Zdraví a nemoci

26. října 2017 10:00

Martina Čerňanská

Posilujeme imunitu za pár korun: Jde to i bez drahých léků!

Chladné měsíce jsou zase na scéně a to znamená jediné. Je na čase hýčkat si imunitu proti nájezdu chřipek a nachlazení, protože aktuálně jsou na vině tomu, že pacienti plní ordinace praktiků geometrickou řadou.

Jak se vyhnout tomu, aby vám ucpaný nos, třeskutá bolest hlavy a zvýšená horečka nezkomplikovaly podzim? S našimi triky se vaše imunita jen tak zničehonic nevzdá.

Buďte v duševní pohodě

Pokud se budete trápit pro to či ono, nejenomže se okradete o náladu, ale především nevědomky snižujete vaši imunitu, která je teď na podzim v ohrožení více než jindy. Přestaňte se užírat tím, co nemůžete změnit, dejte stresu vale a hlavně se naučte optimismu. Víte mimo jiné, co se pokládá za lék na všechny starosti a bolístky světa? Je to jednoduché a na předpis ji nedostanete. Je to láska. Neváhejte se (za)milovat.

PŘEČTĚTE SI: VÍTE, JAKOU DAŇ PLATÍ NAŠE TĚLO A DUŠE ZA STRES?

Hýbejte se

Sedavý způsob života vede nejenom k nadbytečným kilům, ale také dvakrát moc imunitě nesvědčí. Místo toho vyrazte na procházku, zaběhejte si, zaskočte si do sauny, bazénu, na masáž nebo se rozumně začněte otužovat. Vaše začátky však musí být pozvolné a nijak extrémní. Fajn je třeba i hot jóga, která vám v chladných měsících udělá dobře.

Obyčejná procházka udělá s vaším zdravím zázraky! Foto: istock.com

Pestrá strava

Konzumujte sezonní ovoce a zeleninu, jež jsou charakteristické pro naše roční období. Organismu prostě svědčí a tělo je daleko lépe zpracuje. Zakousněte se do jablka, připravte si salát jako od babičky, kdy si nastrouháte mrkev spolu s jablkem a jemně dosladíte medem, upečte si raw švestkový dezert, zahřejte se lahodnou polévku z dýně Hokkaido a na žitný chléb si namažte delikátní domácí pomazánku z luštěnin. Popíjejte čaj místo s citronem (který organismus ochlazuje) s trochou hřejivého koření, jako je skořice, a zamilujte si preventivně do zázvoru, v rámci soupeření s viry je zkrátka všemocný.

Vyčistěte si ovzduší v kanceláři

V práci na vás všichni smrkají, pokašlávají a vy si říkáte, že pokud to takhle půjde dál, tak brzy také zalehnete s virózou? Pravidelně v místnosti větrejte, umývejte si ruce, popřípadě používejte antibakteriální gel a do aromalampy či zvlhčovače vzduchu nakapte 4–6 kapek éterického oleje z australského čajovníku. Právě ten je známý a hojně využívaný pro svoje dezinfekční účinky. Neváhejte si začít pěstovat také molici neboli rýmovník. Ve chvíli, kdy vám poteče z nosu, stačí přičichnout k lístku a mělo by se vám ulevit. Nezní to mnohem lépe než všechny ty kapky z lékárny?!

Sex je důležitý nejen pro váš vztah, ale i pro zdraví. Foto: thinkstock.com

Sex je váš spojenec

Nevyplatí se milého v rámci milostných aktivit odmítat, a to zvlášť teď, na podzim, protože sex má blahodárný vliv na spoustu věcí, naši imunitu nevyjímaje. Milování dva lidi spojuje, násobí intimní pouta a právě už i díky tomu budete žít ve větší harmoniia s pocitem, že v případě potřeby tady nejste zcela sami. Tyto pocity naše vědomí přijímá a to znamená jediné – cítíte se šťastně a spokojeně. A to má také vliv na mnohé, tudíž i na zdraví.

Co dál se vyplatí?

  • Dbejte na ideální příjem tekutin, které ale konzumujte spíše vlažné než studené. S sebou si do práce uvařte do termosky bylinkový nebo ovocný čaj. Opatrně s tím černým a zeleným, ty díky obsahu kofeinu organismus dehydratují.
  • Spěte dostatečně, ať mají buňky i tělo možnost regenerovat.
  • Vitamíny jsou fajn, avšak úplně nejlépe v té přírodní variantě. Pokud chcete polykat pilulky, tak nezapomeňte, že všechno souvisí se vším, proto o sebe pečujte tak i tak. Potravinové doplňky nejsou všemocné.
  • Zamilujte si kysané zelí, sirup z rakytníku, dopřejte si česnek (na topinkách) nebo si z něj vyrobte domácí léčivé kapky, konzumujte ryby, kysané mléčné produkty a místo rozinek si pochutnejte na chuťově nevšední góji.
  • Odpočívejte a naučte se relaxovat, tzn. vypněte a dejte sbohem všem vysilujícím myšlenkám. Zkuste třeba i meditaci.
  • Smějte se.

Přečtěte si i další články o imunitě:

autor: LZ

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 12. 4. 2024

Berani, dnes můžete přemýšlet o politických nebo společenských záležitostech, konkrétně o zhoršení stavu planety. Možná se obáváte o svou budoucnost a budoucnost svých dětí. Možná se pokusíte toto téma nadhodit na nějakém společenském setkání. Někdo, koho tam potkáte, vás o této problematice určitě něco naučí. Pokud se potřebujete dále zapojit do zvyšování povědomí lidí o této problematice, udělejte to.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.