhotněním.

Je třeba zmínit, že, stejně jako u jiných forem alternativní medicíny se názory odborníků na efektivitu ušních semínek liší. Také neexistuje mnoho vědeckých studií, které by dokazovaly, že ušní semínka skutečně fungují. Několik studií ale prokázalo, že ušní terapie je skutečně prospěšná. Jedna z nich, publikovaná v Clinical Journal of Pain, zjistila, že pokud se semínka kombinují s vhodným cvičením, mohou ulevit od chronické bolesti zad. Další ze studií prokázala, že ušní semínka pomáhají léčit akutní bolest.

Příznivé ohlasy pocházejí i od samotných uživatelů. „Věřím, že na těle jsou energetické body, které mohou pomoci s různými fyzickými a emocionálními problémy, ale přinejmenším způsobují, že se uživatel zastaví a věnuje se chvilku sám sobě, zejména při řešení stresu nebo úzkosti," svěřila se jedna z uživatelek, které ušní semínka údajně pomohly zmírnit stres, americkému magazínu Good Morning America.

Vhodná alternativa jehliček

Akupunkturisté se shodují, že ušní semínka mohou být dobrou volbou pro někoho, kdo má zájem o akupunkturu, ale bojí se jehliček. „Když ke mně přijde dítě nebo i dospělý a váhá, zda zkusit akupunkturu, začneme nejprve ušními semínky,“ říká holistická léčitelka Angela Sinnett z floridského Magnolia Wellness Center a dodává, že pokud se člověk necítí při používání semínek příjemně, může je z uší sám jednoduše odstranit.

Pokud se rozhodnete semínka vyzkoušet i přes nedostatek vědeckých důkazů prokazujících jejich účinnost, nemusíte se ničeho bát. Jejich používání je bezpečné. Samotná semínka, v závislosti na tom, z čeho jsou vyrobena, mohou maximálně způsobit podráždění, pokud na ně vyvíjíte větší tlak, ale jinak není důvod, proč je nevyzkoušet jako jednu z možností alternativní léčby. Maximálním neúspěchem této terapie může být, že nezabere. U chronických a vážných zdravotních problémů je ale každopádně vhodné použití semínek předem konzultovat s lékařem.


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 29. 5. 2024

Nadměrné množství jídla a pití by mohlo způsobit, že se budete cítit spíše ospalí a lhostejní ke všemu. To může bránit vaší obvyklé laskavosti a náklonnosti, ale nemělo by. Odpočiňte si, vezměte si lék na žaludek a vraťte se ke svému starému já. V určitém okamžiku můžete být také v pokušení příliš utrácet. Nejprve si to rozmyslete.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.