Řeč těla: Co nám odkrývají potíže s dělohou?
Jak ovlivňuje stav duše i naše tělo? Objevte tajemství psychosomatiky.
V psychosomatice chápeme tělo a duši jako jeden celek, který je neoddělitelný. V případě potíží se pacient obrátí na lékaře, který pomocí testů zjišťuje, z čeho potíže pramení. V některých případech jsou potíže pacienta neidentifikovatelné a lékaři se nepodaří stanovit diagnózu. Pacient pak navštěvuje různé specialisty, kteří většinou dojdou k závěru, že je po medicínské stránce v pořádku, a to přesto, že jeho potíže stále přetrvávají. Odborníci zastávají názor, že 70 % potíží je psychického původu. Žijeme-li život plný spěchu a stresu, duše volá prostřednictvím fyzických potíží o pomoc. Potíže spojené s naší psychikou jsou psychosomatické potíže a v jejich pozadí vždy stojí stres, strach, emoce, vztek, bolest, úmrtí někoho blízkého, problémy ve vztahu, úzkost, obavy z budoucnosti nebo nezpracované problémy.
Děloha je vnitřní pohlavní orgán žen. Je to dutý svalový orgán sloužící k uložení a výživě dítěte. Děloha leží v dutině pánevní, vpředu naléhá na močový měchýř a vzadu na tlusté střevo a konečník. Je zavěšena na širokém děložním vazu. Pokud je žena gravidní, tak děloha zasahuje až do břišní dutiny. Je to orgán přizpůsobený pro přijetí oplozeného vajíčka, které se zde zahnízdí do její sliznice. Hladká svalovina má schopnost se roztáhnout a přijmout tak rostoucí plod. Na opačné straně dělohy ústí dva vejcovody.
Jaké jsou duševní příčiny potíží s dělohou?
Žena je proslulá svojí tvořivostí a sídlo její tvořivosti najdeme právě v děloze. Kreativita a tvořivost jsou spojeny s ženskostí. Veškeré potíže spojené s dělohou tedy souvisejí s potlačenou ženskostí. Základní funkcí pohlavních orgánů je rozmnožování. Pohlavní znaky na těle člověka přitahují opačné pohlaví.
Položte si následující otázky:
Máte sami sebe dostatečně rády? Netrpíte pocitem méněcennosti? Cítíte se ve svém těle dobře? Podporujete svou ženskost?
Jak k nám problémy s dělohou promlouvají?
Záněty pochvy, výtok, zánět dělohy, záněty děložního čípku, problémy s děložní sliznicí, poruchy menstruace, bolestivá menstruace, cysty, myomy.
Jak si vyléčit problémy s dělohou?
Problémy s děložním čípkem nám ukazují na to, jak se žena dokáže vyrovnat s odlišnými názory a představami. Ukazuje skutečnost, jak jsme k sobě a okolí laskaví. Děložní čípek je bránou k děloze, což znamená, že to je brána ke každé ženě a její ženskosti a tvořivosti. Jak žena reaguje na podněty a chování jiných lidí, nejvíce na jejího partnera. Jedná se především o výtky a negativní názory. Ukazuje i na skutečnost, jak žena umí otevřít své srdce. Stav děložního čípku vypráví, jak se žena umí orientovat v životě a jak se staví k potřebám svým i ostatních lidí. Především zda umí odpočívat. Pokud má žena nemocný čípek je důležité začít více podporovat svou ženskou stránku a naučit se odpočívat. Výčitky a negativní slova od svého partnera si nevzít za své, ale umět o nich mluvit s partnerem. Případně se ohradit a zastat se sama sebe. Především však pracovat na sebelásce.
Život ženy musí být plný lásky. Musí být hýčkána, opečovávána, milována, obdivována jako květina, aby mohla plodit další květiny. Pokud žena trpí a nemá dostatek lásky, projeví se to na její děložní sliznici. Pokud má převahu mužských elementů, tak sliznice dělohy trpí. Přichází pak bolestivá menstruace. Děloha ženy byla zraněna a vzdoruje tak muži, který neumí pochválit ženu a dát jí lásku. Bolestivou menstruaci mívají i ženy, které jsou fyzicky i psychicky hodně aktivní a neumí odpočívat. Za svou dřinu se nedočkají díků. Mají v životě více povinností než radostí. A také prožívají citové zklamání, těžký osud, nebo se nesmířily s tím, co jim život přinesl. Menstruace je ztráta krve (radosti) a to, jak je silná, ukazuje, kolik radosti ztrácíme. Myomy nám ukazují na zhmotnělé pocity ublížení, nespokojenost a ponížení v partnerství. V minulosti tak hledáme příčinu všech svých potíží a tím myom roste, protože bolest z minulosti oživujeme.
Afirmace pro léčbu: „Ve svém těle, jsem doma a přijímám ho.“
Šárka Vávrová
Šárka Vávrová, foto Robert Tichý pro časopis Moje psychologie