Chcete mít silnou imunitu? Dejte si do pořádku psychiku!

Není důležité vypadat zdravě, ale zdravý opravdu býti. Najděte i vy cestu k harmonizaci psychiky, která je za správné fungování obranyschopnosti zodpovědná.

Zjednodušeně řečeno, imunita je schopnost lidského těla bránit se. Plní funkci „strážce těla“. Obranyschopnost, tedy imunita, je vrozená, a protože se stále vyvíjí, můžete ji ovlivnit různými faktory: střevní mikroflórou, zátěží, spánkem, výživou, pohybem nebo třeba psychikou. O důležitosti psychiky se v dnešní době již hodně mluví a její vliv na celkový zdravotní stav uznávají i lékaři. Celá řada alternativních terapií tento fakt zdůrazňuje již dlouhou dobu a své metody staví na harmonizaci psychiky. „Používají k tomu různé postupy, ale základem je odhalení příčiny vzniku fyzických problémů v psychice,“ říká Romana Kotěrová z Bio-Bachovek. Z pohledu terapie dr. Bacha, známé jako Bachova květová terapie, je základem pro silnou imunitu psychická harmonie. Jedná se o jemnou, šetrnou a velice jednoduchou metodu, která se zaměřuje na konkrétního jedince a důvod jeho nemoci. Bachova terapie nepotlačuje symptomy, ale jde ke kořeni problému.

Když se narušená psychika o slovo hlásí…

Aby byla imunita silná a mohla dostatečně strážit tělo před útoky škodlivin, musí být především psychika v harmonii. „Pokud toho dosáhnete, je podstatně jednodušší přirozeně udržovat v souladu i ostatní faktory ovlivňující obranyschopnost,“ říká Kotěrová a dodává: „Pokud jste v celkové harmonii, nestává se, že byste měli problémy se spánkem, že budete vyčerpaní nebo že se vám třeba oslabí střevní mikroflóra.“

Prvními příznaky toho, že je psychika narušena, jsou například stres, únava, sklíčenost, problémy se spánkem, nedostatek sebedůvěry, netrpělivost, strach a podobně. Oslabení imunity poznáte i podle toho, že se u vás objevuje třeba rýma, zvýšená únava, problémy s pokožkou a jiné varovné příznaky. „Jako první pomoc můžete využít účinky kombinované esence, která okamžitě působí zklidňujícím účinkem,“ radí terapeutka. Výhodou je, že s výběrem vhodné esence vám pomohou v každé lékárně.

Jak předejít oslabování imunity?

Dalšímu oslabování imunity můžete předejít tak, že se zamyslíte nad sebou, svými reakcemi k okolí, vztahu k sobě samému a začnete tyto problémy řešit. Tak můžete předejít dokonce i úspěšnému útoku vážnější nemoci, tak zvanému fyzickému symptomu následku emoční nerovnováhy. Zde vám podle terapeutky mohou pomoci Bachovy kombinované esence (např. Stres). Stres je v dnešní době velice často jmenován, ale ukrývá se pod ním více emočních disharmonií. Někdo se může dostávat do stavu sklíčenosti, nebo dokonce deprese.

A právě Bachova květová terapie přináší nástroje k harmonizaci naší psychiky, která je za správné fungování obranyschopnosti zodpovědná. „Bachovky“ můžete užívat preventivně nebo terapeuticky, buď samostatně, nebo je kombinovat s jinou terapií či léky.

Vyberte si esenci na míru

Esence můžete užívat jednotlivě nebo si je nechat namíchat, případně si vybrat některou z hotových kombinovaných esencí. Abychom vám usnadnili výběr vhodné esence, zde je několik problémů a doporučené esence, které je pomohou překonat:

 • Máte nevysvětlitelné obavy, jste nervózní – řepík lékařský
 • Máte těžkosti říci ne, neumíte požádat o pomoc – zeměžluč lékařská
 • Máte o sobě nevalnou představu, stydíte se za svůj vzhled – plané jablko
 • Máte pocity přehnané odpovědnosti, která vás vyčerpává – jilm
 • Přepadá vás beznaděj, zklamání a pesimismus – hlodaš evropský
 • Jste popudliví, netrpěliví, reagujete velmi prudce – netýkavka žláznatá
 • Máte kolísavé nálady, chybí vám potěšení, pociťujete mentální únavu, odkládáte povinnosti na později – habr obecný
 • Máte nedostatek sebedůvěry, trpíte komplexem méněcennosti – modřín opadavý
 • Trpíte tělesnou i duševní únavou a vyčerpáním – olivovník evropský
 • Máte neustále výčitky svědomí a pocity viny – borovice lesní
 • Trpíte nerozhodností a vnitřní nevyrovnaností – chmerek roční
 • Cítíte nespokojenost, protože nenacházíte svůj pravý životní styl a své poslání – sveřep větevnatý
 • Cítíte zatrpklost, vnitřní hněv, považujete se za "oběť osudu", za většinu vašich problémů může někdo jiný – vrba bílá

A ještě několik typických situací. Týká se některá právě vás?

 • Mám mnoho zodpovědnosti, nabrala jsem si další, přestávám stíhat a začínám si nedůvěřovat – esence Jilm nebo kombinovaná esence Sebedůvěra, může být doplněno i toaletní vodou Odvaha.
 • Firmě se nedaří, bude nutné někoho propustit a bojím se, že přijdu o místo – esence Kejklířka nebo kombinovaná esence Strach.
 • Nedokážu věci zvládnout, zařídit tak dobře, jako ostatní – esence Modřín nebo esence Sebedůvěra.
 • Stále se něčeho bojím, hlavou mi běhá spousta situací, které by mě mohly zaskočit – esence Jírovec maďal, aby se mi přestaly hlavou honit strachuplné opakující se myšlenky, nebo kombinovaná esence Strach.
 • Dávám si vysoké zásady a pevně se jich držím – esence Rock water.
 • Mám pocit, že mě nevděčný syn zanedbává – esence Čekanka.
 • Nejsem schopná se nikdy o ničem rozhodnout – esence Chmerek nebo kombinovaná esence Rozhodnost.
 • Jsem unavená, můj syn má cukrovku a bojím se o něj – esence Oliva a Pávie červená nebo kombinovaná esence Strach a roll-on Energie.

-ak-

Mohlo by vás taky zajímat:


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 24. 5. 2024

Berani, dnes očekávejte ve svém domě hodně aktivit. Mohla by se tam sejít skupina, možná velká, kterou hostíte vy nebo někdo z rodiny, a vyvolat podnětné rozhovory. Mohli byste se nechat strhnout energií, díky níž se dostanete do kontaktu s novým vědomím svých pocitů. Dnes večer očekávejte živé sny o cestování, cizích místech nebo létání.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.