Zdraví a nemoci

3. října 2019 07:26

redakce Prima Zoom

Vyvracíme mýty o zdraví: Zvýšená imunita vám pomůže, ale před viry vás neochrání

Rýmy, nachlazení, změny nálad až deprese, střevní potíže... Mnohé z těchto nepříjemností souvisejí nejen s ročními obdobími a změnami počasí, ale i s poruchami imunitního systému. Ten si ale oslabujeme obvykle sami…

Mýtus č. 1 – podzimní pobyt u moře posílí imunitu

Právě naopak! Koupání v moři je jistě příjemné, i pobyt na horkém vzduchu. Problém nastane při cestě zpátky, kdy se ze slunce a vysokých teplot vrátíme do nevlídného počasí, deště. To platí v zimě. Viróza je vysoce pravděpodobná. Ideální je, pokud chceme jet na dovolenou v tomto období, aby pobyt trval tak tři týdny. Přibližně tři dny totiž trvá aklimatizace na místní podmínky, jenže krátce poté, co si tělo na jiný režim zvykne, následuje návrat. Pokud už někdo jede na týden, měl by si to naplánovat, aby přiletěl nejpozději v pátek, o víkendu se zdržoval doma, až k večeru šel na hodinovou procházku. Bohužel se většina lidí chová přímo opačně. Vrátí se v neděli, v práci se pak rychle snaží dohnat resty. Neuvědomí si krutou daň, kterou zaplatí svým zdravím. Nejhorší je kratší pobyt v exotických destinacích typu Thajsko, Karibik. Tam musí organismus zvládnout i přelety časových pásem, je to pro něj šok. Nesmyslem jsou i zimní návštěvy solária na zvýšení obranyschopnosti. Tak to bohužel nefunguje.

Mýtus č. 2 – poruchy imunity nejsou vrozené

Jsou. Ale s těmi se naštěstí setkáváme vzácně, bývají vysoce nebezpečné. Mnohem častěji jde o získané. U těch už působí civilizační vlivy – nezdravý životní styl, stres, nevhodné složení stravy, chemické látky přidávané do potravin, kouření, různé druhy infekcí a další faktory. Následky se mohou projevit brzy i za léta, tělo nezapomíná. K nejčastějším příznakům patří náhlá únava, úbytek energie, poruchy spánku, bolesti kloubů, zažívací potíže, trvale zvýšená teplota. Důležité pro imunitu jsou hlavně krvetvorné orgány (kostní dřeň, brzlík, játra, slezina) mízní uzliny, sliznice střeva, úst, dýchacího ústrojí. Její poruchy způsobují kromě genetických predispozic škodliviny v ovzduší, nadužívání antibiotik, obezita, neklid, nervozita, napětí.

Mýtus č. 3 – imunita je problém těla

Vůbec ne. Fyzické a psychické zdraví spolu souvisí. Stres výrazně snižuje obranyschopnost. Projevuje se nejčastěji zažívacími potížemi, průjmem, bolestmi hlavy. Léky jen tlumí bolest, ale nic neřeší. Klíčový je dostatek odpočinku v případě únavy, ale i přiměřená fyzická aktivita, ideálně chůze či běh, nejlépe v přírodě. Pokud běháme ve městě po tvrdém povrchu, ničíme si zbytečně klouby. Úplná hloupost je běhat v auty ucpaném centru města. „Otevřené“ plíce pak dostanou takovou dávku exhalací, jako z celé krabičky cigaret! Běh aktivuje automaticky instinkt z doby kamenné, panický úprk byl vždy příznakem nebezpečí. Když se po pár krocích otočíme a vidíme, že nás nic neohrožuje, strach vystřídá euforie, která má kladný vliv na psychiku.

Někteří příznivci alternativních metod tvrdí, že velký význam má roční období v době narození. Vypozorovali, že mezi klienty s častým virózami převažují ti, co se narodili v létě. Podle nich proto, že je vozí nahé v kočárku, a tudíž nejsou na chlad tak dobře připraveni jako „zimní děti“. Ty jsou při pobytu venku na mrazu. Sice teple oblečeni, to ano, ale s odkrytým obličejíčkem. Díky tomu se vyznačují odmalička zvýšenou odolností proti nečasu. Nicméně tato teorie, i když zní logicky, není prokázaná.

Mýtus č. 4 – silná imunita zabrání chřipce

Ne. Chřipku nezastaví nic. Jediná spolehlivá ochrana před ní je očkování. A podobné je to i u koronaviru. Ostatní metody umí zmírnit následky, zkrátit o den či dva délku nemoci, to je vše. Hodí se zvýšit příjem vitamínu C, ideálně přírodního ve formě šípkového čaje. Vhodná je zvýšená konzumace česneku, zázvoru, cibule, citrusů, kysaného zelí, příznivě působí Echinacea. Viry bohužel mají různé cestičky, stačí se nepatrně říznout a hned jsou v krvi. Vyložená hloupost je jíst v prostředcích hromadné dopravy, kdy přitom spolykáme řadu bacilů z ovzduší i od lidí okolo. Nesmyslná jsou tvrzení v reklamách, že nějaký přípravek dokáže chřipku „porazit“, z lékařského hlediska je to zhola nemožné. Virové nákaze zabrání spíše časté mytí rukou po každém příchodu z venku, použití dezinfekčních či osvěžujících ubrousků, vyhýbání se prostorám s velkou koncentrací lidí.

