Veřejná doprava: 10 tipů, jak cestovat bezpečně + SOUTĚŽ

Většina žen už jistě zažila nepříjemné obtěžování v tramvaji, autobuse, vlaku nebo metru. Cesta veřejnou dopravou se bohužel může stát noční můrou a to nejen v noci. Veřejná doprava prostě není tak bezpečná, jak bychom si přáli.

Dnešní doba, kdy většina lidí sleduje nějakou obrazovku nebo má sluchátka v uších, přeje kapsářům a zlodějům, nacpané vozy ve špičce pak zase nejrůznějším frotérům. A kdo z nás nezažil situaci, kdy se ve voze ocitl s vykřikujícím bláznem, který může být neškodný, ale také nemusí.

Z těchto důvodů bychom měli dodržovat základní bezpečnostní opatření, která nám mohou pomoci se nepříjemným situacím vyhnout. Některá vypadají samozřejmě, ale v reálu jsou málokdy dodržována.

1. Zkuste chodit těsně před příjezdem spoje. Pokud musíte přece jen čekat, buďte pozorná a rozhlížejte se po okolí.

2. Ve voze si vybírejte místo ke stání u stěny, dveří, kabelku je pak lepší mít mezi zády a stěnou. Pokud naopak stojíte obklopena lidmi, držte si kabelku vepředu na břiše a držte na ní ruku

3. Nepokládejte kabelku/zavazadlo pod sedačku nebo vedle sebe. Nejbezpečnější místo je na vašem klíně.

4. Nikdy nevstupujte do prázdného vozu nebo vozu, kde je osamělý muž.

5. I když se to zdá těžké, je lepší nehrát si s telefonem, tabletem, nebo dokonce vyndávat drahý notebook. Vytrhnout vám jej z rukou může být otázka okamžiku.

6. Sledujte okolí, možná to zní banálně, ale většina žen má tendenci podceňovat situaci. Když se vám nebude někdo zdát, vystupte, přejděte do jiného vozu.

7. Nezapomeňte, že základem je nosit s sebou pepřový sprej a mít na telefonu navolenou rychlou volbu policie. Bude-li se situace vyvíjet nepříjemně, pak si připravte pepřový sprej do ruky a neváhejte ho použít. Stejně tak budte připravena volat policii v případě, že dojde ke konfliktu.

8. Bezpečná sedadla jsou blíže k řidiči, ne moc blízko dveří (to kdyby vám někdo vzal kabelku a utekl ze dveří), ale zároveň tak, abyste na dveře viděla. Určitě je lepší sedět do uličky, nestane se pak, že by vás váš soused začal obtěžovat a vy jste neměla možnost odejít.

9. Když vystupujete, rozhlédněte se po ostatních lidech. Zkuste vystoupit poslední, tak abyste neměla nikoho v zádech.

10. Když vás začne někdo obtěžovat, nebojte se zapojit ostatní lidi. Buďte adresná, chytněte někoho za ruku, oslovte přímo (vy v té červené bundě), zvýšíte tím pravděpodobnost, že vám dotyčný pomůže.

Naučte se bránit na semináři

Pokud byste měla zájem naučit se reálné sebeobraně, pak můžete navštívit jedinečný seminář reálné sebeobrany pro ženy, který je zaměřený na dopravní prostředky. A reálný znamená, že se nebude cvičit jen „jako“, ale v opravdovém autobuse, kde budete mít možnost si vyzkoušet všechny poznatky a techniky, které se předtím naučíte v tělocvičně. Seminář je součástí projektu Nenechte si ubližovat, který bojuje proti násilí na ženách.

Termín konání: 8. března 2015 od 13 do 17 hodin, Praha 4

Cena: 550–600 Kč

Seminář je vhodný pro ženy všech věkových skupin. Předchozí zkušenosti s bojovými sporty či sporty obecně nejsou potřeba!

Víc informací o semináři najdete ZDE.

Jedna z vás může vyhrát účast na semináři zadarmo. Stačí odpovědět na jednoduchou otázku TADY.

A takhle to na semináři vypadá:

Mohlo by vás také zajímat:

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 22. 9. 2023

Vaše mysl dnes bzučí jako pilná včela, Berani. Udržujte si lehkou a společenskou atmosféru. Nezaobírejte se příliš detaily. Možná máte tendenci dělat si starosti s výsledky, ale pravdou je, že problémy se vyřeší docela dobře samy, pokud si zachováte jasný pohled na své cíle. Není tak důležité, jak se tam dostanete, jako to, kam chcete dojít.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.