Zdraví a nemoci

21. září 2017 06:00

Martina Čerňanská

Bachova květová terapie: Placebo nebo malý zázrak?

Už jste někdy slyšely o “bachovkách”? Ne, nejde o souvislost s varhanami Johanna Sebastiana Bacha, ale o vědecky nepodloženou léčbu unikátními květinovými esencemi, které prý dokáží téměř zázraky. Než si dáte prášek na bolest nebo na nervy, zkuste využít Bachovu květovou terapii a uvidíte sami.

Kdo je otec “bachovek”?

Dr. Edward Bach patřil v Londýně mezi známé a vyhledávané lékaře své doby. Nejdříve pracoval jako chirurg-traumatolog, ale chirurgie ho ale příliš netěšila. Když se u něho začaly projevovat první příznaky vážného onemocnění, začal přemýšlet o nemocech jako takových. O jejich podstatě a významu pro člověka. Došel k názoru, že člověk onemocní, jsou-li duše s tělem v nesouladu. V roce 1928 se vzdal své lukrativní ordinace v centru Londýna a vydal se do přírody hledat rostliny a květy na nový způsob léčení nemocí a k jejich prevenci. V roce 1930 nalezl Edward Bach základní rostliny, z jejichž výtažků připravil první tinktury k odstraňování negativních emocionálních stavů. Dnes jeho květová terapie obsahuje 38 léčivých rostlin, stromů, keřů, jejichž esence narovnávají lidskou psychiku.

PŘEČTĚTE SI: AROMATERAPIE ANEB JAK SE UZDRAVIT POMOCÍ VŮNÍ

Jak to má fungovat?

Bachovy esence tvoří až 38 výtažků z různých květů a rostlin. Pomáhají člověku zvládnout nejrůznější záporné emoce, harmonizovat mysl a tím i nastartovat přirozenou obranyschopnost organismu. Květové esence podle této teorie dokáží uvolnit zablokovanou životní energii a uvést ji opět do pohybu. Každý nezpracovaný problém, všechny starosti, strachy a bolesti z minulosti, které člověk utrpěl či někomu způsobil, blokují životní energii a oslabují připravenost člověka postavit se škodlivým zevním vlivům. Květy nemají za úkol vyzmizíkovat psychické a tělesné symptomy, slouží však jako pomocný prostředek k překonávání toho, co tyto symptomy způsobilo. Zní to přitažlivě, ale nutno dodat, že zcela uspokojující vědecké vysvětlení toho, jak Bachovy květy působí, do dnešních dní neexistuje.

Vyzkoušíte "Bachovky"?, Foto: archiv Sedmé nebe

Skeptičtí vědci a nadšená veřejnost

Esence jsou čistě přírodní, nejsou škodlivé a nemají vedlejší účinky. Léčba pomocí Bachových květových esencí nemá proto kontraindikaci a klidně ji může vyzkoušet kdokoli, včetně malých dětí, seniorů, těhotných žen nebo třeba i domácích zvířat. Správné kapky vám vybere buďto školený bachovský terapeut, nebo si je můžete koupit sami. “Bachovky” samozřejmě neunikly zkoumání vědeckých veličin a lékařských týmů, které se ve většině případů shodli, že se jedná daleko více o placebo efekt na podporu psychiky než cokoli jiného. Přesto se Bachovy esence těší celosvětově nesmírné popularitě a mnoho lidí na ně nedá dopustit. Argumentují tím, že placebo efekt možná působí na lidskou mysl, ale jejich psovi nic neříká a přesto “bachovky” skvěle fungují i na zvířata. Bachova květová terapie je možná něco mezi nebem a zemí, ale za vyzkoušení stojí. Zvláště, když vás může přesvědčit, že užívání prášků na nervy nebo na spaní není zdaleka tou poslední možností, jak zatočit s rozjitřenou myslí.

Přečtěte si také:

autor: KU


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 22. 2. 2024

Je těžké popřít sílu chemické reakce na jinou osobu. Dnes se pravděpodobně setkáte s někým, nebo jste možná právě potkali někoho, kdo na vás má silný vliv, Berani. Tuto osobu nemůžete dostat z hlavy. Není jasné, zda se jedná o jednorázový flirt, nebo o dlouhodobý románek. Ať už se ukáže, že jde o cokoli, jste nadšeni, že se cítíte tak vzrušení a živí.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.