Nakopněte imunitu aneb Jaké jsou vůbec výhody otužování? A má to vůbec smysl?
Utrácíte v lékárně hromadu peněz za vitamíny a doplňky stravy všeho druhu a stejně si pořád celá rodina stěžujete na četný návrat nachlazení, viróz a tolik nenáviděné rýmy? Co takhle zvolit jinou metodu k posílení naší imunity.
Máme pro vás hromadu osvěžujících tipů, se kterými prospějete svému zdraví a ve výsledku navíc i ušetříte nějakou tu kačku.
„V době mého dětství se v domácnosti nepřetápělo, opláchli jsme děti studenou vodou a žádné virózy či angíny neměly pražádnou šanci. Staré zažité vzorce odcházejí v zapomnění a v tomto případě zbytečně,“ vysvětluje Lída (44), maminka dvou dětí, která na střídavé sprchování teplou a studenou vodou nedá dopustit.
Pokud byste se svých cév zeptali, co se pro ně rozumí tou nejlepší stimulací vůbec, tak by vám s jistotou odpověděly, že je to právě otužování, které nejenom přeje nezdolné obranyschopnosti organismu, ale dokonce umí i jiné zázraky. Dokonce vám zařídí krásně prokrvenou pokožku a mnohem pevnější ňadra a také nohy bez nevzhledných křečových žil, které se rády ukážou na scéně a umí i pěkně potrápit bolestí.
Doba nachlazení je tady, bohužel už zase jako každý rok
Doma všichni topíme ostošest, neprší na nás, oddechujeme v teple a pak ráno pospícháme do práce, kde nás čeká zásadní střet s realitou podzimních a zimních rán, které nás nešetří. Teplotní výkyvy jsou totiž viníkem při rozvoji nachlazení. V tomto směru se často hovoří o tzv. rhinoviru, který vám dokáže spustit nejenom rýmu, kašel, ale i pocit škrábání v krku a i toho známého pocitu, že na vás zase „něco leze“.
Nikdo po vás nechce, abyste odhodili svršky a šli se vykoupat právě teď do našich řek či rybníků, to vůbec ne. Úplně postačí, když si zamilujete saunu a poté využijete různé kádě, bazénky a kouty k ochlazení. Ve sprše pomalinku tělo zvykejte na chladnější vodu, můžete mimo jiné ztlumit topení a nepřetápět tolik, a to i během noci. Podnikejte větší či menší procházky, nevyhýbejte se pobytu na čerstvém vzduchu. Samozřejmě to nechápejte tak, že se v ranních mrazících rozběhnete pro rohlíky jen v krátkém rukávu, to zase určitě ne.
PŘEČTĚTE SI: VELKÝ SPECIÁL – BOJUEJME PROTI NACHLAZENÍ
Kdy začít?
Určitě v době, kdy se cítíte zcela zdrávi a nejste nemocní či nachlazení. To se nejdříve pečlivě vypoťte a s postupným ochlazováním organismu raději posečkejte, ať to neodskáčete s nemocenskou.
Zpočátku střídejte proudy vlažné a studenější vody, nikoliv zcela ledové. Postupně si tělo přivykne a nebude změnu teploty považovat za nepříjemný šok. Někdo doporučuje zprvu omývání žínkou se studenou vodou.
Po ochlazující sprše rozhodně pokožku řádně vysušte ručníkem. Vysoušení ji totiž nádherně prokrví a prohřeje. Nikdy na tuto maličkost nezapomínejte.
Určitě preferujte studenější sprchu než posezení ve vaně se studenou vodou. U druhé varianty opravdu riskujte prochladnutí, nikoliv přínosné benefity.
Jídelníček také doplňte o kvalitní bílkoviny, vitamíny, minerální látky a stopové prvky. Vyvážená strava jde ruku v ruce se zdravým životním stylem. Spolu s otužováním pěstujte také nějakou tu pravidelnou pohybovou aktivitu.
S čím vám otužování pomůže?
Mnoho lidí, co na otužování nedá dopustit, uvádí, že se zbavili nejenom bolestí zad, ale také zharmonizovali výši srdečního tlaku a nezdravou hladinu cholesterolu v krvi. Další benefit představuje pěstěný vzhled pokožky. Ta je vitální, působí mladě a nikoliv mdle. Mimo jiné se utne také činnost mazových žláz a vlasy ani pokožka se vám nebudou tolik mastit. Pobyt pod studenou sprchou má také skvělý vliv na naši duševní kondici. Stres i obavy se rozpustí a my se cítíme jednoduše báječně. Proudy teplé a studené vody sluší také dekoltu, právě ty pokožku vypínají a ňadra jsou díky tomu mnohem pevnější.
-LZ-