Mýtus č. 5 – imunitu zvýší detoxikační pobyt

Vůbec! Vyhazováním peněz na hranici podvodu jsou detoxikační náplasti, které „umí“ člověka zbavit škodlivin. MUDr. Marek Beneš, gastroenterolog z kliniky IKEM, se k tomu vyjádřil takto: „Lékařská věda detoxikaci nezná. Její propagátoři argumentují přítomností těžkých kovů kvůli znečistěnému ovzduší, vlivu kosmetiky, plísní. Jistě, ty látky jsou škodlivé, ale tělo se jich dokáže přirozeně zbavit, má výjimečné samouzdravovací schopnosti. To výrobci pochybných preparátů nezmiňují. Posílení imunity slibují také různí šarlatáni využívající neznalosti lidí, kteří nacházejí v bytě nesmyslné geopatogenní zóny. Velice pochybná metoda je tzv. biorezonance, založená na tom, že se pomocí elektromagnetických vibrací ´vyhání´ z těla patogeny, parazity, co v něm vůbec nejsou, prvoky, plísně, elektrosmog, geosmog. Nabízí i přístroje na domácí použití během spánku. Z medicínského hlediska jde o úplnou hloupost."

Mýtus č. 6 – poruchy imunity dříve neexistovaly

Ale ano. Stačí vzpomenout na smrtící epidemie, které kosily předky po stamilionech. Dýmějový a hlavně plicní mor znamenaly téměř jistou smrt (přes 90 %). Přesto se našli jedinci, kteří ho, ač nakažení, přežili. Ti měli zřejmě poměrně vzácnou přirozenou imunitu. Ta umožňuje postavit jakousi první linii obrany vůči infekci. Způsobí, že organismus nemůže být určitým typem nemoci vůbec napaden. Na vznik prastarých chorob měla velký vliv otřesná úroveň hygieny, doma i na klinikách. Dezinfekce a sterilizace byly neznámé pojmy. Díky očkování v Evropě neznáme tyfus, černý kašel, neštovice, záškrt, dětskou obrnu. Přesto se najdou matky, které se očkování nesmyslně brání a riskují život nejen svého dítěte, ale i ostatních. Dřív se hodně často umíralo na dnes běžně léčitelné choroby, infekci močových cest, sepsi, chudokrevnost, strašákem byla cholera, kostižer.

Mýtus č. 7 – sauna posílí imunitu a likviduje viry

První část věty je pravda, druhá velký omyl! Právě v sauně se lze totiž snadno nakazit! Tedy ne v samotné potírně, ale v odpočívárně a dalších prostorech. Vždy se totiž bohužel najde někdo, u koho už nemoc propukla a myslí si, že se jí v sauně zbaví. Přitom ji ještě víc „nakopne“, je to nebezpečný hazard. Navíc takový člověk přenese bacily na vše, čeho se dotkne a tím nemoc roznese na jiné lidi. Jediná metoda, opravdu schopná šíření virů zarazit, ale také ne vždy na 100 %, je kryoterapie. Do malé kabiny, kde probíhá, se vhání synteticky upravený zkapalnělý vzduch o teplotě až minus 130 °C. Dojde k aktivaci lymfocytů posilujících imunitu a odpovědných za ničení virů. Jejich neaktivní formy či zárodky nemají v silném mrazu šanci přežít, takže se jich lze zbavit ještě před propuknutím potíží.

Mýtus č. 8 – pití horkého čaje posílí imunitu

Pokud jde o klasický čaj, spíš viry „nabudí“. Obsahuje totiž tein, „bratra“ kofeinu. Pokud jde o bylinné čaje, některé imunitu mohou posílit, ale nelze čekat zázraky. Navíc by se zásadně neměly usrkávat ještě vařící (kdo to dělá pravidelně, je ohrožen rakovinou jícnu!), jejich teplota má být kolem 90 °C. To platí pro všechny teplé nápoje. Je pravda, že zázvor, česnek, cibule a kysané zelí, slepičí (nikoli kuřecí!) vývar jsou velmi účinné antioxidanty, ale mají své limity. Farmaceutické firmy nabízejí množství imunitních přípravků, některé ale vyloženě na principu placebo. Jde to i levněji – zařadit pravidelný pohyb, upravit pitný režim, jíst stravu bohatou na vitamíny, dát si ráno na lačno vlažnou vodu s citronem, být co nejčastěji v přírodě, otužovat tělo sprchováním nejprve studenou, horkou a pak zase studenou vodou ihned po probuzení. To jsou nejlepší pomocníci na posílení imunity. Ale i u nich platí, že ať budeme mít imunitu zvýšenou sebevíc, nákaze zabránit prostě nelze, jen se zkrátí doba rekonvalescence.

Jan Janula


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 21. 11. 2024

Nezbytný úklid nebo opravy v domácnosti by vás mohly inspirovat k tomu, abyste se pustili do rekonstrukce. Zbavte se starého nábytku nebo jiných vyřazených věcí, abyste uvolnili místo novým předmětům, díky nimž bude váš domov vypadat atraktivněji. Přátelé a vaše vyvolená osoba by vám mohli dobrovolně pomoci. Udělejte si z toho večírek. Všichni se budou dobře bavit.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.