Zdraví a nemoci

30. července 2015 04:55

Lucie Průchová

VAROVÁNÍ: Líbání - největší riziko vedoucí k rakovině jazyka a krku!

Poslední dobou lékaři totiž zaznamenali nebezpečný nárůst případů lidského papilomavirusu (HPV) v dutině ústní.

Líbání předstihlo kouření a pití alkoholu. Nyní je podle nejnovějších výzkumů číslo jedna z pohledu na rizikové faktory, vedoucí k rozvoji rakoviny jazyka a krku.

Virus HPV byl podle nových výzkumů v posledních letech zodpovědný za 70% případů nádorů jazyka a krku. Vědci uvádějí, že počet těchto případů se každým rokem zvyšuje. Poznamenali, že příčinou je rozšíření praktik orálního sexu, hlavně mezi dospívajícími.

Orální sex je silně spojen s orofaryngeální rakovinou a nově uvedli, že byly zaznamenány a stále narůstají přímé přenosy z úst do úst v podobě takzvaného francouzského líbání.

Počet lidí praktikujících orální sex každoročně stoupá. Podle studií praktikuje orální sex přibližně 90 procent mužů a 88 procent žen ve věku 25 – 44.

A co to vlastně je lidský papilomavirus (HPV)

Jedná se o běžně vyskytující se virus. Během života se jím nakazí přibližně 80 procent žen. Bohužel vám však může vážně ohrozit zdraví. Typů viru HPV je více než sto a asi čtyřicet z nich napadá genitální oblast. Imunitní systém žen se většinou s tímto virem vypořádá, ale není tomu tak vždy, infekce pak může přejít až k rakovině děložního čípku. HPV se tak mohou nakazit i muži, stačí, aby byli v kontaktu s genitáliemi nakaženého člověka.

Infekce je vysoce nakažlivá a bohužel velmi často se špatně poznává, nemá totiž žádné příznaky. Proto si ji lidé nevědomky předávají mezi s sebou dále. Nemají ani tušení o tom, že ji mají.

Nejvíce procent nakažených lidí HPV, přibližně 70 % se vyskytuje u lidí mezi 15 – 24 rokem. Ti jsou totiž nejvíce promiskuitní a většinou se nakazí hned v prvních třech let svého aktivního pohlavního života.

A jak se mají lidé proti zákeřnému HPV bránit? Lékaři uvádějí, že 100 % ochranou je jen to, mít stálého partnera, nic jiného vlastně neexistuje. Ani kondom vám nezaručí, že se vám vir vyhne obloukem, nezakrývá totiž celé genitálie.

Ale abychom vás moc nevyděsili, máme tady jednu pozitivní zprávu na závěr a tou je, že nádory spojené s tímto zákeřným virem jsou mnohem lépe léčitelné, než rakoviny spojené s kouřením a popíjením alkoholu.

To ale neznamená, že si to hned večer užijete s náhodnou známostí :-)

Mohlo by vás taky zajímat:

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 13. 4. 2024

Knihy, které jste možná dostali darem, vás dnes mohou přimět k hlubokému zamyšlení nad duchovními nebo filozofickými otázkami, Berani. Vaše mysl je rychlejší než obvykle, takže pravděpodobně dokážete pochopit některé poměrně složité myšlenky. Vaše praktická stránka by mohla vyvolat pochybnosti o použitelnosti toho, co se učíte, ale nedělejte si s tím starosti. Nakonec by vám to mělo být jasné.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.