Top 10 typů alternativní medicíny, které mohou dělat zázraky
V současné době poměrně hodně lidí z našich končin preferuje alternativní léčbu před západní medicínou. Východní léčebné metody totiž považují za zdravější a bezpečnější. Je třeba ale upozornit, že alternativní druhy léčby by měly být pouze doplňkem ke standardní lékařské praxi. Jaké to tedy jsou? Co můžete vyzkoušet, jestliže řešíte nějaký zdravotní problém, kterého se nemůžete dlouho zbavit?
Komunita lékařů obecně neuznává alternativní lékařské postupy coby standardní nebo konvenční. Co všechno tato forma medicíny zahrnuje? Například doplňky stravy, přípravky na bázi bylin, speciální čaje, masážní terapii, magnetoterapii nebo duchovní léčbu. Pojďme si popsat jednotlivé typy alternativní medicíny, které patří mezi nejoblíbenější a údajně také nejefektivnější.
1. Akupunktura
Tato prastará léčebná technika pochází z Číny. Odhaduje se, že byla poprvé použita zhruba před 2 500 lety. Je založena na předpokladu, že v těle existují různé toky nebo dráhy energie. Jestliže použijete opravdu tenoučké jehličky na určitá energetická místa, můžete tím ulevit od bolesti a od stresu. Akupunktura prý taky údajně pomáhá od nevolností způsobených chemoterapií. Lidé ji tedy využívají místo léků proti bolesti.
Nicméně někteří tvrdí, že veškerý pozitivní dopad je založen na efektu placeba. Přínosy spočívají především v tom, že existuje jen minimum negativních vedlejších účinků. Zároveň je akupunktura je velmi účinná v řešení mnoha druhů bolesti především u lidí, kteří na ni nechtějí užívat běžné léky.
2. Chiropraxe
V roce 1895 doktor D. Palmer údajně dokázal během nápravy páteře vrátit sluch neslyšícímu pacientovi. Je-li to pravda, není tak úplně jisté. Nicméně tato událost je začátkem založení nové alternativní metody, chiropraxe, která se využívá dodnes.
Zaměřuje se na diagnostiku a léčbu mechanických poruch pohybového aparátu, zejména páteře. Předpokládá, že tyto poruchy ovlivňují celkový zdravotní stav prostřednictvím nervového systému. Chiropraxe cílí především na bolesti zad a krku. Může být ovšem účinná také při bolestech hlavy nebo problémech s končetinami.
3. Energetická terapie
Jedná se o další formu alternativní medicíny, která k uvolnění napětí a každodenního stresu využívá energii člověka. Jedná se o umění probudit v buňkách jakousi očistnou paměť prostřednictvím lidského energetického pole. Díky tomu by mělo dojít k podpoře zdraví, harmonizaci a relaxaci.
Jak probíhá takové energetické sezení? Během něj jsou uvolňovány potlačené emoce, aniž by si člověk musel pamatovat aktuální stresující událost, která způsobila nepříjemnou blokaci energie. Jedná se o bezpečnou a šetrnou metodu podporující životní rovnováhu, sebeuvědomění, léčbu sebe sama a duchovní růst.
4. Magnetoterapie
Tento druh alternativní medicíny používá k léčbě nemoci magnety, jak napovídá samotný název. Její podstatou je skutečnost, že naše těla přirozeně produkují elektrická a magnetická pole. Interakce mezi tělem a jinými elektromagnetickými poli může u lidí způsobit fyzické a emoční změny. Při jakých problémech je tedy výhodné zkusit tuto zajímavou techniku?
Léčba magnetem jako alternativní medicína má poměrně široké využití. Doporučuje se na pooperační migrény, deprese, a dokonce někdo věří tomu, že může pomoci s léčbou rakoviny.
Těhotné ženy a děti by ji raději neměly zkoušet, protože se neprokázalo, že jim nehrozí žádné nebezpečí. Přesto se ale předpokládá, že nemá magnetická terapie žádné negativní účinky a zároveň nezpůsobuje žádné komplikace, je-li kombinována s konvenční léčbou.
