Řeč těla: Co nám odkrývají problémy se zády a páteří?

Jak ovlivňuje stav duše i naše tělo? Objevte tajemství psychosomatiky.

V psychosomatice chápeme tělo a duši jako jeden celek, který je neoddělitelný. V případě potíží se pacient obrátí na lékaře, který pomocí testů zjišťuje, z čeho potíže pramení. V některých případech jsou potíže pacienta neidentifikovatelné a lékaři se nepodaří stanovit diagnózu. Pacient pak navštěvuje různé specialisty, kteří většinou dojdou k závěru, že je po medicínské stránce v pořádku, a to přesto, že jeho potíže stále přetrvávají. Odborníci zastávají názor, že 70 % potíží je psychického původu. Žijeme-li život plný spěchu a stresu, duše volá prostřednictvím fyzických potíží o pomoc. Potíže spojené s naší psychikou jsou psychosomatické potíže a v jejich pozadí vždy stojí stres, strach, emoce, vztek, bolest, úmrtí někoho blízkého, problémy ve vztahu, úzkost, obavy z budoucnosti nebo nezpracované problémy.

Páteř je naší podporou života. Dělí se na různé obratle. Máme krční páteř, hrudní obratle, hrudní páteř, bederní páteř, křížovou kost a kostrč. Každá část páteře má svůj význam a její postižení i svůj symbol. Problémy se šíjí znamenají, že odmítáte vidět jiné stránky života a tvrdošíjně trváte na svém. Bolesti krční páteře mohou také znamenat, že si s sebou nesete problémy ostatních lidí. Říká se, že máme pocit, jako by nám na krku seděla opice. Ta opice jsou právě ty problémy, které jsme převzali od jiných lidí. Horní část zad většinou ukazuje na nedostatek emocionální podpory. Je to pocit, že nás nikdo nemá rád. Pocit, že nejsme milováni, ale je to i proto, že neumíme nabídnout dostatek lásky. Střední část zad jsou pocity viny, které máme, a přílišné lpění na určitých věcech. Dolní část zad je spojena s existenciálními problémy, především s nedostatkem financí. Pokud trpíme obavami o finance, tak máme často problémy s dolní částí zad.

Jaké symboly nám okrývají potíže se zády?

Máte pocit, že nemůžete nikde najít oporu pro svůj život? Nedokážete se zastat sami sebe? Přejímáte problémy ostatních lidí? Umíte nastavit ostatním hranice? Máte obavy o svou finanční budoucnost?

Bolesti v zádech nám nesou pocit, že musíme podpírat celý svět. Být oporou nejen sobě, ale i všem ostatním. Často s tím je spojeno, že potřebujeme vyjádřit své pocity a tím sami sebe podepřít. Bolest v horní části zad značí zlost, kterou máme sami na sebe, že nedokážeme odolat ostatním a jejich problémy si bereme za své. Dolní část zad signalizuje žal a strach z budoucnosti ve spojitosti s finanční stránkou.

Co nám přinášejí problémy a bolesti s krční páteří?

Strach, zmatek, útěk před životem, pocit, že nejsme dostatečně dobří, nerozhodnost, odpor a pocit provinění, přijímání viny za ostatní, ubíjení sama sebe, potlačená zlost, zahořklost, zadržované slzy, strach z posmívání, strach vyjádřit se, odmítání toho, co je pro mne dobré, přetěžování, nadměrná zátěž, snaha rozhodovat za druhé, vzdor, zmatek a pocit bezmocnosti.

Co nám přinášejí problémy a bolesti s hrudní páteří?

Strach ze života, příliš mnoho starostí, které nemůžete zvládnout, uzavírání se před životem, křivda, uzavření srdce, vnitřní chaos, hluboké staré křivdy, odsuzování, zlost na život, odmítání emocí, strach z budoucnosti, odmítnutí radosti, oběť, pocit zklamání životem, malá sebedůvěra, strach ze vztahů.

Co nám přinášejí problémy a bolesti s bederní páteří?

Pláč pro lásku, strach z finanční situace, osamělost, nejistoty, nenávist sami k sobě, sexuální zneužití, odmítání sexuality, strach z kariéry, existenční obavy, neschopnost přijímat radost, ztráty síly, nevyrovnanost, sebeobviňování.

Položte si následující otázky:

Cítíte pocit bezmocnosti? Trpíte strachem ze života? Uchováváte v sobě staré křivdy? Máte rádi svůj život? Bojíte se budoucnosti?

Mám celoživotní problém už od dospívání jak s krční páteří, tak i s tou bederní. Krční páteř jsem měla poprvé zablokovanou v době dospívání. Často jsem byla vyhledávána svým okolím pro svěřování a uměla jsem dobře problémy svého okolí převzít, ale často zůstaly na mé krční páteři. Později se mi zablokovávala žebra a tím i hrudní páteř. Vše to bylo spojeno s mým zavřeným srdcem po nešťastné lásce. A tak jsem chodila k fyzioterapeutovi a nechávala si žebra odblokovat, ale vždy to bylo dočasné, protože moje srdce bylo zavřené. V období řešení financí jsem často nemohla narovnat páteř, protože mne trápila dolní část zad. Vždy jsem si uvědomila, že den předtím jsem se zabývala strachem z toho, zda budu mít peníze. Čím více jsem to řešila, tím více jsem trpěla. A tak se celý můj život stěhují bolesti z krční páteře do hrudníku až k bederní páteři, podle toho, co právě řeším. Naštěstí s tím už umím pracovat a potíže v momentě, kdy si uvědomím, co si způsobuji, odezní. Těším se, že třeba někdy v životě v hlavě zvládnu všechny pocity, strachy a emoce a tím i celou svou páteř.

Jak k nám záda promlouvají?

Bolestí páteře krční, hrudní, bederní, zablokovanou páteří, zablokovanými žebry, potížemi s meziobratlovými ploténkami, skoliózou, svalovými problémy, výhřezy a dalšími.

Jak si vyléčit problémy se zády?

Vyjadřujte své pocity nahlas a pokud sami nemáte dostatek sil, naučte se odmítnout pomoc druhým. Až načerpáte sílu, můžete opět pomáhat. Vy jediní jste oporou a jistotou svého života. Podporujte všechny své pocity a dobře se starejte sami o sebe. Vyjadřujte své pocity a důvěřujte jim a opakujte si, že i ostatní se dobře starají sami o sebe. V případě finančních problémů se snažte zbavit se strachu z existenčních problémů a pracovat celkově se svým strachem.

Cvičení na posílení páteřního svalstva je dobrým pomocníkem, včetně posílení břišních svalů, které nám pomáhají udržet správný postoj. Nejlepším pomocníkem je pilates, jóga nebo cviky na záda. Dlouhodobější chůze je také přirozený prostředek, jak srovnat záda.

Afirmace pro léčbu: „ Život mne podporuje. Podporuji všechny své pocity a starám se o sebe dobře.“

Šárka Vávrová

Šárka Vávrová, foto Robert Tichý pro časopis Moje psychologie

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 21. 4. 2024

Berani, možná vám dnes bude trvat o pár minut déle, než vstanete z postele, ale bude to stát za to. Zjistíte, že čím upřímnější jste k lidem byli, tím více se vám to vyplatí. Spolehlivost a důvěryhodnost jsou klíčové záležitosti, na které se musíte zaměřit. Chovejte se silně a hrdě s ohledem na to, kdo jste, a odměna se dostaví. Do všech svých činů vnášejte určitou dávku něhy.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.