Zdraví a nemoci

25. listopadu 2016 07:30

Martina Čerňanská

Zázrak jménem smoothie: Proč byste si ho měli dopřávat co nejčastěji?

Trend smoothie je tady již nějakou dobu, a tak jsme se v redakci rozhodli, že ho také vyzkoušíme. Samozřejmě jsme ho ochutnali již dříve, ale nyní jsme se podívali na to, jaké to je si tento zdravý nápoj připravovat doma dle momentální chuti a podle různých receptů.

Z mnoha modelů přístrojů jsme nakonec vybrali extraktor Nutribullet, protože potraviny extrahuje. A co to přesně znamená?

Extrakce živin

V dnešním uspěchaném životním stylu si málokdy najdeme čas, abychom jedli zdravě a jen málo z nás žvýká potraviny tak, jak to doporučují lékaři. Vlivem těchto návyků je pro naše těla čím dál těžší trávit a vstřebávat to, co jíme. Vyčerpané trávicí enzymy spolu se žaludečními kyselinami, které věkem slábnou, nedokážou rozložit jídlo tak, abychom měli přístup k obsaženým živinám a mohli je využít. Jinými slovy většinu živin v naší potravě tělo vůbec nevstřebá.

Podle statistik s každými dalšími 10 lety věku vstřebáváme o 10 % méně živin. Když nám je 50 let, tak vstřebáváme pouze 50 % všech živin, které konzumujeme. A s každým rokem se toto procento snižuje. Pokud se našemu tělu dlouhodobě nedostávají potřebné živiny, naše vitalita klesá a stáváme se náchylnějšími k různým nemocem a chronickým potížím.

Foto: Thinkstock.com

Jednoduše řečeno – přístroj umí rozmělnit ovoce a zeleninu na tu nejlépe vstřebatelnou formu. Přitom zároveň uvolňuje cenné živiny, které by normálně zůstaly v nerozkousaných soustech.

A v čem je ještě prospěšná konzumace plných extrahovaných živin? Například se vám zlepší kvalita vlasů, pokožky i nehtů, snížíte riziko chronických nemocí, budete mít lepší náladu a více energie. Také silnější libido a lepší sexuální výkony. Zlepší se vám trávení a budete lépe spát. A v neposlední řadě vám také pomůže snížit cholesterol, krevní tlak a hladinu cukru v krvi.

Recepty

Receptů na smoothie existuje opravdu mnoho – ať už na internetu, nebo v podobě kuchařek specializovaných přímo na smoothie.

My jsme pro vás vybrali a vyzkoušeli 3 recepty. A verdikt? Za nás rozhodně palec nahoru! Příprava je opravdu rychlá, následné mytí přístroje trvá pár vteřin, nápoje jsou chuťově velmi dobré a ještě budete mít dobrý pocit, že vašemu tělu dopřáváte, obzvlášť v tomto počasí, tolik potřebné vitamíny a živiny.

A bonus navíc? S Nutribullet můžete během chvilky připravit také zálivky, dipy nebo polévky a pomocí druhé čepele (která je také součástí balení) rozemelete na prášek všechny druhy ořechů, ovesných vloček i semínek.

Antioxidační směs – zažeňte volné radikály a prodlužte si život

2 hrsti hlávkového salátu1 banán1 pomeranč1 šálek ananasu1 šálek manga¼ šálku mandlí voda

Koktejl na posílení imunity – zůstaňte zdraví i během chřipkové sezony díky lahodnému elixíru plném antioxidantů1–2 hrsti opláchnuté mladé kapusty1 banán1 oloupaný pomeranč1 šálek ananasu1 hrst borůvekvoda

Probuzení s goji – dobijte se chuťovou a vitamínovou bombou 2 hrsti špenátových listů1 banán½ jablka2 lžíce goji – kustovnice čínskévoda


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 20. 5. 2024

Dnes byste mohli dobře psát beletrii nebo publicistiku. Je docela dobře možné, že jste o nějakém literárním oboru uvažovali. Proč váháte? Nikdy není pozdě. Najděte si čas na napsání příběhu. Pokud máte negativní postoj k věcem, které děláte, jak chcete něco udělat, Berani?

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.