Řeč těla: Jaké potíže nám odkrývají cysty?
Jak ovlivňuje stav duše i naše tělo? Objevte tajemství psychosomatiky.
V psychosomatice chápeme tělo a duši jako jeden celek, který je neoddělitelný. V případě potíží se pacient obrátí na lékaře, který pomocí testů zjišťuje, z čeho potíže pramení. V některých případech jsou potíže pacienta neidentifikovatelné a lékaři se nepodaří stanovit diagnózu. Pacient pak navštěvuje různé specialisty, kteří většinou dojdou k závěru, že je po medicínské stránce v pořádku, a to přesto, že jeho potíže stále přetrvávají. Odborníci zastávají názor, že 70 % potíží je psychického původu. Žijeme-li život plný spěchu a stresu, duše volá prostřednictvím fyzických potíží o pomoc. Potíže spojené s naší psychikou jsou psychosomatické potíže a v jejich pozadí vždy stojí stres, strach, emoce, vztek, bolest, úmrtí někoho blízkého, problémy ve vztahu, úzkost, obavy z budoucnosti nebo nezpracované problémy.
Cysta je dutý patologický útvar, ohraničený od okolní tkáně epiteliální výstelkou. Většinou je cysta vyplněna tekutinou. Některé cysty mohou být nádorového původu nebo jsou to naopak vývojové anomálie. Na rozdíl od nádorů nemají cysty autonomní růst. Cysty mohou být vyplněny tekutinou nebo také hlenem, hnisem, mazem atd. Orgány mohou být zaplněné i mnohočetnými cystami – zde mluvíme o cystóze. Časté jsou cysty gynekologické, například na vaječnících. Také můžeme objevit cystu v prsu nebo cysty na játrech. Možnosti vzniku jsou různé.
Jaké jsou duševní příčiny potíží s cystami?
Cysty jsou spojené se vzpomínkami na minulé bolestné prožitky. Hýčkáme v sobě minulé bolesti a naše mysl je frustrovaná. Cysty na vaječnících a v prsou u žen většinou znamenají, že ženy nedokážou odpustit svým partnerům z minulosti křivdy, které na nich spáchali. Cysty jsou plné nespokojených pocitů, zklamání, oběti a toho, že si někdo nezasloužil naši lásku. Mohou se vztahovat k dětství, ale také k blízké minulosti. Cysty a myomy jsou zhmotnělé pocity ublížení a ponížení. Jsou chvíle, kdy na své trápení z minulosti zapomeneme, ale některé chvíle nám znovu bolest připomenou a opět se zmítáme v pocitech bolesti a ublížení. Vytěsnění pocitu není lékem. Jediným pomocným prostředkem je odpuštění.
Položte si následující otázky:
Máte sami sebe dostatečně rádi? Netrpíte pocitem méněcennosti? Zlobíte se na někoho, kdo vám ublížil v minulosti? Nechováte v sobě pocit zášti a nenávisti? Umíte odpouštět sami sobě i ostatním? Zlobíte se na svět kolem sebe? Myslíte pozitivně?
I já jsem v minulosti měla cystu. Bylo to těsně po rozchodu s mým manželem. Pamatuji si, že mi gynekolog říkal, že cysta buď praskne, nebo budu muset na operaci. Tenkrát jsem si velice přála, aby cysta praskla. Pracovala jsem na tom především mentálně. Bylo mi jasné, že to má spojitost s mým manželstvím. Odpustila jsem vše sama sobě a především manželovi. Nebylo to jednoduché, protože po každém rozvodu následuje analýza vztahu a obviňování toho druhého z toho, že vám zničil život. Je to přirozené, protože prožíváme zklamání nad tím, že vztah, kde jsou třeba i děti, nevyšel. Nechala jsem tomu čas a nakonec se mi to podařilo a sobě i manželovi jsem odpustila. A na další gynekologické prohlídce mi můj doktor sdělil, že na ultrazvuku žádnou cystu nevidí. Dokonce jsem neměla ani žádné velké bolesti. Měla jsem opravdu velikou cystu. Věřím, že se prostě nějak vstřebala, stejně jako můj vztek na manžela.
Jak k nám cysty promlouvají?
Prostřednictvím cyst, které se nám vytvářejí v různých částech těla. Ty, které jsou spojeny s ženskými orgány, spojujeme s naším partnerstvím. Cysty v játrech jsou spojeny s hněvem, který jsme potlačili v minulosti a stále se k němu vracíme.
Jak si vyléčit cysty?
Léčení cyst je především přes odpuštění. Musíme si uvědomit, že pokud neumíme odpustit našemu partnerovi jeho chování a s tím související bolest, kterou jsme prožívali, ubližujeme tím nejvíc sami sobě. V partnerství byli vždy dva lidé a na všem se oba podíleli určitou částí svého chování. Nikdy není vina jednoznačná. Náš díl viny může být třeba i v tom, že jsme v takovém vztahu zůstávali a nechali si ubližovat. Možná jsme nechtěli některé věci vidět. To vše je však potřeba uvážit a odpustit partnerovi i sami sobě. Pak může dojít k vyléčení cysty. Sebeláska a laskavost je tím nejlepším lékem. Smiřte se s trápením v minulosti a nynějším vývojem. Pošlete lidem, kteří vám ublížili, myšlenku, aby se jim vedlo dobře. A uvidíte, že se vám uleví. Živení nenávisti zničí pouze vás samotné.
Afirmace pro léčbu: „Mé vzpomínky na minulost jsou plné krásných a radostných vzpomínek. Mám se ráda a miluji se.“
Šárka Vávrová
Šárka Vávrová, foto Robert Tichý pro časopis Moje psychologie