Zdraví a nemoci

4. prosince 2016 14:00

Martina Čerňanská

Jak zrádný umí být stres? Možná víc, než jste si mysleli

Nevíte, kde vám hlava stojí, máte pocit, že sedíte na dvou židlích a že vaše soukromí není takové, jaké by mělo být a jak byste si úplně v nejlepším případě představovali? Zatáhněte za brzdu dřív, než se z toho všeho zcvoknete.

Permanentní stres totiž není ničím příjemným a v neposledním řadě se bohužel pro nás umí negativně podepsat na našem zdraví. Své o tom vědí tři ženy, které stres dovedl téměř až na samotné dno.

Jolana (45): Vím, že na mně záleží

„Vždycky jsem byla dochvilná, chtěla jsem za den toho stihnout co nejvíc, dělala jsem práci za ostatní a pak nestíhala tu vlastní. Myslela jsem si, že když budu v práci platit za pečlivou dříčku, budu v šéfových očích nenahraditelná, ale dnes už vím, že po profesní stránce jsme nahraditelní úplně všichni. Akorát s tím rozdílem, že někoho nahradíte lehce, kdežto jindy nový kandidát se na danou pozici hledá déle, ale dřív či později se stejně najde. Po náročném přepětí svých sil jsem skončila na psychiatrii s totálním duševním kolapsem, ze kterého jsem se dávala dohromady víc než rok. V práci jsem za to všechno dostala výpověď a dnes už jako podnikatelka vím, že jediné na čem skutečně záleží jste vy sami. Zdá se vám to sobecké? Když totiž nebudu v pořádku já, kdo se postará o mé nejbližší? Berte život takhle a uvidíte, že se vy i vaše rodina budete cítit mnohem líp,“ vysvětluje Jolana K., která po bolestné zkušenosti prozřela a ujasnila si životní priority.

Marta (39): Dítě pořád nikde a mému ženství pomalu zvoní hrana

„S Jaromírem jsme byli spolu už nějaký ten pátek a miminko se nám pořád nedařilo počít. Po zdravotní stránce jsme byli v pořádku, ale i tak těhotenský test s pozitivním výsledkem pořád nikde. Jaromír byl na mě kvůli tomu naštvaný a náš vztah dostával kvůli mé neplodnosti pořádně zabrat. Nakonec jsem jeho výhružky, ať už konečně otěhotním, neustála a dala mu kopačky. Měla jsem totiž pocit, že chce jen moji dělohu, nikoli mě jako ženu. Náhle jsem si musela najít bydlení a i novou práci, žila jsem s ním totiž v jeho domku a navíc jsme se poznali v práci, ve které mi šéfoval. Úplně všechno bylo vzhůru nohama a životní jistoty v trapu. Proto jsem se rozhodla, že odjedu na dovolenou, kde se zotavím a pak začnu znovu. A právě tohle rozhodnutí bylo to ze všech nejlepší. Ostatní kamarádky zobaly antidepresiva, zatímco já se znovu na Kubě učila smát a vrtět zadkem při salse ostošest. Až teď si uvědomuji, že mě život se svým ex stresoval. Mé věčně opakující se migrény a trávicí problémy jsou pryč. Začínám od píky, ale s vědomím toho, že už žádnému chlapovi nedovolím, aby si se mnou dělal, co se mu zachce.“

Laura (27): Nikdy jsem neměla volný víkend, teď lenošivé soboty miluju

„Ze strachu, abych nebyla sama doma, jsem si pořád něco plánovala a žila ve spěchu. Brala jsem přesčasy, chodila do jazykovky, měla brigádu a zařizovala i to, co nebylo potřeba. Pak ale přišel zlom a já musela přibrzdit. Dostala jsem infarkt. Jedině díky němu jsem se ale naučila odpočívat a užívat si dny takové, jaké ve skutečnosti jsou. Konečně jsem víc v klidu a mám najednou chuť začít randit a nebýt pořád sama jako kůl v plotě. Láska je totiž to jediné, co mi ke štěstí schází,“ doznává se ke svému zjištění mladá blondýnka.

Tipy, co vyzmizíkují stres z vašeho života

  • Plánujte si jak práci, tak relax. Ať už je to výlet k rodičům, nebo večeře s kamarádkou. Tyto radosti prostě musí být na pořadu dne.
  • Máte v práci problémy, trápí vás partner, nebo máte pocit, že tu tíhu světa prostě na svých bedrech sami neunesete? Zkuste se svěřit člověku, kterému můžete věřit. Také neváhejte vyhledat odbornou pomoc.
  • Pochutnejte si na kvalitním jídle, sportujte, odpočívejte a najděte životní rovnováhu.
  • Vypište se z toho, co vám udělala radost, nebo vás naštvalo. Budete se cítit líp.
  • Pochopte, že svět se kvůli vám nezastaví, bude se točit dál. Tak se nikam nehoňte, pěstujte své záliby, milujte své blízké a věřte, že lepší je odpustit si pár nákladných rozmarů, než si pak třeba pro zaplacení půjček nohy uběhat.

-lz-


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 15. 4. 2024

Vaše kreativita je na vrcholu, Berani, tak toho využijte. Tento den je ideální pro malování nebo psaní. I když svůj talent považujete za hluboko pod úrovní amatérského, možná budete překvapeni tím, co jste schopni vytvořit. Ignorujte svého přísného vnitřního redaktora a pracujte pro čisté potěšení z tvorby. Výsledky vás potěší.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.