Zdraví a nemoci

9. května 2018 06:00

Martina Čerňanská

Nedokážete se pořádně uvolnit? S Jacobsonovou metodou to zvládnete i v kanceláři za pár minut

Pokud vás denně ohrožuje stres, vyzkoušejte metodu Jacobsonovy progresivní relaxace, která je určena všem štvancům pracovní horečky. Přestane vás bolet tělo a zvládnete to za svým kancelářským stolem!

Pokud se počítáte mezi jedince v progresivním věku se spoustou povinností a malou trochou času sami pro sebe, vítejte v klubu. Tohle členství je bohužel o neustálém napětí a stresu, což se začne postupně podepisovat i na našem zdraví. Jedním z prvních varovných signálů, které naše tělo vysílá, pokud je dlouhodobě vyčerpáváno velkým stresem, je právě napětí svalů.

Důsledkem našeho hektického životního stylu jsou pak typicky bolesti zad a hlavy, ale i další nepříjemné projevy. Souhlasíte, že toto napětí a svalovou zaťatost si často ani neuvědomujeme? Jsme v něm totiž skoro pořád, a proto je potřeba naučit se alespoň na chvíli pořádně uvolnit!

Kdo byl Edmund Jacobson?

Již téměř devadesát let můžeme díky americkému lékaři a fyziologovi Edmundu Jacobsonovi ulevovat našim svalům díky jeho progresivní relaxační technice. Tento pán totiž přišel na to, že pokud chce člověk opravdu důkladně a do základů zrelaxovat tělo a mysl, musí být schopen uvolnit kompletně celé kosterní svalstvo.

Všiml si totiž, že stavy stresu a úzkosti vedou ke stahování svalů, což se následně může projevit bolestmi zad, kloubů či svalů. Navíc Jacobsonova progresivní relaxace podporuje i funkci imunitního systému, zkrátka vám pomůže zrelaxovat a zregenerovat celé tělo!

Cílem jeho progresivní relaxace je v základu tedy hluboké uvolnění svalů celého těla. Princip je sice jednoduchý, tuto relaxaci je však nutno nejdříve poctivě cvičit, abychom ji prováděli správně a aby měla kýžený efekt. Podstatou je cílený myšlenkový klid, při kterém postupně napínáte a uvolňujte svaly na celém těle. Poloha těla je zcela na vás, můžete cvičit i v sedě v kanceláři.

Jak správně provádět Jacbsonovu relaxaci?

Nejlepší výchozí pozice je buď vleže, nebo v uvolněném sedu. Nejdříve je třeba naučit se vůbec rozlišovat mezi stavem napětí “tenze” a stavem uvolnění “relaxace”. Nacvičujte to třeba se zaťatou pěstí a pojmenujte si co cítíte. Kolikrát si ani neuvědomujeme, že máme zaťatou šíji, čelist, pokrčené čelo nebo si vší silou držíme palec. Projeďte tedy v mysli celé tělo a pozorujte, kde se svaly ne a ne pustit.

Celou dobu se soustřeďte na dech, měl by být klidný a postupně prohlubovaný, nádech by měl trvat v ideálním případě 5 vteřin, výdech také. Měli byste se cítit jako před usnutím. Relaxace začíná u chodidel a končí u hlavy, přičemž se snažíte postupně zapojit všechny svalové skupiny, včetně mimických svalů. Začněte od ruky, přes hlavu a obličej, pak se cvičí relaxace šíje, ramen a zad; následuje břicho a hrudník a nakonec bederní část zad a dolní končetiny.

Napětí by nemělo být v žádném případě bolestivé, a vždy se soustřeďte na příjemný pocit uvolnění. Jacobsonova progresivní relaxace by vám měla zabrat právě kolem třiceti minut a můžete ji klidně opakovat i několikrát denně.

Přečtěte si také:

autor: KU

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 22. 2. 2024

Je těžké popřít sílu chemické reakce na jinou osobu. Dnes se pravděpodobně setkáte s někým, nebo jste možná právě potkali někoho, kdo na vás má silný vliv, Berani. Tuto osobu nemůžete dostat z hlavy. Není jasné, zda se jedná o jednorázový flirt, nebo o dlouhodobý románek. Ať už se ukáže, že jde o cokoli, jste nadšeni, že se cítíte tak vzrušení a živí.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.