Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
zpět

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.
zpět

Výpočet ascendentu

Pro výpočet svého ascendentu zadejte datum a čas narození.

Bachova květová terapie: Placebo nebo malý zázrak?

Už jste někdy slyšely o “bachovkách”? Ne, nejde o souvislost s varhanami Johanna Sebastiana Bacha, ale o vědecky nepodloženou léčbu unikátními květinovými esencemi, které prý dokáží téměř zázraky. Než si dáte prášek na bolest nebo na nervy, zkuste využít Bachovu květovou terapii a uvidíte sami.
Vydáno: 21.09.2017, Martina Hrušková
Bachova květová terapie: Placebo nebo malý zázrak?
Bachova květová terapie: Placebo nebo malý zázrak? Autor: istock.com
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Kdo je otec “bachovek”?

Dr. Edward Bach patřil v Londýně mezi známé a vyhledávané lékaře své doby. Nejdříve pracoval jako chirurg-traumatolog, ale chirurgie ho ale příliš netěšila. Když se u něho začaly projevovat první příznaky vážného onemocnění, začal přemýšlet o nemocech jako takových. O jejich podstatě a významu pro člověka. Došel k názoru, že člověk onemocní, jsou-li duše s tělem v nesouladu. V roce 1928 se vzdal své lukrativní ordinace v centru Londýna a vydal se do přírody hledat rostliny a květy na nový způsob léčení nemocí a k jejich prevenci. V roce 1930 nalezl Edward Bach základní rostliny, z jejichž výtažků připravil první tinktury k odstraňování negativních emocionálních stavů. Dnes jeho květová terapie obsahuje 38 léčivých rostlin, stromů, keřů, jejichž esence narovnávají lidskou psychiku.

PŘEČTĚTE SI: AROMATERAPIE ANEB JAK SE UZDRAVIT POMOCÍ VŮNÍ

Jak to má fungovat?

Bachovy esence tvoří až 38 výtažků z různých květů a rostlin. Pomáhají člověku zvládnout nejrůznější záporné emoce, harmonizovat mysl a tím i nastartovat přirozenou obranyschopnost organismu. Květové esence podle této teorie dokáží uvolnit zablokovanou životní energii a uvést ji opět do pohybu. Každý nezpracovaný problém, všechny starosti, strachy a bolesti z minulosti, které člověk utrpěl či někomu způsobil, blokují životní energii a oslabují připravenost člověka postavit se škodlivým zevním vlivům. Květy nemají za úkol vyzmizíkovat psychické a tělesné symptomy, slouží však jako pomocný prostředek k překonávání toho, co tyto symptomy způsobilo. Zní to přitažlivě, ale nutno dodat, že zcela uspokojující vědecké vysvětlení toho, jak Bachovy květy působí, do dnešních dní neexistuje.

Vyzkoušíte "Bachovky"? Foto: Vyzkoušíte "Bachovky"?, Foto: archiv Sedmé nebe

Skeptičtí vědci a nadšená veřejnost

Esence jsou čistě přírodní, nejsou škodlivé a nemají vedlejší účinky. Léčba pomocí Bachových květových esencí nemá proto kontraindikaci a klidně ji může vyzkoušet kdokoli, včetně malých dětí, seniorů, těhotných žen nebo třeba i domácích zvířat. Správné kapky vám vybere buďto školený bachovský terapeut, nebo si je můžete koupit sami. “Bachovky” samozřejmě neunikly zkoumání vědeckých veličin a lékařských týmů, které se ve většině případů shodli, že se jedná daleko více o placebo efekt na podporu psychiky než cokoli jiného. Přesto se Bachovy esence těší celosvětově nesmírné popularitě a mnoho lidí na ně nedá dopustit. Argumentují tím, že placebo efekt možná působí na lidskou mysl, ale jejich psovi nic neříká a přesto “bachovky” skvěle fungují i na zvířata. Bachova květová terapie je možná něco mezi nebem a zemí, ale za vyzkoušení stojí. Zvláště, když vás může přesvědčit, že užívání prášků na nervy nebo na spaní není zdaleka tou poslední možností, jak zatočit s rozjitřenou myslí.

Přečtěte si také:

Koření na místě léků

Přírodní lékárna aneb Jak nahradit léky obyčejným kořením

Jóga pomáhá zeslabovat příznaky deprese

Jóga pomáhá zeslabovat příznaky deprese

Desatero duševní hygieny aneb Sama sobě psycholožkou

Desatero duševní hygieny aneb Sama sobě psycholožkou

autor: KU

Článek je zařazen v: zdraví, Bachova květová terapie, Bachovky, přírodní lékárna
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama