Cvičení

22. ledna 2019 07:30

Anna Kopečková

Jóga pro zdravé a krásné tělo: Zbavte se bolesti zad

Málokdo v dnešní době může tvrdit, že ho záda nikdy nebolí. Snažíme se to řešit různě. Rychlá a bezpracná úleva sice existuje, ale problém s bolestí vyřeší jen na chvíli. Pokud vás delší dobu bolí záda a nejde o problém, který by měl vyřešit lékař, věřte, že nic jiného než cvičení vám nepomůže. Jak správně cvičit, abyste bolest ještě zbytečně nezhoršili, vám poradí lektorka a zakladatelka Domu jógy Věra Vojtěchová.

Jóga pro zdravá záda by měla být vlastně každá jóga, kterou cvičíme. Páteř je nejdůležitějším energetickým kanálem v těle, a tak mu jóga vždy věnovala mnoho pozornosti. Pokud tímto kanálem (v šušumnou) neproudí harmonicky energie, nemůže být naše tělo zdravé a my se často cítíme unavení a bez života.

Při akutních bolestech zad je samozřejmě nejprve vhodné dojít k lékaři, ale drtivá většina takových bolestí má příčinu ve stažení měkkých tkání zejména v oblasti beder nebo šíje. Je to vlivem špatných pohybových stereotypů, chybného postavení pánve, kulatých zad nebo třeba plochých nohou. Patologie, ke kterým jsme se propracovali během celého života, samozřejmě nesrovnáme za pár dní cvičení, ale z mnohaleté zkušenosti cvičitelky mohu potvrdit, že v 90 procentech případů cvičení vaše bolesti zmírní nebo je odstraní docela.

Nevěřte na zázraky v reklamách

Je smutné že v dnešním světě získalo i pod vlivem reklam mnoho lidí dojem, že zdraví se dá koupit. Že když vás začnou bolet záda, stačí je namazat zázračnou mastí nebo spolknout nějaký prášek. Taková terapie samozřejmě může na chvíli zabrat, ale z dlouhodobé perspektivy nic neřeší, jenom vaše trápení prodlužuje. Pokud vás delší dobu bolí záda a vyloučili jste všechny ostatní příčiny, tak věřte, že nic jiného než cvičení vám nepomůže. Neprodlužujte zbytečně své trápení a začněte s pohybem už dnes. Při poctivém každodenním cvičení se pozitivní výsledky dostaví většinou docela rychle.

Zkuste třeba cvičit speciální sestavu podle následujícícho videa:

Text: Věra Vojtěchová, Dům jógy Praha

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 19. 5. 2024

Berani, budete se muset spolehnout na své analytické schopnosti a pevnou sebekontrolu, abyste se dostali z rozbouřeného moře, ve kterém se dnes nacházíte. A stresu se nevyhnete. Nejhorší nástrahou, která vás čeká v kariéře nebo při studiu, by bylo pochybovat o svých schopnostech. Máte příležitost, abyste si vyzkoušeli svou sebedůvěru. Jen se ujistěte, že obstojíte.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.