Nakopněte imunitu aneb Jaké jsou vůbec výhody otužování? A má to vůbec smysl?

Utrácíte v lékárně hromadu peněz za vitamíny a doplňky stravy všeho druhu a stejně si pořád celá rodina stěžujete na četný návrat nachlazení, viróz a tolik nenáviděné rýmy? Co takhle zvolit jinou metodu k posílení naší imunity.

Máme pro vás hromadu osvěžujících tipů, se kterými prospějete svému zdraví a ve výsledku navíc i ušetříte nějakou tu kačku.

„V době mého dětství se v domácnosti nepřetápělo, opláchli jsme děti studenou vodou a žádné virózy či angíny neměly pražádnou šanci. Staré zažité vzorce odcházejí v zapomnění a v tomto případě zbytečně,“ vysvětluje Lída (44), maminka dvou dětí, která na střídavé sprchování teplou a studenou vodou nedá dopustit.

Pokud byste se svých cév zeptali, co se pro ně rozumí tou nejlepší stimulací vůbec, tak by vám s jistotou odpověděly, že je to právě otužování, které nejenom přeje nezdolné obranyschopnosti organismu, ale dokonce umí i jiné zázraky. Dokonce vám zařídí krásně prokrvenou pokožku a mnohem pevnější ňadra a také nohy bez nevzhledných křečových žil, které se rády ukážou na scéně a umí i pěkně potrápit bolestí.

Doba nachlazení je tady, bohužel už zase jako každý rok

Doma všichni topíme ostošest, neprší na nás, oddechujeme v teple a pak ráno pospícháme do práce, kde nás čeká zásadní střet s realitou podzimních a zimních rán, které nás nešetří. Teplotní výkyvy jsou totiž viníkem při rozvoji nachlazení. V tomto směru se často hovoří o tzv. rhinoviru, který vám dokáže spustit nejenom rýmu, kašel, ale i pocit škrábání v krku a i toho známého pocitu, že na vás zase „něco leze“.

Nikdo po vás nechce, abyste odhodili svršky a šli se vykoupat právě teď do našich řek či rybníků, to vůbec ne. Úplně postačí, když si zamilujete saunu a poté využijete různé kádě, bazénky a kouty k ochlazení. Ve sprše pomalinku tělo zvykejte na chladnější vodu, můžete mimo jiné ztlumit topení a nepřetápět tolik, a to i během noci. Podnikejte větší či menší procházky, nevyhýbejte se pobytu na čerstvém vzduchu. Samozřejmě to nechápejte tak, že se v ranních mrazících rozběhnete pro rohlíky jen v krátkém rukávu, to zase určitě ne.

PŘEČTĚTE SI: VELKÝ SPECIÁL BOJUEJME PROTI NACHLAZENÍ

Kdy začít?

Určitě v době, kdy se cítíte zcela zdrávi a nejste nemocní či nachlazení. To se nejdříve pečlivě vypoťte a s postupným ochlazováním organismu raději posečkejte, ať to neodskáčete s nemocenskou.

Zpočátku střídejte proudy vlažné a studenější vody, nikoliv zcela ledové. Postupně si tělo přivykne a nebude změnu teploty považovat za nepříjemný šok. Někdo doporučuje zprvu omývání žínkou se studenou vodou.

Po ochlazující sprše rozhodně pokožku řádně vysušte ručníkem. Vysoušení ji totiž nádherně prokrví a prohřeje. Nikdy na tuto maličkost nezapomínejte.

Určitě preferujte studenější sprchu než posezení ve vaně se studenou vodou. U druhé varianty opravdu riskujte prochladnutí, nikoliv přínosné benefity.

Jídelníček také doplňte o kvalitní bílkoviny, vitamíny, minerální látky a stopové prvky. Vyvážená strava jde ruku v ruce se zdravým životním stylem. Spolu s otužováním pěstujte také nějakou tu pravidelnou pohybovou aktivitu.

S čím vám otužování pomůže?

Mnoho lidí, co na otužování nedá dopustit, uvádí, že se zbavili nejenom bolestí zad, ale také zharmonizovali výši srdečního tlaku a nezdravou hladinu cholesterolu v krvi. Další benefit představuje pěstěný vzhled pokožky. Ta je vitální, působí mladě a nikoliv mdle. Mimo jiné se utne také činnost mazových žláz a vlasy ani pokožka se vám nebudou tolik mastit. Pobyt pod studenou sprchou má také skvělý vliv na naši duševní kondici. Stres i obavy se rozpustí a my se cítíme jednoduše báječně. Proudy teplé a studené vody sluší také dekoltu, právě ty pokožku vypínají a ňadra jsou díky tomu mnohem pevnější.

-LZ-

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 22. 5. 2024

Kdyby byl každý den jako dnes, život by byl ráj, Berani. Je to pro vás potenciálně nádherné období. Možná najdete odpovědi na problémy, které vás trápí už několik týdnů. Při všech rozhovorech mějte uši otevřené. Mohli byste narazit na dílo, na které jste dlouho čekali.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.