5. Reiki
Reiki je léčebná technika vyvinutá v roce 1922 japonským buddhistou Miako Usui. Praktikující věří, že dokáží svou léčivou energii přenášet na lidi a léčit je. Reiki je založena na myšlence, že skrze nás proudí neviditelná „energie životní síly“, což je něco, co nám zaručuje přežití. Pokud je tato životní energie příliš nízká a slabá, zvyšuje se pravděpodobnost, že onemocníme nebo se budeme cítit více ve stresu. Když je naopak silná a krásně proudí, máme potenciál k tomu být zdraví a šťastní.
Tato technika je poměrně jednoduchá. Nemá žádné negativní vedlejší účinky, ale zároveň nebylo vědecky prokázáno, že by fungovala.
6. Léčba bylinkami
Bylinná medicína představuje poměrně populární alternativní léčbu. Může se přijímat ve formě tablet, kapslí nebo čerstvých či sušených rostlin. Mnoho lidí věří, že když se tváří produkt jako zcela přírodní, je naprosto bezpečný a zdravý. Ale to není tak úplně pravda.
Přestože mluvíme o bylinkách, není tento druh léků testován. Je třeba zdůraznit, že i s bylinkami je potřeba zacházet opatrně, protože některé druhy mohou způsobit závažná poškození. Pokud si tedy tento druh alternativní medicíny zvolíte, nejprve si o něm něco nastudujte. Nebo se poptejte někoho, kdo tomu rozumí. Dotazy na bylinky můžete položit i praktickému lékaři. Vždy je dobré vyslechnout více názorů.
7. Akupresura
Akupresura je podobná akupunktuře, protože je založena na stejné koncepci „životní energie“. Místo jehliček se ovšem používají ruce a lokty, které na daná místa vytváří patřičný tlak.
Předpokládá se, že tato alternativní technika napomáhá s nevolností, zvracením a bolestmi zad, hlavy, žaludku apod. Nemusí být tak efektivní jako akupunktura, spíše poskytuje dočasnou úlevu.
8. Homeopatie
Tento druh alternativní medicíny z konce 18. století je založen na myšlenkách německého lékaře Samuela Hahnemanna. Jedná se o „léčbu“ založenou na použití vysoce zředěných látek, o nichž propagátoři homeopatie tvrdí, že mohou uzdravit tělo.
Hlavním principem této techniky je přesvědčení, že nepříjemné symptomy nějaké nemoci může pomoci odstranit látka, která dokáže vyvolat podobné příznaky. Ovšem o nízké koncentraci. Je tedy zapotřebí pečlivě všechno naředit a protřepat.
Homeopatie se používá k léčbě velmi širokého spektra onemocnění, a to jak fyzických (např. astmatu), tak i psychických (např. depresí).
9. Jóga
Jóga se řadí mezi fyzickou i psychickou aktivitu, která je v současné době velmi populární. Je ovlivněna mj. starověkou indickou praxí hathajógy. Dneska můžete vybírat mezi pestrou škálou jógových stylů. Od jemných až po dynamické.
Je třeba připomenout, že jóga není ani tolik o pozicích neboli ásanách, ale především o dechu a zaměření pozornosti do svého nitra. V lekci můžete také meditovat, nebo zkoušet různé dechové techniky, které mohou mít například očistný či harmonizační efekt.
Jóga nedokáže vyléčit třeba rakovinu, ale může být velmi užitečná v boji proti depresi, stresu a podobně. Dalším jejím pozitivním dopadem je oživení a omlazení celého organismu, odstranění bolesti zad apod.
Průzkum zveřejněný v prosinci 2008 Americkým Národním centrem pro doplňkovou a alternativní medicínu zjistil, že hathajóga byla šestou nejčastěji používanou alternativní terapií ve Spojených státech.
10. Meditace
Meditování úzce souvisí i s jógou, leckdy je součástí její praxe. Napomáhá nám v soustředění naší mysli. Učí nás relaxovat, vytvářet v sobě energii, rozvíjet soucit, velkorysost a odpuštění. Meditace se praktikuje už po tisíce let především v rámci různých náboženství.
Může vás napadnout, jestli se v tomto případě skutečně jedná o alternativní medicínu. Určitě ano, protože dokáže pozitivně zapůsobit v mnoha ohledech, jako je například snížení vysokého krevního tlaku a boj proti depresi nebo úzkosti.
Meditovat můžete v pohodlném sedu. Meditace má téměř nepřeberné množství forem. Můžete si některou z nich zkusit sami doma za pomoci vhodných knih, případně si na ni zajít do nějakého jógového nebo meditačního centra.
-šp-