Zdraví a nemoci

27. ledna 2017 07:30

Anna Kopečková

Řeč těla: Co nám odkrývají problémy s astmatem?

Jak ovlivňuje stav duše i naše tělo? Objevte tajemství psychosomatiky.

V psychosomatice chápeme tělo a duši jako jeden celek, který je neoddělitelný. V případě potíží se pacient obrátí na lékaře, který pomocí testů zjišťuje, z čeho potíže pramení. V některých případech jsou potíže pacienta neidentifikovatelné a lékaři se nepodaří stanovit diagnózu. Pacient pak navštěvuje různé specialisty, kteří většinou dojdou k závěru, že je po medicínské stránce v pořádku, a to přesto, že jeho potíže stále přetrvávají. Odborníci zastávají názor, že 70 % potíží je psychického původu. Žijeme-li život plný spěchu a stresu, duše volá prostřednictvím fyzických potíží o pomoc. Potíže spojené s naší psychikou jsou psychosomatické potíže a v jejich pozadí vždy stojí stres, strach, emoce, vztek, bolest, úmrtí někoho blízkého, problémy ve vztahu, úzkost, obavy z budoucnosti nebo nezpracované problémy.

Astma je chronické onemocnění dýchacích cest a má mnoho symptomů, ale nejvíce se projevuje dušností (dočasným omezením průtoku vzduchu průduškami a křečemi svalstva průdušek). Ztížené dýchání je charakteristické hvízdavým dýcháním, svíráním na hrudi a kašlem. Dušnost se projevuje při větší fyzické námaze nebo i v nočních hodinách. Také záchvaty kašle přicházejí ve velkém emočním vypětí, jako je smích nebo pláč. Kašel může vyvolat i srst zvířete nebo prašné ovzduší.

Jaké jsou duševní příčiny potíží s astmatem?

Astma je nemoc spojená s potlačením, ale může mít více psychických příčin. Člověk se neumí uvolnit a nadechnout se. Má na sebe přehnané nároky a neumí dát věcem volný průběh. Astmatem se také můžeme bránit proti celému světu. Tito lidé se štítí nečistoty a mají nadměrnou potřebu čistoty. Protest proti celému světu se může projevovat dušností. S tím je spojena i agrese a nemožnost vydechnout si. Člověk tak dusí sám sebe a má pocit nedostatku vzduchu, vše se v něm příčí. Astma může být v neposlední řadě i záležitost rodiny, kde nás někdo z příbuzných dusí láskou. Vše je spojeno s potlačením emocí, nemůžeme dýchat sami za sebe. Potlačujeme v sobě pláč a cítíme se nesvobodní.

Položte si následující otázky:

Cítíte ve svém životě svobodu? Máte sami sebe dostatečně rádi? Netrpíte pocitem méněcennosti? Cítíte se ve svém těle dobře? Nezlobíte se na celý svět? Máte v sobě skrytou agresi?

V mé praxi jsem měla klientku, která trpěla od dětství astmatem. Její potíže se vždy zhoršily při větší zátěži, velkém stresu a také, když přijela na návštěvu její matka. Pracovaly jsme na snížení stresu a životní zátěže. Při návštěvě její matky má klientka dostávala záchvaty dušnosti opakovaně. Vypozorovaly jsme, že jí její máma nedá možnost nadechnout se. Od malička ji zahrnovala velkou láskou, ale také byla velice úzkostná. Moje klientka nemohla často jít s přáteli sama ven, nebo dělat věci, které dělali ostatní přátelé, protože by se jí mohlo něco stát. Nakonec se osamostatnila, ale přístup její matky se nezměnil. Vždy v ní viděla malou holčičku, které v tom velkém světě hrozí velké nebezpečí, a svou láskou ji přímo dusila. Terapií jsme s klientkou pracovaly na jejím pocitu nesvobody a její astma se začalo zlepšovat. Když odcházela z mé péče, měla záchvat třeba jen jednou do roka. Věřím, že dnes je už úplně vyléčená.

Jak k nám problémy s astmatem promlouvají?

Dušností, hvízdavým dýcháním, svíráním na hrudi, kašlem, vykašláváním hlenu, špatným dýcháním.

Jak si vyléčit problémy s astmatem?

Jak vypadá vaše rodinné prostředí? Není v něm křik, hluk nebo dusivé ticho? Nemáte pocit, že vás někdo z vašeho okolí dusí svou láskou? To vše jsou otázky spojené s astmatem. Dalším faktorem může být strach přijímat proces života, nebo odmítání přijímat život naplno. Přichází pak pocit, že nemáme právo zabírat prostor a dýchat vzduch. Nedokážeme dýchat sami za sebe a pak se dusíme. Člověk s astmatem se tedy zraňuje sám svou snahou vyniknout a případnými negativními myšlenkami. Nemůže své činy realizovat ve svých životních podmínkách. Může tak ve svém životě zažívat prohry, jak v rodinném životě, tak v práci. Ty ho sevřou a v záchvatu dušnosti se nemůže nadechnout. Zbavte se tedy především pocitu méněcennosti, případně všech negativních myšlenek a tím pomůžete sami sobě k volnějšímu dýchání. Dát sami sobě dostatek svobody přináší i svobodu nadechnout se!

U dětí se může jednat o dusivou lásku, kterou jim rodiče brání v jejich svobodě. Rodiče to myslí dobře, ale u dětí přidusí jejich radost ze života. Možná jim tím omezují jejich prostor.

Afirmace pro léčbu: „Cítím se bezpečně, pokud přejímám zodpovědnost za svůj život.“

Šárka Vávrová

Šárka Vávrová, foto Robert Tichý pro časopis Moje psychologie


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 21. 11. 2024

Nezbytný úklid nebo opravy v domácnosti by vás mohly inspirovat k tomu, abyste se pustili do rekonstrukce. Zbavte se starého nábytku nebo jiných vyřazených věcí, abyste uvolnili místo novým předmětům, díky nimž bude váš domov vypadat atraktivněji. Přátelé a vaše vyvolená osoba by vám mohli dobrovolně pomoci. Udělejte si z toho večírek. Všichni se budou dobře bavit.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.