Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
zpět

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.
zpět

Výpočet ascendentu

Pro výpočet svého ascendentu zadejte datum a čas narození.
Reklama

V New Yorku objevují kouzlo siesty. Budeme mít „odpočinkové kabiny“ i u nás?

Aby obyvatelé New Yorku znovu nabili baterie ve městě, které nikdy nespí, již dávno ve velkém množství konzumují kávu nebo zdravé zeleninové koktejly. Dnes však objevují rovněž přednosti odpolední siesty.
Vydáno: 19.06.2018
Odpočinkové kabiny - líbilo by se vám je mít v práci?
Autor: profimedia.cz Odpočinkové kabiny - líbilo by se vám je mít v práci?
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Mají již k dispozici četné kurzy jógy nebo meditace. Aby překonali únavu vyvolanou ultrakonkurenčním profesionálním prostředím a náročnou dopravou z domova do zaměstnání a zpět, podlehli někteří z nich módě matcha čaje nebo pití kávy, antistresového nápoje z pepřovníku opojného.

Nyní se však v New Yorku i v dalších amerických velkoměstech objevují místnosti určené pro siestu. K největším zařízením patří Nap York, které se otevřelo letos v únoru v třípodlažní budově nedaleko Times Square. Za 12 dolarů (asi 260 Kč) si tu můžete pronajmout malou dřevěnou kabinu, a to kdykoli ve dne i v noci, píše agentura AFP.

Úspěch na sebe nedal čekat: Nap York má nyní místo sedmi 22 kabin a na střeše budovy bude brzy k dispozici šest visutých lůžek, které si lze pronajmout za 15 dolarů (330 Kč) na půl hodiny.

"V New Yorku je velmi těžké najít klid a ticho. Chceme pomáhat vyčerpaným Newyorčanům," říká ředitelka marketingu u Nap York Stacy Veloric.

Podle Centra pro prevenci chorob spí třetina Američanů nedostatečně. To má dopad na náladu a soustředění, snižuje to produktivitu a vede k absencím. Podle studie Rand Corporation z roku 2016 to americkou ekonomiku ročně stojí až 411 miliard dolarů (přes devět bilionů Kč).

PŘEČTĚTE SI: JAK ZAŘÍDIT LOŽNICI, ABY BYL VÁŠ SPÁNEK KVALITNÍ

Osmadvacetiletá Laura Li si každý týden dopřává siestu v luxusním centru YeloSpa, které už 11 let nabízí kabinky určené k odpočinku.

Paní Li vstupuje do šestistěnné kabinky koupající se ve fialovém osvětlení a jako kosmonautka uléhá na nakloněnou matraci. Nohy má ve vzduchu, aby se jí zklidnil srdeční rytmus a aby snadněji usnula.

Za 35 minut ji probudí umělé svítání, vysvětluje Maya Daskal, šéfka YeloSpa na Páté avenue poblíže slavné Trump Tower. Tento osvěžující spánek stojí jeden dolar (22 Kč) za jednu minutu a trvá od 20 do 40 minut.

"Přicházím v těch dnech, kdy mám hodně práce, abych pak odpoledne měla více energie. Nepiju kávu, takže když jsem unavená, nezbývá mi nic jiného, než si trochu zdřímnout," říká paní Li. "Mnozí v tom vidí ztrátu času a peněz, ale mně to za to stojí, cítím se pak lépe," dodává.

Maya Daskal soudí, že se společnost mění. "Je jistě mnohem lepší dát se do pořádku pro zbytek dne, než se pak v kanceláři zhroutit," říká.

Kdo si tuto siestu dopřává? Jsou to ti, kdo mají dlouhou pracovní dobu, těhotné ženy, rodiče dětí, kteří v noci nezamhouřili oka, i ti, kdo celou noc flámovali. Christopher Lindholst, který sám trpěl chronickým nedostatkem spánku, založil v roce 2004 společnost MetroNaps, která vyrábí "energetické kabiny", v nichž se člověk může odříznout od světa a zdřímnout si.

První takové kabiny byly instalovány v Empire State Building, ale pak byly odstraněny kvůli posílení bezpečnostních opatření v tomto slavném mrakodrapu.

Společnost prodává své kabiny podnikům, vysokým školám, nemocnicím i letištím. "Během 15 let se postoj lidí zcela změnil, uvědomili si význam spánku a jeho blahodárných účinků," říká Lindholst. Než se však překonají předsudky o siestě, často spojované s leností, bude to trvat celou jednu generaci, dodává.

Jedna z jeho kabinek dnes trůní v newyorské kanceláři nové společnosti Thrive Global Arianny Huffington, která poskytuje služby zaměřené na lepší životní styl a prevenci syndromu vyhoření. Slavná spoluzakladatelka Huffington Post ve své úspěšné knize Revoluce spánku z roku 2016 zdůraznila nezbytnost skoncovat s iluzí, že se člověk musí vyčerpat, aby mohl uspět.

Přečtěte is také na téma spánek a relaxace:

Nedokážete se pořádně uvolnit? Ukážeme vám, jak na to!

Nedokážete se pořádně uvolnit? S Jacobsonovou metodou to zvládnete i v kanceláři za pár minut

Omlouváme se, snažíme se dohledat chybějící obrázek

Snění: Víte, proč je tak důležité pro vaše zdraví?

 

autor: ČTK

Článek je zařazen v: spánek, práce, odpočinek, odpočinkové kabiny, relax room
Reklama